1. YAZARLAR

  2. Akif Ersoy

  3. Doların Yükselişi ve “1 Doların sırrı”
Akif Ersoy

Akif Ersoy

Akif Ersoy
Yazarın Tüm Yazıları >

Doların Yükselişi ve “1 Doların sırrı”

A+A-

Hücre tipi örgütlenme, haber bültenlerinde ve özel haberlerde sürekli duyduğumuz bir tanımdır. Ancak neredeyse hiç kimse bunun ne olduğunu bilmez. 15 Temmuz’dan sonra, hayatımızın merkezine oturan bu tanımın en önemli unsurlarından birisi de, FETÖ soruşturmaları sırasında tutuklananların üzerinden çıkan 1 dolarlık banknotlar olmaktadır. Pekiyi Nedir 1 doların sırrı?

FETÖ, diğer ismiyle Fettullahçı Terör Örgütü, bilinen tarihi itibariye 1970’lerin ortasından beri ülkemizde faaliyet gösteren, ılımlı İslam kisvesi altında pek çok kanun dışı faaliyeti yürüten örgüttür. Liderinin Fettullah Gülen olduğu iddia edilen örgütün, esasında yakın zamana bir örgüt tanımlanması söz konusu değildi. Hemen hepimiz bunun bir dini cemaat; zararsız bir yapılanma olduğunu düşünürdük. Tabii, Cumhuriyetçi kesimin her dönem bu örgüte karşı olduğu bir gerçek olsa da, ciddi bir kamu desteği var olan bu oluşumun büyümesi ve güçlenmesi kaçınılmaz olmuştur. Tabii bu arada son ulaşılan verilere bakıldığında, Cemaat örgütlenmesinin çok ciddi bir dış desteğinin olduğu da ayan beyan ortadadır. Özellikle Amerikan İstihbarat örgütü CIA tarafından 50’lerden beri yürütülen çalışmaların nihai sonucu olduğu iddia edilen örgüt, 15 Temmuz darbe girişimi ile bütünüyle deşifre olmuş ve yurt içindeki tüm unsurları üzerinde ciddi bir operasyon başlatılmıştır.

Pekiyi, böyle bir yapılanma nasıl olur da, 40 sene gibi çok uzun bir süreç içerisinde deşifre olmaz? Sorusunu sorduğumuzda hangi sonuca ulaşırız?

Elbette sunun sonunu hücre tipi yapılanma ve şifreli iletişimdir. Deşifre edilen verilere göre, örgüt mensupları çoğunlukla birbirlerini ve örgütteki pozisyonlarını bilmemektedir. Kritik noktalarda görevli örgüt üyelerinin üzerinde ise, değişik serilere ait 1 dolarlık banknotlar bulunmaktadır ve kendini tanıtması istendiğinde bu banknotları adeta örgüt kimliği gibi kullanmaktadırlar. Ulaşılan veriler ışığında, F serisine ait banknotlara sahip kişilerin örgütteki en üst düzey yöneticiler olduğu sonucu elde edilmiştir. Diğer seriler farklı kodlarla, farklı seviyeleri ifade etmektedir. Örgüt hücre biçiminde yapılandığı için, gizli bir şifre sistemi kurulmak istenmiş ve bu sistem benimsenmiştir, tezi hali hazırda kanıtlanmış olmasa da kuvvetli ihtimal niteliğindedir.

Son günlerde yine “Dolar” üzerinden Türkiye ekonomisi üzerinde ameliyat yapmak isteyenler var.

Bu durum, FETÖ’cülerden çıkan 1 dolarlar ile de irtibatlı gözüküyor.

Yani “Dolar” üzerinden gelişmeler devam edecek gibi…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.