1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’ye çok sert eleştiriler
CHP’ye çok sert eleştiriler

CHP’ye çok sert eleştiriler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yazıklar olsun ki, Atatürk'ün kurduğu parti can kulağıyla cezaevindeki HDP'li eşbaşkanın sözde müthiş düşüncelerini...

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yazıklar olsun ki, Atatürk'ün kurduğu parti can kulağıyla cezaevindeki HDP'li eşbaşkanın sözde müthiş düşüncelerini dinlemekle meşguldür" dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulunun "Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi" konulu oturumunda Türkiye'nin siyasi denetim sürecine dahil edilme kararı alınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde oy kullanan HDP'li iki üyenin ise Türkiye'nin siyasi denetime alınmasına destek vermeleri bir diğer alçaklık ve ahlaksızlıktır. PKK aparatı HDP'nin Türkiye muhalifleriyle aynı karede poz vermesi, aynı hizada bulunması bir kez daha melanet ve musibetin geldiği aşamayı göstermesi bakımından dikkat çekicidir. Terör örgütlerine methiye düzenler, Türk milletine akıllarınca kefen biçenler HDP'li ortaklarını da yanlarına alarak haçlı kafilesinde buluşmuşlardır. Bunların ar damarı çatlamış, şeref ve haysiyet ölçüleri kaybolmuştur. Türkiye'ye meydan okumak, aşağılamak, suçlamak terörist sevicilerin asla haddi değildir, olamayacaktır. Elbette insanlık vicdanı gayri meşru ve gayri hukuki kararları tepki ve öfkeyle karşılayacak, muhataplarını da ademe mahkum edecektir. Avrupa diye yazılır yazılmasına, ama çifte standart diye okunacak, nefret salgını, ırkçılık diye anlaşılacaktır" diye konuştu.

"FETÖ'YLE SÜRDÜRÜLEN MÜCADELENİN YETERLİ SEVİYELERE ULAŞAMADIĞI SON GELİŞMELERDEN ANLAŞILMAKTADIR"

Bir diğer gündemin ise adalet ve ahlaki alanda yapılması gereken kalıcı ve kapsayıcı düzenlemeler olması gerektiğini belirten Bahçeli, "Türkiye bir hukuk devletidir. Üstünlerin değil, hukukun üstünlüğü esas ve bağlayıcıdır. Hiçbir şart altında hukuk dairesinden çıkmamak, ahlak ilkelerinden ayrılmamak devlet olmanın gerek ve kaçınılmaz sonucudur. Şu anda Türkiye zahmetli, bedeli yüksek ve maliyeti oldukça ağır terörle mücadele sürecindedir. Buna rağmen adalet ve hukuktan taviz verilmemesi en başta tarihimize ve ecdadımıza karşı manevi borcumuzdur. Terörizm yalnızca bizim değil, bütün ülke ve toplumların yegane ve ortak düşmanı olmalıdır. Terör örgütlerinin iyisi kötüsü olmayacaktır. Teröristin makulü, makbulü ve masumu da görülemeyecektir. Bir yanda FETÖ, diğer yanda PKK-PYD-YPG ve IŞİD Türkiye'nin başını ezmesi gereken, haklarından öyle ya da böyle gelmesi kaçınılmaz olan zehirli yılanlardır. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası Türk devleti doğaldır ki savunma refleksine geçmiş, her alana yuvalanan hainleri temizlemeye koyulmuştur. Hakkı teslim etmek adına diyebilirim ki, bu konuda epey mesafe alınmıştır. Fakat FETÖ'yle sürdürülen mücadelenin yeterli, doyurucu, tatmin edici seviyelere ulaşamadığı son gelişmelerden anlaşılmaktadır. FETÖ virüsü her yere bulaşmıştır. Bu hain terör örgütü devlet ve toplum hayatının hücrelerine kadar sızmış, sirayet etmiştir. Karşımızda ki tablo dehşet vericidir" ifadelerini kullandı.

"FETÖ'NÜN UCU NEREYE DAYANIYORSA ORAYA KADAR GİDİLMELİ VE KÖKÜ KAZINMALIDIR"

26 Nisan günü 81 ilde düzenlenen operasyonlarda bin 9'u mahrem imam olmak üzere bin 21 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Bahçeli, şunları kaydetti:

"Toplamda 7 bin kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Ayrıca 9 bin 103 polis memuru açığa alınmıştır. 29 Nisan'da yayımlanan 689 ve 690 sayılı KHK'lerle önemli adımlar atılmış, bu kapsamda 3 bin 974 kamu görevlisi ihraç edilmiştir. Terör örgütlerine veya milli güvenliğimize karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplarla aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı bulunan 18 vakıf, 14 dernek, 13 sağlık kuruluşu da kapatılmıştır. Bu kanlı ve hain örgüte karşı devlet milletiyle el ele vermiştir. Bir kez daha hükümete sesleniyor ve diyorum ki; FETÖ'nün ucu nereye dayanıyorsa oraya kadar gidilmeli ve kökü kazınmalıdır. Bu katil çetenin, bu Türkiye düşmanı yapılanmanın bulundukları her alandan tamamen sökülüp atılması milli beka meselesidir. Mücadeleden ödün verilmemelidir. Bu yapılıyorken adalete de yüz çevrilmemeli, dudak bükülmemelidir. Kim suçlu, kim suçsuz; kim mazlum kim melun iyi ve net olarak ayırt edilmelidir. Vebal hepimizin omuzlarındadır. Sorumluluk herkesindir. Ancak FETÖ'yle mücadelede ağaca bakarken ormanın gözden kaçtığına dair kanaat ve yorumlar da artmaktadır. Henüz tabandan tavana çıkılamamıştır. Henüz FETÖ'yle bağ ve bağlantısı olan makam ve mevki sahiplerine, hatırlı ve imtiyazlı isimlere dokunulamamıştır. Mesela zabit katibini, vaizi, teknisyeni, şoförü, odacıyı, işçiyi, uzman ve diğer görevlileri devletten atmakla hedefe varmak düşünülemeyecektir. Eğer bu saydıklarım suçlu ve FETÖ'nün yanında ise diyeceğimiz bir şey yoktur. Fakat mevzi başarılarla stratejik sonuçlara ulaşmak hayaldir. Ata binsek de, ayağımız hala yerdeyse bir sorun var demektir. Davulun kasnağına vurmak, çalı dibi yoklamak, öküz altında buza aramak, iğneyle kuyu kazmak akla yatkın ve çıkar yol değildir. Çalımlarına bakılsa çırak durulacak, kirli çehre ve çevrelerine bakılsa buruşturulup atılacak isimler maalesef yerli yerindedir. Kriptolar kademede ve kendilerini emniyete almışlardır."

"FETÖ'YLE İRTİBATI OLANLAR ARASINDA MEMUR VAR DA MEŞHUR SİYASETÇİ, BÜROKRAT YOK MUDUR?"

"Soruyorum FETÖ'yle irtibatı olanlar arasında memur var da meşhur siyasetçi, bürokrat yok mudur?" ifadesini kullanan Bahçeli, "Cebinde bir dolar taşıyan, bankada milyon dolarları barındıran çürümüşler nerededir? Sıradan insana güç yetiyor, hemen hukuk devreye giriyor da, eğer varsa siyaset ve devlet yönetiminin tepesindeki kişilere sıra geldiğinde neden sessizlik, tepkisizlik ve hareketsizlik oluyor? Bunun sırrı nedir? Dahası neye yorulmalıdır? Telefonuna bylock indirmiş, Pensilvanyalı iblisle irtibatı açık ve kesin olan FETÖ kalıntılarının, kılıktan kılığa giren kripto yüzlerin yakalarından ne zaman tutulacak, adalet yerini ne zaman bulacaktır? Hukukun karşısında herkes eşittir. Hiçbir sıfat, unvan, görev, mevki, şöhret suçu ve suçluyu gizlemeye yetmeyecektir. Türkiye'ye ihanet eden kimse hesabını vermelidir. Emniyet, TSK, medya, bürokrasi başta olmak üzere toplamda sekiz alanda temizlik sürerken, siyasete gelince duruluyor, bekleniyor, ağırdan alınıyorsa bir bit yeniği var demektir. FETÖ'yle mücadele dümen kırmakta, sulanmakta, sabote edilmektedir. Kanaatimiz budur. Mahrem imamlar bulunuyor da, devletin en mahrem kademelerinde kritik görevler üstlenmiş tanıdık simalar niye ortaya çıkarılamıyor?" dedi.

"AVRUPA FETÖ'NÜN KUYRUĞUNDADIR, AKLAMA YARIŞINDADIR"

Bahçeli, sosyal medyadan herkesin birbirini suçladığını söyleyerek, "Mücadelenin tadı tuzu kaçmak üzeredir. Medya tartışmalara boğulmuştur. Siyasal İslamcılık temalı çekişme ve kutuplaşma inanılmaz seviyelerdedir. Onu bunu suçlayan yazar, çizer, gazeteci ve yüzü gizlenmiş şahsiyetlere kadar birçok isim anlaşmazlıkların, karşılıklı atışmaların göbeğindedir. Milletimiz gelişmeleri kaygıyla takip etmektedir. Toplumsal güven aşınmaktadır. Şüphe ve endişe yayılmaktadır. Birisi diyor ki, "TSK içinde 40-50 bin FETÖ'yle irtibatlı isim var." Bir başkası diyor ki, "MİT'de FETÖ'yle bağlantılı 400 kişi var." Yine bir diğeri diyor ki, "devletin en tepe makamında bulunan birilerinin eşi FETÖ ablası, oğlu da FETÖ imamı." Bu iddiaların yenilir yutulur bir yanı yoktur. Avrupa FETÖ'nün kuyruğundadır, aklama yarışındadır. Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığının FETÖ'cülere sığınma hakkı verilmesi konusunda kendi hükümetine rapor sunduğu iddia edilmektedir. Kokuşma her yere nüfus etmiştir. Ne var ki ülkemizde de FETÖ'ye son darbe indirilebilmiş değildir. Cumhurbaşkanı'nın koruma ekibinde görev yapan polisler açığa alınmaktadır. FETÖ hala ayakta, uyuyan hücreleri vasıtasıyla hala faaliyettedir. Türkiye bu kamburla daha fazla mesafe alamayacaktır. Türk milleti bu illete, bu soysuz örgütün gizli ya da açık üyelerine daha fazla sabır ve tahammül gösteremeyecektir. Eğer ip inceldiyse kopsun diyoruz. Ak koyun kara koyun ortaya çıksın istiyoruz. Yüzleşelim, hesaplaşalım, hainleri hesaba çekelim iradesindeyiz" açıklamasında bulundu.

"SAYIN CUMHURBAŞKANI'NA, SAYIN BAŞBAKAN'A ÇAĞRIDA BULUNUYORUM"

Bahçeli konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanı'na, Sayın Başbakan'a çağrıda bulunuyorum: FETÖ'nün son mensubu, en son ferdi yakalanıp adalete teslim edilesiye kadar durmak, beklemek, gecikmek, hafife almak, dün yanımızdaydı, yakınımızdı, arkadaşımızdı, vefaydı, şuydu buydu demek haramdır. Bunlara karşı mücadele ise sonuna kadar helaldir. Milliyetçi Hareket Partisi diğer terör örgütlerine karşı olduğu gibi, FETÖ'yle mücadelede de önşartsız destek verecek, devlet ve millet bekasını korkusuzca, can pahasına müdafaa edecektir. Bizim Pensilvanya'dan kumanda edilip bombalanacak ve ele geçirilecek ülkemizin olmadığını dosta da düşmana da gösterelim. Türkiye hainlerden kat be kat büyük ve kudretlidir. Sabırsızlıkla arzulanan kutlu mıntıka temizliğiyle devletimizi güvenceye, milletimizi güçlü ve huzurlu istikbale taşımak boynumuzun borcudur. Unutulmasın ki, bu kararlı duruş ve azmimizden bir adım geri atan, en ufak bahane arayan namerttir, namert kalacaktır."

"YAZIKLAR OLSUN Kİ, ATATÜRK'ÜN KURDUĞU PARTİ…"

