1. YAZARLAR

  2. Akif Ersoy

  3. 2016 Vergi Affı Uygulamasında Son Viraj!
Akif Ersoy

Akif Ersoy

Akif Ersoy
Yazarın Tüm Yazıları >

2016 Vergi Affı Uygulamasında Son Viraj!

A+A-

Maalesef ülkemiz, kamu maliyesi bakımından olduğu gibi, özel sektörün vergi tahakkuk ve ödeme alışkanlıkları bakımından da hayli olumsuz bir tabloya sahiptir. Vergi kaçırmanın alışkanlık olduğu ülkemizde, ödeme de yine benzer biçimde kaçınılan bir davranış olmaktadır. Tabii bu alışkanlığında bir sebebi de, özel sektörün üzerine yığılmış olan %50’ye yaklaşan vergi yüküdür. Özellikle mevcut ticari şartlar altında kazanç, daha doğrusu kar elde etmek imkânsıza yakınken, her ne koşulda olursa olsun tahsil edilmesi öngörülen dolaylı vergiler ve stopaj vergilerinin ödenmesi bu şartlar altında mümkün olamamaktadır. Ticari işletmeler ve hatta gerçek kişiler de bu şartlar altında 2016 vergi affı gibi her 3 yılda bir çıkan af uygulaması ile borç yükünü biraz azaltma yoluna gitmektedir.

2016 vergi affı, son 15 yılda çıkarılan aflarla hemenz aynı niteliğe sahiptir. Yine belli bir döneme kadar kadar olan alacakların yapılandırılması söz konusu iken, borcun aslında bir indirim yapılmamakta, yalnızca faiz ve cezalar silinmektedir. Tabii borcunu taksitle ödemek isteyenler için de üfe oranında bir faiz hesaplanıp, toplam borca eklenmektedir. Nihai olarak bu uygulamaya tam olarak af demek doğru değildir, kaldı ki resmi ismi de “Bazı alacakların yeniden yapılandırılması” biçimindedir. Yani bu bir yapılandırma ve taksitlendirme uygulamasıdır.

2016 vergi affı kapsamında, Amme alacakları olarak nitelenen hemen her borç yapılandırılmaktadır.  2011 yılında çıkarılan son büyük yasaya göre kapsamın biraz daha dar olsa da, Sgk, Belediyeler, Vergi daireleri, hastaneler, otoyollar ve diğer kamu kurumlarına olan tüm borçları kapsamaktadır.

2016 vergi affı kapsamında 30.06.2016 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve kesinleşmiş olması koşuluyla tüm borç yapılandırılmaktadır. Borca itiraz edilmemiş olması ve mahkemelik olmaması veya davadan ve itirazdan vazgeçilmiş olması durumunda geçerli olacak uygulama kapsamında ayrıca 31.12.2011 tarihinden önce tahakkuk etmiş 50 TL ve altındaki borçlar bütünüyle silinmektedir.

Son başvuru tarihi 25 Kasım 2016’ya kadar uzatılan 2016 vergi affı başvurularının bir kısmı online kanallardan yapılabilirken, pek çoğuna şahsen kurum veznelerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.