1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Dolmuştan güpegündüz kız kaçırıldı
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Dolmuştan güpegündüz kız kaçırıldı

A+A-

Güpegündüz, bir dolmuş dolusu insanın gözleri önünde gencecik bir kız karga tulumba, bağıra bağıra kaçırıldı. Annesi babası gözleri yaşlı televizyon kanallarında yavrularına ulaşabilmek için çare arıyorlardı. Dün resmen insanlığımdan utandım. Bu olay her yönü ile o kadar kötü ki anlatamam.

Birincisi, amcası okuyan kızı işsiz güçsüz oğluna istiyor, kızcağızın babası “kızım okuyor, sizin oğlanda işsiz güçsüz, bir daha bu konuyu açmayalım” diyor. Babasının yaptığı bu hareketi çok takdir ediyorum, tam örnek alınacak bir hareket. Öncelikle genç kızımız okuyor, okulunu bitirip çalışmayı hayal ediyor.  

Bu seferde amcasının oğlu kızın rızası var mı yok mu umursamıyor ve dağ kanunlarını işe sokuyor, zorla kızı kaçırıyor. Annesinden, babasından, okulundan koparmaya kalkıyor. Ailenin ve kızın rızası olmadan bu şekilde bir evlilik olamayacağı gibi, olduğunu varsayalım böyle bir evlilikten hayır da gelmeyeceği unutuluyor.Ne demiş büyüklerimiz "Zorla güzellik olmaz."

Hadi olayın ikinci yönüne gelelim. O sırada dolmuşta bir dünya insan var. Aralarında genç kızlar da var, kocaman adamlarda, genç delikanlılarda. Bir Allahın kulu da tepki vermiyor, bakmıyorlar bile. Bu gün onun başına gelenin yarın kendilerinin ya da bir yakınlarının da başına gelebileceğini ya fark etmiyorlar ya umursamıyorlar ya da insanlık ölmüş. Oysaki tepki verilseydi böyle bir olaya daha sonra başka kimsenin cesaret edemeyeceği asla unutulmamalıydı. Birlikten kuvvet doğar diye boşuna dememiş atalarımız. Bu gün orada hepimiz insanlık dersinden kaldık ne yazık ki.

Olayın bana göre en kötü kısmı ise dolmuştan kız kaçırılıyor, dolmuş şoföründe hiçbir tepki yok. Neden dolmuşundaki bu olaya hiçbir müdahalede bulunmuyor? Belki korkuyor, belki umursamıyor! Oysaki dolmuş şoförünün yerinde olsam dolmuşumdan kız kaldırılıyor, bu olaya müdahale etmediğim için yerin dibine girer, insan içine çıkamazdım. Olay sırasında korkup hiçbir şey yapamadım mı, en azından kapıları kapatır karakolun önüne çekerdim arabayı. Gerçekten kız evden mi kaçtı, babasına mı götürüyorlar, yoksa kızımı kaçırıyorlar orada anlaşılsaydı durum.

Bu kadar korkak, bu kadar bencil, bu kadar vurdumduymaz nasıl olduk, nasıl bu hale geldik anlamak mümkün değil. Unutmayın bu gün korkup ya da bana ne deyip sesimizi çıkarmadığımız bir olay yarın hepimizin başına gelebilir. Daha duyarlı olalım, bu tarz olaylara müdahale etmekten çekinmeyelim.

NOT: Dün gece güzel kızımız emniyet güçlerimizin üstün çabaları sonucu bulunup ailesine sağ salim teslim edilmiş. Ailesine geçmiş olsun diliyorum ve bir daha böyle bir olay ne onların nede bir başkasının yaşamamasını umuyorum. Emniyet güçlerimize de çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar.

NOT: Merak ediyorum, orada olaya tamamen seyirci kalıp hiç sesini çıkarmayan onca insan, gece yastığa başlarını koyduklarında rahatça uyuyabildiler mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum