1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. ADALET BUNUN NERESİNDE
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

ADALET BUNUN NERESİNDE

A+A-

Konu yine eğitimim ve uzmanlığım gereğince İş Güvenliği. Bu yazımda iş güvenliği konusunda kamuda çalışan uzmanlar açısından değerlendirmede bulunmanın faydalı olacağı kanısındayım.

İş Güvenliği Uzmanlığına pek çoğumuz daha ne olduğunu anlamadan balıklama daldık ve daha henüz sertifikalarımız elimize geçmeden çıkan bir karar neticesinde pirim gün sayısı yeterli olanlarımız üst sınıflara atlama fırsatı buldu. Tabii bunun fırsat mı yoksa intihar mı olduğunu sanırım ilerleyen süreçte daha net anlayacağız. Özel firmalarda çalışanlar çoktan anladılar ancak kamu henüz bir fiil başlamadığı için farkında değil ne yazık ki.

Kanunun kamu ayağı 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmişti. Ancak ne yazık ki erteleneceği haberleri ile birlikte yürürlük tarihinin ertelenmesi bir oldu. Bu durumda kurum yöneticileri gözünde şu an bu kanunun hiç bir ciddiyeti ve yaptırımı bulunmamaktadır.

Tüm bunlar bir tarafa, kanunun ilgili maddelerinin yürürlüğe giriş tarihi 1 Temmuz 2017 tarihine çekilse bile kurumların bünyelerinde bulunması ve rızalarının olması halinde İş Güvenliği Uzmanı görevlendirmesinin ve ücretlerinin ödenmesinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Kamu kurumlarında İş Güvenliği Uzmanı görevlendirilmesi halinde Maliye Bakanlığı hangi kalemden ne şekilde ödeme yapılacağına dair gerekli açıklamaları 24/10/2014 tarihli 8947 sayılı yazısı ile yazmıştır.

Buraya kadar her şey normal. Bana göre sıkıntılı olan kısmı bu ücretler belirlenirken sınıf ayrımı, işin tehlikesi gözetilmemiş ve tüm tehlike sınıflarına, A Sınıfı, B sınıfı, C Sınıfı uzman ayrımı yapılmadan standart bir ücret politikası izlenmiştir. Bu durumda hiçbir uzman arkadaşımız çok tehlikeli sınıfta yer alan kurumlarda görev almak istemeyecektir. Uzmanlık sınıfı ne olursa olsun az tehlikeli kurumlarda görev alarak da aynı ücreti alabilecekse neden risk alsın?

Henüz saha deneyimi yeterli olmayan kamuda çalışan C sınıfı uzman arkadaşlarım şöyle düşüne bilir; “Sonuçta pek çok A Sınıfı Uzmanda yeterli deneyim ve tecrübeye sahip değil, benden daha bilgili değil, neden benden daha yüksek ücret alsınlar.” İşte tamda bu konuda yanılgıya düşerler, çünkü burada önemli olan nokta aldıkları risk ve işin tehlikesidir. A sınıfı bir arkadaşın yeterli tecrübesi olmasa da sertifikasının yeterli olması nedeniyle, şantiyelerde, hastanelerde, MKE gibi çok tehlikeli işlerde görev alacak ve herhangi bir iş kazası olması halinde cezai yaptırımları çok ağır olacaktır.

Ya da çok tehlikeli sınıfta yer alan bir kurumda görev alan iki uzman arkadaşı düşünelim. Bir tane A sınıfı Uzman olması yeterli olacak, diğerleri C sınıfı, B Sınıfı olmaları fark etmiyor, yönetmelikte düzenleme yapıldığı için görevlendirilebilirler. Ancak burada bir kaza olması halinde ilk olarak yargı önünde hesabı tehlike sınıfını karşılayan ve daha üst sınıf sertifikaya sahip uzman verecektir. Bu da A Sınıfı Uzman olacaktır  

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, özel sektörde yapılan işe ve tehlike seviyesine göre ücret dağılımı varken, kamuda tek tip ücret ödenmesi adaletlimidir.

Ya da başka bir şekilde soralım A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı da, B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı da ve hatta C Sınıfı İş Güvenliği Uzmandı da iş yerlerinin tehlike sınıfları farkı gözetilmeden aynı ücreti alıyorlarsa çok tehlikeli işyerlerinde kim neden görev alsın? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum