1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ’Darbesavar Türk halkı Nobel’e aday gösterilsin’
’Darbesavar Türk halkı Nobel’e aday gösterilsin’

’Darbesavar Türk halkı Nobel’e aday gösterilsin’

İstanbul Aydın Üniversitesi, darbe girişimini püskürten ve demokrasi nöbetleri tutmaya başlayan Türk Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi için...

A+A-

İstanbul Aydın Üniversitesi, darbe girişimini püskürten ve demokrasi nöbetleri tutmaya başlayan Türk Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi için girişim başlattı.

"Nobel Barış Ödülü'ne sahip kişilerin giriştikleri ve uluslararası kamuoyunun takdirini kazanan bireysel mücadeleler karşısında Türk halkının bizzat kendi içinden çıkan isimsiz kahramanlarıyla yekvücut olarak gerçekleştirdiği bu demokrasi hareketi her türlü takdirin üzerindedir" diyen İstanbul Aydın Üniversitesi, bu destansı hareketin kahraman halkını 2017 yılı Nobel Barış Ödülü'ne aday gösteriyor. Yapılan basın açıklamasında konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, "Türk halkının ortaya koyduğu bu irade, yaptığı fedakârlık, güçlü liderliğin arkasından koşması ve 2 hafta geçmesine rağmen hala meydanları dolduruşu dünyanın hiçbir yerinde ortaya konulan bir irade değildir, bu bir farkındalıktır. Tüm bunlar sayesinde Türk halkının Nobel Barış Ödülü'nü hakettiğini düşünüyoruz. Bu maksatla da İstanbul Aydın Üniversitesi bir girişim başlattı" diye konuştu.

"AMAÇ TÜRK HALKININ NİÇİN TANKLARIN ALTINA YATTIĞINI ANLATMAK"

Başvuru aşamasının nasıl gerçekleşeceğine de değinen Aydın, "Bu haince saldırının nasıl meydana geldiğini, bunu hazırlayan sebeplerin neler olduğunu, Türk halkının buna nasıl tepki gösterdiğini; belge, bilgi, fotoğraf ve farklı dokümanlarla ortaya koyarak Nobel Seçici Kurumuna müracaat edeceğiz. 2017 Aralık ayında sonlanıyor. Önce müracaatlarımızı yapıyoruz ve uzun listeler açıklanıyor. Sonrasında bu listeler kısa listeye dönüşüyor. Daha sonra kısa listeden de seçici kurul tarafından kazananlar belirleniyor. Bu da 1 yılı aşkın bir süreye karşılık geliyor ama çok yoğun bir çalışma gerekiyor. Çünkü evet bütün dünya Türk halkının büyük bir duruş sergilediğini tanıyor fakat bu gerçeğin belgelerle, bilgilerle beslenmemesi halinde sadece görünen haliyle insanlar ancak yorum yapabilirler. Nobel Barış Ödülü aslında bir amaç değil, araçtır. Amaç olan Türk halkının ortaya koyduğu bu duruşu dünyaya anlatmak. Bu duruşun haklılığını anlatmak. Türk halkının niçin meydanlarda olduğunu, niçin tankların altına yattığını anlatmak. Temel amacımız kirli ve yanlış bilgilerle dünya kamuoyunun yanıltılmasını önlemek" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.