1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 3 milyon borçluya büyük fırsat
3 milyon borçluya büyük fırsat

3 milyon borçluya büyük fırsat

Prim ve vergi borçlarını yapılandırıp taksitlerini ödeyemeyenlere ikinci bir şans daha tanınıyor. Meclis açılır açılmaz düzenleme çıkacak. En az 3 milyon kişi yararlanacak. ..

A+A-

Vergi ve prim borcunu yapılandırıp taksitleri düzenli ödemedikleri için sistemden çıkanlara ikinci şans geliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Meclis açılır açılmaz süratle düzenlemeyi yapacağız. En az 3 milyon vatandaş başvurabilecek" dedi. Ağbal, Ağustos 2014'te çıkarttıkları 6552 Sayılı Kanun ile prim ve vergi borçlarının taksitlendirilmesine imkan sağladıklarını hatırlattı. Ağbal, uygulamadan yararlanan bir grup mükellefin, imkanları olmaması nedeniyle taksitlerini ödeyemediklerini ve haklarını kaybettiklerini söyledi.

ESNAFA YENİ HAK

Tekrar sisteme dahil olmak isteyen mükellefler bulunduğunu belirten Ağbal, şöyle konuştu: "Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması esnafın epeydir bizden talep ettiği bir konu. Bu talebi karşılamak amacıyla yasal düzenleme yoluna gittik. Yapacağımız düzenlemeyle geçmişte taksitlerini ödemeyenlere bir hak getiriyoruz. Geçmişte ödeyemedikleri taksitleri ödemeleri durumunda bu kişilerin yeniden sisteme dahil olmasına imkan tanınacak ve bundan sonra kalan taksitlerini de ödeyebilecekler. Böylelikle vergi borcundan dolayı, ödeyecekleri rakam düşecek."

PRİM BORCU DA VAR

Ağbal, 2011'de Vergi Barışı Kanunu ile bunu bir defa yaptıklarını anımsatarak, "Buna yeniden imkan veriyoruz. Sistemden çıkanlara onu getiriyoruz. Bu, milyonlarca vergi mükellefini, sosyal güvenlik mükellefini ilgilendiriyor. Önemli bir düzenleme, inşallah Meclis açılır açılmaz bu düzenlemeyi süratle yapacağız. En az 3 milyon civarında vatandaş bu düzenleme için tekrar müracaat edebilecek" dedi. Vergi ve prim borçları için sağlanan 36 aylık taksit imkanı süresinin yarısına gelindiğine işaret eden Ağbal, şunları kaydetti: "Sistemden çıkanlara diyoruz ki 'Gelin aksattığınız birkaç taksit vardır onları ödeyin."

VERGİYE 36 AY TAKSİT

Yapılandırması bozulanlara ikinci şans için kollar sıvanırken; yasalar borçlulara pek çok imkan tanıyor. Vergi dairelerinin 36 aya kadar tecil ve taksit yetkisi bulunuyor. Mükellefler tüm vergi borçları için başvurarak taksit hakkından faydalanabiliyor. Kamu alacaklarıyla ilgili kanunun 48. maddesinde "Borçlu tarafından yazı ile istenmiş ve teminat gösterilmiş olmak şartıyla, amme alacağı 36 ayı geçmemek üzere ve faiz alınarak tecil olunabilir" deniliyor. Motorlu taşıtlar vergisi, gecikme zammı, faizi ve vergi cezası, trafik para cezaları, karayolları geçiş ücreti ve idari para cezalarından olan alacaklar, yüksek öğrenim kredi borcu ve yüksek öğrenim harç kredisinden olan alacakların tescil ve taksit talepleri için vergi dairelerinin yetkisi bulunuyor. Tescil ve taksit için ilgili vergi dairesine yazılı olarak başvurmak gerekiyor. Hazırlanacak dilekçeyle ilgili Tecil ve Taksitlendirme Talep Formu'na gib.gov.tr adresinden ulaşmak mümkün. (Takvim)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.