1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cinsel İstismar Düzenlemesiyle İlgili Sorulara Yanıt Verdi
Cinsel İstismar Düzenlemesiyle İlgili Sorulara Yanıt Verdi

Cinsel İstismar Düzenlemesiyle İlgili Sorulara Yanıt Verdi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, küçük yaşta evlenenlerin mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin düzenlemenin asla tecavüz suçlarını kapsamadığını...

A+A-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, küçük yaşta evlenenlerin mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin düzenlemenin asla tecavüz suçlarını kapsamadığını ifade ederek, "Bu konuda eğer CHP ve MHP'nin başka teklifleri varsa bu teklifleri de değerlendirmeye açık olduğumuzu ifade ediyoruz" dedi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası basın mensuplarının karşısına geçen Kurtulmuş, küçük yaşta evlilik nedeniyle cezaevinde olanlara ilişkin düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Numan Kurtulmuş, "Burada, sivil toplum kuruluşlarının, milletvekillerinin farklı grupların kanaat ve değerlendirmelerini Sayın Başbakanımız başta olmak üzere, titizlikle gözden geçiriyoruz ve bunları değerlendiriyoruz. Önce şu yanlış anlamayı ortadan kaldırmak lazım. Bu yapılan düzenleme, bir ihtiyaca binaen, Türkiye'de var olan uygulamalardan, törelerden kaynaklanan vesaire birtakım uygulamalardan kaynaklanan gerekçelerle gündeme getirilmektedir. Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Bunun altını çizerek ifade etmek isterim, kapsamayacaktır da. Bu konuda eğer CHP ve MHP'nin de başka teklifleri varsa bu teklifleri değerlendirmeye açık olduğumuzu ifade ediyoruz. Konu yarın TBMM'ye gelecek. Gruplar kendi aralarında, CHP ve MHP'nin başka bir teklifi varsa değerlendirilecek bir konu olarak gündeme getireceklerse bunları değerlendirmeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, CHP'li vekil Gök'ün "af niteliğinde bir düzenlemedir" açıklaması üzerine, "Af değildir. Şu haliyle konuştuğumuz teklif, bir af değildir. Sadece hukuki düzenlemedir. CHP ve MHP, başka teklifleri varsa onu getirsinler, somut teklif üzerinden konuşalım."

Şu anda ortada parlamentoya gelen tekliften başka bir teklifin olmadığını belirten Kurtulmuş, "Herhangi bir şey konuşulacaksa, CHP ve MHP'nin kendi teklifini getirmesinin en doğru yol olduğunu düşünüyoruz. Muhalefet partileri de bu konuda, somut olarak gelirse gözden geçirilir. Ortada bir düzenleme var, gelecek yeni teklifler çerçevesinde konuşuruz" dedi.

"Teklif gelmezse aynen geçirecek misiniz teklifi?" sorusunu Kurtulmuş, "Ortada şu anda gelmiş olan teklif olmadığına göre bir tek teklif üzerine konuşuyoruz. Yeni bir şey konuşabilmek için ortada yeni bir teklifin olması lazım" şeklinde cevapladı.

ŞANGAY 5'LİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şangay 5'lisiyle ilgili açıklamaları sorulan Kurtulmuş, Türkiye'nin bugün elinde olan imkanları itibariyle dünyanın her tarafı ile ilişki kurabilecek nadir ülkelerden biri olduğunu belirterek, "Orada atılacak bir adım Türkiye'nin diğer taraflarla bağını koparacağı anlamına gelmez" dedi.

YENİ ANAYASA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yeni anayasayla ilgili gelinen noktaya ilişkin ise, MHP'nin kendilerine gönderilen taslakla ilgili henüz nihai görüşünü ortaya koymadığını belirtti. Kurtulmuş, 330 yeter sayısının aşılacağının anlaşılmasıyla konunun Meclis gündemine getirileceğini ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.