Yüksek Seçim Kurulunun 16 Nisan halk oylamasının kesin sonucunu 27 Nisan 2017'de açıkladığını kaydeden Bahçeli, "Buna göre, 25 milyon 157 bin 463 vatandaşımız evet, 23 milyon 779 bin 141 vatandaşımız ise hayır tercihinde bulunmuştur. Evetle hayır arasındaki fark 1 milyon 378 bin 322'dir. Seçime katılım yüksektir ve yüzde 85,43 düzeyindedir. Evet verenlerin yüzdesi 51,41, hayır diyenlerin 48,59'dur. YSK'ya yapılan itirazların reddiyle birlikte sonuç kesinleşmiştir. Tekraren söylemek isterim ki, 16 Nisan'da kazanan Türk milleti ve Türkiye'dir. Evet diyen vatandaşlarımız kadar hayır iradesi gösteren vatandaşlarımız da bizim için değerli, tercihleri saygındır. CHP'nin freni patlamış kamyon gibi kontrolsüz tavrı ise bizzat kendisini küçük düşürmektedir. Müflis CHP öyle bir kısır döngüye düşmüştür ki, YSK kararının, seçim güvenliğine yönelik bir darbe, halkın iradesine yönelik bir kumpas girişimi olduğunu söyleyecek kadar yüzsüzleşmiştir. 16 Nisan'a gölge düşürmek amacıyla mühürden başlayan tartışmaların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar uzayacağı görülmektedir. CHP havanda su dövmekte, kışkırttığı cepheleşmeden ne kazanırım arayışındadır. Milli irade 16 Nisan'da hükmünü vermiş, konuyu kapatmıştır. Sandıkta kaybedenlerin, milletimizin demokratik ve hür seçimiyle verdiği kararını çarpıtmaya kalkışması ve bundan zafer umması hezeyandır. CHP'nin artık uyanması, girdiği komadan çıkması, hayat belirtileri vermesi içten tavsiye ve temennimdir. Ancak şunu da biliyoruz ki, vermezse mabut ne yapsın Mahmut. Altı kaval üstü şişhane mantık ve anlayışla bir yere varmak, bir neticeye ulaşmak nafile gayrettir. Kargayı kılavuz seçenlerin çam devirmekte ustalaşacağı, heveslerinin birer birer güme gideceği talihin değil, failin eseridir. CHP ve kader ortağı HDP ne yaparsa yapsın, hükümet etme sistemi değişmiş, Türkiye mazisiyle uyumlu, ancak düzeltilmiş bir rotada ilerlemeye başlamıştır. CHP ne hazindir ki milleti duymaktan acizdir. Yazıklar olsun ki, Atatürk'ün kurduğu parti can kulağıyla cezaevindeki HDP'li eşbaşkanın sözde müthiş düşüncelerini dinlemekle meşguldür" değerlendirmesinde bulundu.

"İSPATLAMAYAN ALÇAKTIR, ŞEREFSİZDİR"

"16 Nisan üzerinden partimizi töhmet altında bırakmaya çalışan zeka ve ahlak özürlüleri uyduruk tez ve söylemlerine inatla devam etmektedir" diyen Bahçeli, "Bazı sözde araştırma şirketleri mal bulmuş mağribi gibi 16 Nisan halk oylaması sonuçlarına atlamış, partimize oy veren kardeşlerimizin üçte birinin evet, üçte ikisinin ise hayır dediğini açıklamışlardır. Neymiş efendim, MHP yarılmayla karşı karşıyaymış. Bunların öğüttüğü yalan, savurduğu palavradır. Buradan diyorum ki, MHP'ye oy veren kardeşlerimizin hangi oranda evet, hangi oranda hayır dediğini ispatlamayan, bunu somut bilgi ve belgelerle kamuoyuyla paylaşmayan alçaktır, şerefsizdir. Hodri meydan. Bizim alnımız açık, sözümüz doğrudur. Ne diyorsak odur. Milliyetçi Hareket Partisi 16 Nisan'da evet demiş, gereğini, verdiği sözü yerine getirmiştir. Fikri kırılma, vicdani yarılma, zihni bunama yaşayan bazı sözde gazeteci, çeyrek aydın ve uyduruk araştırma şirketleri şanslarını daha fazla zorlamasın, sırtımızdan daha fazla kurban kesmeye yeltenmesin. 16 Nisan'da Türk milleti mührü, aklı ve mensubiyeti mühürsüzlerin tam anlı çatına basmıştır. Türkiye farklı bir evreye geçmiştir" ifadelerini kullandı.

"BİZİM DE BUNA HAYIRLI OLSUN DEMEKTEN BAŞKA YAPACAK VE SÖYLEYECEK BİR ŞEYİMİZ OLMAYACAKTIR"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kabulüyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti üyeliğinin de gündeme geldiğine değinen Devlet Bahçeli, "Doğal olarak bu hem Cumhurbaşkanı'nın hem de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bileceği bir şeydir. Hariçten gazel okumaya gerek yoktur. Yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanı'nın partisiyle bağı tekrar kurulabilecektir. Beklendiği üzere, bu üyeliğin bugün gerçekleşeceği de daha önceden açıklanmıştır. Böylelikle fiili durumun hukuki bünyeye kavuşması sağlanmış olacaktır. AK Parti'nin 21 Mayıs'ta yapacağı olağanüstü kongresi de yine kendi iç dinamiklerinin ve inşa edilen yeni sistemin sonucudur ki, bizim de buna hayırlı olsun demekten başka yapacak ve söyleyecek bir şeyimiz olmayacaktır" dedi.

"ARTIK HİÇBİR MAZERET KALMAMIŞTIR"

Bahçeli konuşmasına şöyle devam etti:

"Bundan böyle, bilhassa FETÖ ve PKK'yla kıran kıran bir mücadele hedef olmalıdır. Artık hiçbir mazeret kalmamıştır. Neye ihtiyaç duyuluyorsa vardır ve ortadadır. Milliyetçi Hareket Partisi terörizmin belini kırmak için devleti ve hükümetiyle bir ve beraberdir. Çok şükür teröre karşı sert ve şiddetli bir mücadele sürdürülmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri ilk kez Irak'ın Sincar bölgesiyle, Suriye'nin kuzey doğusundaki Karakoçak Dağı'ndaki terör hedeflerine hava harekatı düzenlemiştir. Caniler inlerinde bombalanmıştır. 15 Aralık 2005'te medya kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığım toplantıda, "gerekirse Kandil Dağı'nda bir gece görünmekte yarar var" demiştim. Bu açıklamamın üzerinden geçen 12 yıl sonra, Sayın Cumhurbaşkanı da TÜMSİAD'ın 7. Genel Kurulu'nda; "Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz." kararlılığını seslendirmiştir. Türk Cumhuriyeti devleti nerede hain varsa, nerede kuyumuzu kazmak, infazımız için el ovuşturan canavar bulunuyorsa bir gece ya görünmeli ya da ansızın gelmelidir. Devlet olmak budur, bunu gerektirecektir. Bu itibarla Sayın Cumhurbaşkanı'nın çıkış ve iradesi değerlidir. Milliyetçi Hareket'in özlediği ruh bundan ibarettir. Terörizmle mücadele halindeyken dost ve müttefik ülke ABD'nin hem nalına hem de mıhına vurması abesle iştigaldir. Geçen haftaki hava harekatımızın peşinden PYD-YPG'nin yanına koşan bazı ABD'li subayların görüntülenmesi içler acısıdır. Yine geçen hafta YPG paçavralarının taşındığı bir konvoy içinde ABD bayraklarının da taşınıp dalgalandırılması en hafif ifadeyle teröre çanak tutmak, cinayetlere yardım ve yataklık yapmaktır. YPG'li teröristlerle ABD'li askerlerin sınırlarımızda birlikte nöbet tutup devriye gezecek kadar rezalete battıkları medyaya yansımıştır. Sayın Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta yapacağı ABD ziyaretinde, başkan Trump'la Suriye ve Irak'taki gelişmeleri paylaşması ve Türkiye'nin meşru haklarını savunması beklentimizdir ve anlaşılan da bu olacaktır. Terör örgütü IŞİD'le mücadele kılıfı altında ABD'den açık destek alan terör örgütlerinin sınır karakollarımıza yönelik saldırılarında tanksavar ve stinger füze kullandıklarıyla ilgili iddialar gündeme bomba gibi düşmüştür. Bu doğru ise topraklarımıza, vatan evlatlarımıza füze fırlatan caniler gerçekte emri kimden ve nerelerden almışlardır? PKK-YPG kollanmaktadır. Kan dökmelerinin önü açılmaktadır. 16 Nisan'dan sonra terörle mücadelede şehit olan 15 kahramanımızın kanına asıl kimler girmiş, hangi amaçlarla saldırı talimatını vermişlerdir? Huzurlarınızda şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimize ve silah arkadaşlarına başsağlığı niyazlarımı tekrarlıyorum. Şu hususu bir kez daha vurguluyor ve beyan ediyorum: Türkiye'nin güney sınırları boyunca açılacak her fitne koridorunu imha etmesi hakkıdır, uluslararası hukukun gereğidir. Kürdistan'ı inşa etmek isteyen, önce kendi mezar anıtını yaptırmalıdır. Türk milleti bölünmeye, parçalanmaya izin vermeyecek, düşmanca saldırılara karşı asla pes etmeyecektir. Mutlaka başaracağız, mutlaka sonuç alacağız ve de Türk milletine yan gözle bakan kuşun bile yuvasını bozmaktan kaçınmayacağız."

"3 MAYIS MİLLİYETÇİLİĞİN DUYGU VE DÜŞÜNCE HAVZASINDAN HAREKET VE EYLEM SAHASINA İNMESİNİN EŞİĞİDİR"

Yarın idrak edilecek 3 Mayıs Milliyetçiler Günü'nde, tarihi ve milli sorumluluğun muhakkak surette yeni baştan gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Bahçeli, "3 Mayıs milliyetçiliğin duygu ve düşünce havzasından hareket ve eylem sahasına inmesinin eşiğidir. Milliyetçilik demokratik refleksini göstermiş, milliyetçi kahramanlar kötü gidişata itiraz etmişlerdir. 3 Mayıs 1944 hadiselerine giden süreci öncelikle iyi bilmek, iyi yorumlamak yapacağımız değerlendirmeler açısından çok mühimdir. Merhum Hüseyin Nihal Atsız'ın 20 Şubat 1944 tarihinden itibaren dönemin Başbakanı'na yazdığı açık mektupları 3 Mayıs'ın fitilini tutuşturmuş, bir bakıma milliyetçiliğin artık dar gelen kabuğunu kırmıştır. Tek parti döneminde, bir edebiyat öğretmeninin yüreklice, doğru gördüklerini, endişeyle izlediklerini dosdoğru bir şekilde başbakana yazması haysiyetli bir davranış, korkusuz bir çıkıştır. Merhum Atsız, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehlikeleri sade ve yalın bir dille kaleme almış, tehditlerin iç yüzünü ustaca anlatmıştır. Bu gelişmelerden rahatsız olan devrin dalkavukluğunu yapan köhnemiş bazı isimler milliyetçi canlanmayı sindirebilmek için devlet imkanlarını seferber etmiş ve mahkemeleri devreye sokmuştur. Aleyhine dava açılan merhum Atsız İstanbul'dan Ankara'ya gelerek hakim karşısına çıkarılmıştır. Özellikle 3 Mayıs 1944'de milliyetçi gençlerin haksızlığa tepkileri, zulme eğilmeyen, güce boyun bükmeyen tavırları gıpta edilecek bir tablodur. Bu tarihteki milli öfkeden çekinen siyasi iktidar, 165 milliyetçiyi tutuklamış, bunlardan 23'ü hakkında vatana ihanet, gizli cemiyet kurma, iktidarı devirme suçlamalarından dolayı dava açtırmıştır. 3 Mayıs'ın kahramanları her türlü eziyet karşısında davalarından ödün vermemişlerdir. Reva görülen işkence ve kötü muamele kutlu hareketimizin temellerini kazmıştır. Uydurulan ırkçılık ve turancılık davasında atılan iftiralar, yapılan itibar cellatlığı ters tepmiş, milliyetçiliği durgun yatağı millet denizine doğrudan doğruya çevrilmiştir. Milliyetçiliğin 1944 şahlanışına; milli birliğin düşmanı dediler, hayalcilik dediler, ütopya dediler, bela dediler, üç beş kendini bilmezin, üç beş tahrikçinin nümayişi diyerek değersizleştirmeye kalkıştılar. İthal malı anarşi cereyanları diyerek sulandırmaya, memleket havasını bulandıranların fesadı diyerek mahkum etmeyi denediler. Ne var ki başaramadılar, amaçlarına ulaşamadılar. Şimdi dönüp geriye baktığımızda kimin haklı, kimin haksız olduğunu tarihin hakemliğinde, milletimizin hakimliğinde çok açık şekilde görmek mümkündür. Türkiye'de sosyal bir uyanış olacaksa, milli kalkınma sağlanacaksa, milli diriliş ve toparlanma temin edilecekse bu gayeler ancak ve ancak Türk milliyetçilerinin inisiyatif almasıyla gerçekleşecektir" şeklinde konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi oldukça millette korku olmayacağını ve Türkiye üzerinde oynanan oyunların paramparça edileceğini bildiren Bahçeli, parti kurucusu merhum Başbuğ Alparslan Türkeş başta olmak üzere, milli mücadele kahramanlarına, 3 Mayıs 1944'ün sembol isimlerine, tüm vatan ve dava şehitlerine Cenab-ı Allah'tan rahmet diledi.

(Pelin Üzek - İbrahim Berat Yılmaz / İHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.