1. YAZARLAR

  2. Akif Ersoy

  3. Ev satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler – 2
Akif Ersoy

Akif Ersoy

Akif Ersoy
Yazarın Tüm Yazıları >

Ev satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler – 2

A+A-

Ev satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Sizler için basit bir “11 maddede ev satın alma rehberi” hazırladık. Ev seçimi yapmak, kendiniz ve aileniz için doğru evi bulmak çok önemli. Bu hassas kararı alırken beraberinde etraflıca ve özenli bir araştırma yapmalısınız. İşte dün yayınladığımız yazının devamı… 

6. Evde oturan var mı? 
Satın almayı planladığınız dairede, ev sahibi yaşıyorsa daireyi ne kadar süre sonra boşaltacağını ve kiracı varsa da sözleşmesinin bitiş zamanını öğrenin. Karar verirken bunlar da kriterleriniz olsun. Bazen almış olduğunuz bir evle ilgili tatsız olan bir kiracı-ev sahibi ilişkisi içerisinde kendiniz bulabilirsiniz.

7. Tapu incelemesi
Satın almak istediğiniz evi buldunuz. İlk olarak tapunuzun durumunu araştırın. Gayrimenkulün arsa payı ve hisse miktarını öğrenin, söz konusu dairenin tapuda aynı daire olup olmadığını sorgulayın.

Ayrıca tapu üzerinde vergi borcu, haciz, şerh, ipotek ve icra gibi işlemlerin olup olmadığını araştırın. Kredi kullanarak projeden ev alıyorsanız, tapu daha da önemlidir. Karar öncesi ilgili tapu dairesinden kesin bir bilgi edinin.

Ev tapuları ortak, kat irtifaklı ve kat mülkiyetli olmak üzere üç çeşittir. Kat mülkiyetli tapu, satışı kolaylaştırdığı için daha avantajlı olabilir.

Bankaların kat irtifakı, kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan evleri teminat olarak kabul etmediklerini ve kredi işlemi yapmadıklarını unutmayın. 

8. Size En Uygun Mortgage Seçimi
Müşterisi olduğunuz banka/bankalardan ev kredisi almanız daha kolay olacaktır. Bu sebeple araştırmaya müşterisi olduğunuz bankadan başlayın.

Satın almadan önce peşin ödenecek ve kredi alınacak miktarları önceden belirleyin. Bankalara ön başvuru yaparak alabileceğiniz miktarları önceden belirlemek de akıllıca olacaktır.

Planlanan ve alınabilen kredi tutarları farklı olabilir. Ayrıca, bankaların kredi miktarını belirlemeden önce değer belirlemek için eksper incelemesi yaptırdığını unutmayın.

Bankanın belirlediği kredi bedelinin belirli bir yüzdesini de peşin olarak ödemeniz gerektiği önemli bir detaydır. Faiz oranları, kredi masrafları ve bankaya ödenecek toplam tutarı detaylı inceleyin ve kıyaslamalar yapın.

Sonuçta ödeyeceğiniz kredi miktarı, evin fiyatından daha dikkat gerektirir. Ev kredisi ile satın almalarda, kredi taksitlerinizin uzun vadeli kredilerde aylık gelirinizin yüzde 30'unu geçmemesine dikkat ederseniz, ödeme sürecini rahatça geçirebilirsiniz. 

9. Sigorta 
Kredi alırken, bankaların size karşı sorumlulukları olduğunu bilin ve haklarınızı isteyin. İnceleyebilmeniz için bunların, Tüketicinin Korunması Kanunu'nda yer aldığını belirtmeliyiz.

Proje halindeyken satın alacağınız eve finansman ararken, önceliği inşaat firmalarının anlaşma yaptığı bankalara vermeniz uygun olur. Böylece dairenin zamanında teslim edilmemesi, beklenenden farklı olması gibi durumlarla karşılaşmazsınız.

Ev kredisinde sadece zorunlu deprem sigortası mecburidir. Bankalar, ayrıca size hayat ya da ev sigortası gibi ek sigortalar da sunabilir. Bunları, ekstra maliyet olarak değil, bir güvence olarak değerlendirmenizi öneririz. Bu sayede hem daha güvenli kredi geri ödeme süreci hem de eve ilave tedbirler almış olursunuz. 

10. Sözleşme İnceleme
Projeden henüz tamamlanmamış bir ev satın alıyorsanız, sözleşmeyi bir uzmana inceletin. İstediğiniz tüm koşulların sağlandığından emin olun. Neyin altına imza atacağınızın farkında olun. 

11. Gayrimenkul danışmanı

İhtiyaçlarınızı belirlediniz, araştırmalarınızı yaptınız ve bütçenizi oluşturdunuz; sıra artık eyleme geçmek ve evleri gezmek olunca tercih ettiğiniz bölgeleri, her bölgenin uzmanı bir gayrimenkul danışmanı ile gezin. Bu sayede gayrimenkul ve çevresindeki diğer gayrimenkuller hakkında doğru bilgiye hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca her bölge için bir danışmanı kendi danışmanınız olarak seçin. Onunla iletişimde kalın. Bir bölge için birden çok firma veya gayrimenkul danışmanı ile çalışırsanız, kafanız karışabilir ve bilgi akışı verimsizleşebilir. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.