1. YAZARLAR

  2. Akif Ersoy

  3. Borç yapılandırma 2016
Akif Ersoy

Akif Ersoy

Akif Ersoy
Yazarın Tüm Yazıları >

Borç yapılandırma 2016

A+A-

Tahsil edilemeyen milyarlarca liralık kamu alacağının bir kısmını da olsa geri alabilmek için kamu tarafından, borçlar tahsil edilmek üzere neredeyse her 3 yıllık periyotta yeni bir yapılandırma kanunu çıkarılmakta ve alacaklar yeniden yapılandırılmaktadır. Borç yapılandırma 2016 başlığı kapsamında bu son başvuru tarihi 25 Kasım 2016’ya kadar uzatılan güncel yapılandırma yasasını inceleyeceğiz.

Öncelikle, bunun bir vergi affı olarak tanımlanması doğru değildir. Bu bir borç yapılandırması olmakla birlikte, kamunun uyguladığı, trafik cezaları haricindeki cezaların silinmesi sürecidir. Yani, Borç yapılandırma 2016 kapsamında bir miktar af da yer almaktadır. Özellikle vergi cezaları, usulsüzlük cezaları ve benzeri cezalarda %100’e varan oranlarda indirim söz konusu olmaktadır. Yalnız şunun altı çizilmelidir ki, bu aftan faydalanabilmek için, yapılandırılan borçları vadesinde ödemek ve dosyayı bütünüyle kapatmak gerekmektedir. Örneğin, 100 bin lira vergi borcunuzun 10 bin lirası vergi aslı ve 90 bin lirası ceza ise, Borç yapılandırma 2016 kapsamında cezalarınızda yapılan indirimin geçerli olabilmesi için vergi dairesine başvuru yaptığınız biçimde esas vergi borcunuzu ödüyor olmanız gerekir. Aksi  taktirde, yapılandırmanın son taksitini dahi ödememeniz durumunda aldığınız tüm indirim ortadan kalkacaktır.

Borç yapılandırma 2016 uygulaması, tüm vatandaşların, gerçek ve tüzel kişiliğe sahip işletmelerin ve diğer vergiye tabi kurum ve kuruluşların başvurusuna açıktır. Kanun kapsamında, Trafik cezaları, köprü ve otoyol cezaları, Ticaret ve sanayi odalarının aidatları ve Sgk borçları yapılandırılabilmektedir. Kanun kapsamında 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçlar, bu tarihte tahakkuk etmiş ve kesinleşmiş olması koşulu ile yapılandırılabilmektedir. Bu tarihten sonraki borçlar kanun kapsamına girmemekte ve söz konusu borçlar üzerinde itiraz ve mahkeme dosyası olmaması gerekmektedir.

Borçlular, borçlarını peşin, 3-6-9-12 ve 18 taksitte ödeyebilecek. Ödemeler 2 ayda bir toplam 36 aya yayılacaktır. Borçlunun borcunu peşin ödemesi durumunda vergi faiz oranında %50 ek indirim yapılacaktır.

Yapılandırma dosyasının geçerliliğini sürdürebilmesi için, borçlunun 2 taksitten fazla aksatma yapmaması ve borcunu vadesinde tamamlaması gerekmektedir. Aksi halde sürecin hangi ayında olunursa olunsun, dosya bozulacak ve af ortadan kalkarak ana borç, yeni eklenecek faizlerle birlikte tekrar tahakkuk edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.