1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Diyanet İşleri Başkanı'na Sesleniyorum
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Diyanet İşleri Başkanı'na Sesleniyorum

A+A-

 

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesindeki sözlükte bulunan Buluğ ile Nikah konularının açıklamalarını birileri bulup medya ve sosyal medyada fetva gibi algılanmasını sağlayarak yaydılar. Haliyle tepkiler sel gibi yağdı.

Bende okuduğumda acayip sinirlendim, ne yazabilirim bu konuda, kötü bir cümle kurmadan neler söyleyebilirim diye düşünürken, her zaman olduğu gibi önce konuyu biraz araştırayım istedim. Milletin vergileri ile maaşları ödenirken, Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından kurulmuş bir kurum böyle bir şey yazmış olamaz diye düşündüm. Sonunda bu yayınlananların Diyanetin fetvası değil sözlüğünde Buluğ ve Nikah başlıklarının açıklamaları olduğunu öğrendim.

Bu yazılanların bir fetva değil de sözlükten alıntı olduğunu öğrendiğimde için rahatladı mı dersiniz? Elbette ki hayır. Açıklama her ne olursa olsun, giderleri devlet tarafından karşılanan, maaşları milletin vergileri ile ödenen bir kurumun web sitesinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kanunları ile uyuşmayan bir açıklama hiçbir şekilde yer alamaz, almamalı. Nikahı açıklarken bu ülkenin mevcut kanunları neyi söylüyorsa ona göre düzenleyerek yazmak zorundasınız. Böylelikle hem yanlış anlaşılmalara sebep olmazsınız, hem de sapık zihniyetteki insanların ellerine kullanacakları kozlar vermezsiniz.

Siz Diyanet olarak böyle açıklamalar yapar, devletin kanunlarını hiçe sayarsanız, bu devletin öğrencilerine tacizde bulunan bir öğretmeni çıkıp, beni şeriat kanunlarına göre yargılayın der. Kendisine emanet edilen çocuğu taciz edip, ailesinin rızası olsun olmasın imam nikahı kıyıp günahından da, cezasından da kurtulacağını düşünür öyle değil mi? Çünkü o sözlükte ne diyordu hatırlayalım; Buluğ çağı kızlarda 9-12 yaş arası ve bu çağa erişmiş kişi ailesinin rızası olsun olmasın nikâhlanabilir, tabii ailesi yanındaysa daha uygun olur. Bu açıklamaya binaen çocuğun gözünü korkutup nikah kıymakta çok zor olmasa gerek. Zaten taciz olayını böylece halledip cezadan yırttıktan sonra, yeni bir çocuğu taciz ettiğinde eşlerden birine mesaj atıp üç kere “boş ol” derse yeni taciz ettiği eşe yerde açar.

Bu kadar zamandır diyanetten hepimizin içini rahatlatacak, bu iğrenç ve hukuk dışı açıklamayı akıllardan silecek net bir açıklama gelmedi ne yazık ki. Diyanet İşleri Başkanı Cuma Hutbesinde çocuk yaşta evliliklerle ilgili olarak, "Henüz sorumluluk bilincinde olmayan bir çocuğun evliliğe zorlanmasının dini ve ilmi bir meşruiyeti, temeli yoktur" dedi. Bu açıklama bence bu konuyu kapatacak yeterliliğe sahip değildi. Ben şöyle demesini beklerdim doğrusu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Kanunlarımızda evlilik yaşı 18 olarak belirlenmiştir. 18 yaşının altındaki kızlarımız ve erkeklerimiz çocuktur ve hiç bir şekilde evliliklerin meşruiyeti ve temeli yoktur” denmeliydi.

Ufak tefek şeyler söyler gibi yaptılar, ağızlarında bir şeyler gevelediler ancak bunların hiç biri bu hatayı yok edebilecek güçte olmadı. Bu konuyu netliğe kavuşturmadığı sürece Diyanet İşleri başkanımızın 9-12 yaşları arasında buluğ çağında torunu varsa, yakında birisi elinde çiçeği çikolatası ile torununa talip olabilir, buna hiç şaşırmam.   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum