1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Atatürk Türkiye’yi başkanlık sistemi ile yönetirdi"
"Atatürk Türkiye’yi başkanlık sistemi ile yönetirdi"

"Atatürk Türkiye’yi başkanlık sistemi ile yönetirdi"

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "Mustafa Kemal'e kalsaydı Türkiye'yi başkanlık sistemi ile yönetirdi. Kılıçdaroğlu'na soruyorum; 1926'da...

A+A-

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "Mustafa Kemal'e kalsaydı Türkiye'yi başkanlık sistemi ile yönetirdi. Kılıçdaroğlu'na soruyorum; 1926'da Meclis'te kalkan eller milletin iradesini yansıtıyordu da şimdi mi yansıtmıyor" dedi.

Pursaklar Belediyesi Abdurahim Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde "15 Temmuz, FETÖ ve Başkanlık sistemi" ele alındı. Konferansa konuşmacı olarak katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, zor günlerden geçildiğini belirterek, "15 Temmuz'un arkasındaki akıl Sevr'i dayatan akıldır" dedi. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın dünyanın merkezi olduğunu belirten Külünk, "Önce yaşadığımız coğrafyayı bilmeliyiz. Evlatlarımıza harita çalıştırıp coğrafya anlatmalıyız. Coğrafyayı anlamadan dünümüzü de yarınımızı da anlayamayız. Bu coğrafya imparatorlukların mezarlığı olan bir coğrafyadır. İnsanlığın geçiş noktasıdır. Dünyanın merkezinde yaşıyoruz. Üç din bu topraklarda doğdu. Mekke'den bu tarafa olan toprakları kastediyorum. Bu coğrafyada insanlık medeniyet ile tanıştı. İslam bu topraklarda ikram edildi. Dünyanın en önemli kaynaklarından biri olan enerjinin bulunduğu topraklardayız. Dünyanın en kritik bilgi yollarının olduğu coğrafyadayız. Bir göç yolundayız" diye konuştu.

Türkleri büyük güç yapan asıl gücün akıl ve adalet olduğunu vurgulayan AK Partili Külünk, "Musul'u biz vermedik, onu gasp ettiler. Musul'u gasp edenler Osmanlıyı yıkarak, Kur'an-ı ve İslam'ı tarih sahnesinden silmek istedi. İslam'ın bayraktarlığını yapan Osmanlının fizik gücünü çökertmek istediler. 15 Temmuz'un arkasındaki akıl Sevr'i dayatan akıldır. 15 Temmuzlar bitmedi. Tarihin seyrini değiştirecek olan bilgiye ulaştığımız zaman, bunu ürettiğimiz zaman 15 Temmuzlar olmayacaktır. FETÖ'cüleri bu millet bin yıl affetmeyecek. Hangi deliğe kaçarsa kaçsınlar bu millet onlardan hesap soracak" şeklinde konuştu.

"MUSTAFA KEMAL'E KALSAYDI TÜRKİYE'Yİ BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE YÖNETİRDİ"

CHP'nin tutumunu da eleştiren AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk şunları söyledi:

"CHP 15 Temmuz'un kirli aklını devraldı. Türkiye'yi parlamenter sistemin arkasına gizlenmiş otoriter yöneticiler üzerinden şekillendirmek istiyorlar. Mustafa Kemal'e kalsaydı Türkiye'yi başkanlık sistemi ile yönetirdi. Kılıçdaroğlu'na soruyorum; 1926'da Meclis'te kalkan eller milletin iradesini yansıtıyordu da şimdi mi yansıtmıyor. Bu milletvekillerinin iradesine paşa paşa saygı duyacaksın. 15 Temmuz'un arkasındaki kirli akıl parlamenter sistemin arkasına sığınıyor."

"CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ TEK BAŞLI YÖNETİMDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oynanmak istenen oyunları bozduğunu ifade eden Külünk, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"10 yıldır sürekli 15 Temmuzlar yaşıyoruz. Danıştay cinayeti, 17 Nisan e-muhtıra, AK Parti kapatma davası, Hırant Dink cinayeti, Uludere olayı, İlker Başbuğ'un tutuklanması, 7 Şubat, Gezi olayları, 17-25 Aralık, Cumhurbaşkanlığı çatı adayı, en son da 15 Temmuz işgal girişimi. 15 Temmuz başarılı olsaydı; iç savaş çıkartıp, PKK koridoru oluşturup ülkemizi paramparça edeceklerdi. Devlet çökecekti ve mandacı bir Ankara oluşturacaklardı. Casusluk yapan terör örgütü FETÖ, devleti çökertecekti. Bu millet Türkiye'nin önünü açtı. Bunun ikinci aşaması da sistem değişikliğidir. Çünkü Cumhurbaşkanlığı sistemi tek başlı yönetimdir. Şu anki mevcut durumda çift başlılık var. Bunun çatışma doğurmamasının nedeni uyumdur. Parlamenter sistemde hep bir kurtarıcı aktör beklenir. Cumhurbaşkanlığı sisteminde ise sistemin kendisi kurtarıcıdır. Yıllarca sistem üzerinden bizi kontrol ettiler. Bu ülkenin hancısı millettir. Cumhurbaşkanlığı sisteminde yasama ve yürütme kesin olarak ayrılacaktır. ABD yeni bir Lozan istiyor. Cumhurbaşkanımız Lozan üzerinden Misak-ı Milliyi ifade ederek Batı'ya rest çekmiştir. Erdoğan bu torakların milli tapusudur.15 Temmuz'un doğrudan hedefi Sayın Erdoğan'dı. 15 Temmuz'un arkasındaki kirli akılı sadece FETÖ'ye bakarak göremeyiz. Dolar hareketliliği de bunun bir örneğidir. 15 Temmuz" unutturmak istiyorlar. Yükseliş mücadelemizde birlik beraberlik içinde olmalıyız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.