1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. EYT”ye Vicdanlı Çözüm Gerek
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

EYT”ye Vicdanlı Çözüm Gerek

A+A-

Konumuz yine Emeklilikte Yaşa Takılanlar. Yıllardır bu konuda mücadele veriyoruz, anketler dolduruyoruz, yürüyüşler yapıyoruz, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ve ne yazık ki bir adım ileriye gidemiyoruz. Beraber çıktığımız bu yolda birçok arkadaş bir yol kat edemeden yaş şartını doldurarak emekli oldu bile.

Şunu tekrar tekrar dile getirmek gerekiyor, biz emeklilik hakları gasp edilenler olarak bize kıyak geçilmesini istemiyoruz. Hakkımız olanı kesintisiz olarak talep ediyoruz.

Neden hakkımız olduğunu düşünüyoruz açıklayalım, bizler 08.09.1999 tarihinden çok önce, o tarihteki mevcut kanunlar ile çalışmaya başlamış üç yüz bin mağduruz. Unutulmamalı ki kanunlar, geçmişe dönük uygulamak için değil, geleceğe dönük uygulamak için yapılır. Yeni kanun, yürürlüğe girmesinden önceki  kazanılmış hakları ortadan kaldıramaz, aksine onları korur. Bu nedenle, yeni kanun, kendinden  önce kazanılan haklar için geriye yürümez.

Bizler yasal olan hakkımızı istedikçe çeşitli çözüm önerileri üretilmeye çalışılıyor. Bu çözüm önerileri de ne yazık ki bizlerin hakkı olanı vermeyi teklif ederken resmen haksızlığın zirvesine çıkıyorlar. Yani kaşıkla verip kepçeyle almayı hedefliyorlar.

Bu çözüm önerilerine bir bakalım. Mesela Almanya modeli ve Finlandiya modeli adını sıkça duyuyoruz. Hadi bu modelleri bir inceleyelim.

Almanya'da normalde emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67'dir. Ancak 63 yaşına gelmiş olanlar her eksik yaş için yüzde 2'lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları artmıyor. Finlandiya'da da benzer uygulama var, ama daha güzel. Eksik aylık bağlama oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, çalışmaya devam ederlerse her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek aylıklarına yükseliyor.

Evet, iyi hoşta bu iki model emeklilik hakları gasp edilenler için uygulanan modeller değil, bunlar o ülkelerde tüm çalışanlara tanınan haklar olup aslında bizim durumumuzla uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır. Bu durum o ülkelerin çalışanlarının tamamen keyfi emeklilik talebi durumunda yapılan bir uygulamadır.

Böyle bir modeli önümüze getirmek, biz Emeklilikte Yaşa Takılan mağdurların bu mağduriyetlerinden faydalanmaktan ve çaresizliklerini kullanmaktan başka bir şey değildir.

Böyle bir modeli 08.09.1999 tarihinden sonra girmiş tüm çalışanlara uygulamak istiyorsanız buyurun uygulayın, mesela yaş şartının tamamlanmasına beş yıl kalanlar bu haktan faydalanır diyebilirsiniz. Ancak biz 08.09.1999 tarihiden önce çalışma hayatına başlamış, hakları gasp edilmiş Emeklilikte Yaşa Takılan mağdurlar daha fazla mağdur edilmemelidir.

Bu konuda çalışma yapacak olan hükümetten, bakanlıklardan, komisyonlardan bizler için çözüm ararken ellerini vicdanlarına koyup öyle çalışmalarını rica ediyorum ve bu haksızlığın bir an önce son bulmasını ümit ediyorum, Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum