1. YAZARLAR

  2. Zülfikar Çelik

  3. Beden diliniz ile olumlu bir imaj
Zülfikar Çelik

Zülfikar Çelik

Zülfikar Çelik
Yazarın Tüm Yazıları >

Beden diliniz ile olumlu bir imaj

A+A-

Beden dili, bir kişinin jestler ve mimikleri ve hareketleri ile sözel olmayan iletişim kurmasıdır. Beden dili sözel iletişim yöntemlerinden çok daha etkilidir ve düşüncelerimizi dışarıya yansıtır.

Beden dili ile ilgili olarak birçok psikolog çalışmalar yapmış, kişiyi nasıl etkileyebilir onu araştırmıştır. Gerçek şudur ki beden dilimiz ile olumlu ya da olumsuz bir imaj yaratabilirsiniz.

Peki beden dilimiz, hal ve hareketlerimiz ile olumlu bir imaj nasıl oluşturulabilir?

Ailemiz ve çevremizle olan ilişkilerimizde bir imaj yaratırız. Bu imaj bilinçli ya da bilinçsiz şekilde oluşur ve çevremizdeki insanlar bizi imajımıza göre yargılar.

Demek ki olumlu imaj yaratmak çok önemlidir. İş ve sosyal yaşamımızda bize birçok kapı açabilir. Bazı davranışlar beden dilimizi olumsuz olarak yansıtır, olumsuz bir imaja sahip olabiliriz.

Ancak bazı davranışlar da vardır ki, onlara dikkat edersek beden dilimiz ile olumlu bir imaj yaratabiliriz.

  • Güler yüzlü olmak: Güler yüzlü insan, diğer insanlar tarafından samimi olarak görülür. Hemen arkadaş edinir. Güler yüzlü olarak beden dilinizle olumlu bir imaj yaratabilirsiniz.
  • Dış görünüşe özen gösterin: Beden dilinde dış görünüş çok büyük bir öneme sahiptir. Giyiminize, bakımınıza ve bedeninize özen gösterin. Dış görünüşü iyi olan insanlar diğer insanlar tarafından saygıyla karşılanır. Kendinize saygı duyduğunuz düşünülür ve olumlu bir imaja sahip olursunuz.
  • Samimi tokalaşma: El sıkışırken, göz teması çok önemlidir. Elinizi sıktığınız kişiye gülümseyin ve gözlerine bakın. Yapmacık el sıkışmadan kaçının.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum