1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. 25 YILLIK EVLİ EV HANIMLARINA EMEKLİLİK Mİ GELİYOR?
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

25 YILLIK EVLİ EV HANIMLARINA EMEKLİLİK Mİ GELİYOR?

A+A-

25 yıllık evli ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesi için Meclise Kanun Teklifi verildiği haberini ilk annemden duyduğumda, annemin yanlış anlamış olacağını, böyle bir şeyin mümkün olamayacağını düşündüm. Nede olsa biz Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak senelerdir hakkımız olanı alamazken, bizlere hakkımız olanı verilmemesi için devlete getireceği yük hesap edilirken, hiç sigortalı işte çalışmayıp, emeklilik primi ödemeyenlere böyle bir hak verilmesi gündeme getirilemez diye düşündüm.

Ama yinede araştırmakta fayda var dedim ve başladım araştırmaya. Aslında gerekli bilgiye ulaşmak çok zor olmadı. Türkiye Büyük Millet Meclisi internet sayfası Kanun Teklifleri bölümüne baktım. 20.03.2017 tarihinde 2/1673 Esas Numarası ile Başkanlığa gelmiş. Teklifin özeti “ Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağı olmayan kadınlardan evliliklerinde en az yirmi beş yılını tamamlayanların ve hiçbir biçimde aylık ve gelir almaya hak kazanmamış olanların, borçlanma yoluyla yaşlılık aylığına hak kazanabilmelerine olanak sağlanması amaçlanmaktadır.” Şeklinde geçiyor.  Böyle bir teklifle kadınların çalışma hayatından uzaklaştırılmasının hedeflendiğini düşünüp, evde oturmaya özendirilmesini, ülke ekonomisine katkı sağlamadan biz çalışan insanların senelerce kazançlarından emeklilik ödeneği kesilerek kazandıkları haklara sahip olmalarını doğru bulmadım.

Ne yalan söyleyeyim böyle bir teklifi Ak Partili milletvekillerinin vereceğini ve bu nedenle Meclisten kolayca geçeceğini düşünmüş ve Emeklilikte yaşa takılan mağdur bir vatandaş olarak bu duruma çok sinirlenmiştim. Ancak bu konuda çok yanılmışım.

Kanun teklifini CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara vermiş. Böyle bir kanun teklifini Ak Partili Milletvekilleri vermiş olsalardı Kanunlaşması çok muhtemeldi. Ancak şu anda bu ihtimali zayıf olarak görüyorum. Çünkü muhalefet partilerin verdiği Kanun tekliflerinin kaç tanesi bu güne kadar Meclisten geçmiş ki bu geçsin öyle değimli!

Belirtmek isterim ki Biz Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak gerek İktidar Parti Milletvekillerinden, gerek Muhalefet Parti Millet Vekillerinden mağduriyetimizin giderilmesi için daha çok destek bekliyoruz. Bizler Hakkımız olmayanı değil, çalışmaya başladığımız yıllar ki kanunların bizlere verdiği yasal haklarımızı istiyoruz. Birçok haberde “erken emeklilik” diye dillendirilmesini yanlış buluyoruz. Bizler Erken emeklilik değil çalışmaya başladığımız yıllarda imzaladığımız sözleşmelerimizde belirtilen emeklilik sürelerinde emekli olmak istiyoruz. Bizlerin senelerdir maaşlarından  kesilen emeklilik keseneği ile hak ettiğimiz emekliliğin, bir gün bile pirim ödemeyenlere verilmesi konusunun gündeme getirilmesi doğru bulmuyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.