1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Atanacak Öğretmenim Dikkat
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Atanacak Öğretmenim Dikkat

A+A-

Sevgili öğretmen arkadaşlarım, dostlarım, kardeşlerim, her gün sizlerin atanamaması ile ilgili birçok haber izliyorum ve sorgulamaktan kendimi alamıyorum.

Sizler, diğer bütün üniversitede okumak isteyen herkesle, aynı üniversite sınavlarına girdiniz, puanınıza uygun bir bölüm tercih ettiniz. Öğretmenim sizin de puanınız bir mühendisten, bir mimardan, bir avukattan, bir fizikçiden veya daha sayamadığım pek çok bölümden yüksek değildi. Onlar gibi dört sene okudunuz ki, dersleriniz onların derslerinden daha zor, daha ağır değildi. Annelerinizin babalarınızın okumanız için yaptıkları masraflarda daha fazla değildi. Sonunda onlar gibi mezun oldunuz ve bir diploma aldınız.

 

Buraya kadar hiç sorun yok, ama sorun bundan sonra başlıyor. Çünkü sadece sizler atanmak zorundaymışsınız gibi feryat ediyorsunuz. Kaldı ki devlet her sene mühendis, avukat, mimar, fizikçi vs.. aldığı sayıdan kat be kat fazla öğretmen ataması yaparken, sizler yalnızca devlette görev yapma zorunluluğunuz varmış gibi isyanlardasınız. Nasıl ki diğer üniversite mezunları, devlete yerleşemezse özelde iş bulmak için çabalayıp çalışıyorsa, sizlerde bir dünya kurumda; mesela halk eğitim merkezleri, özel okul, kurs, etüt merkezi vs.. varken veya özel dersler verebilecekken birçoğunuz bunlar için uğraşmayıp devletten iş bekliyor ve sürekli isyan ediyorsunuz. Pazarlarda, mağazalarda kaç mühendisin, kaç fizikçinin, kaç işletme mezununun, kaç kamu yönetimi mezununun tezgâhtarlık yaptığından, limon sattığından, üç kuruşa ne iş olursa yapmaya çalıştığından haberiniz var mı? Yoktur sanırım, çünkü üniversite diplomanızın size verdiği hakkınız olan atamayı halen devlet yapmadı, en önemli sorun sadece bu öyle değil mi?...

Şunu söylemiş olsaydınız sizi anlardım, devlet inşaata daha fazla yatırım yapacağına veya  var olan ibadethanelerin sayısı okulların sayısından kat be kat fazlayken halen yenilerinin yapılmasına izin vereceğine, istihdamı arttıracak yatırımlara yönelmesi gerektiğini, fabrikalar, okullar, hastaneler vs.. açması gerektiğini böylelikle daha çok insana istihdam sağlanabileceğini, öğretmenlere de aynı şekilde daha çok istihdam sağlanabileceğini söyleyip, isyan etseydiniz daha çok kitleyi yanınıza toplardınız, ama sadece kendinizi düşününce bence daha çok tepki çekiyorsunuz.  Sizlerden öğretmen olarak daha hassas olmanızı beklerdim doğrusu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum