1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ'cüler TSK'ya 'kalpten' sızmışlar
FETÖ'cüler TSK'ya 'kalpten' sızmışlar

FETÖ'cüler TSK'ya 'kalpten' sızmışlar

FETÖ Çatı İddianamesi'ne göre GATA'da görevli örgüt mensubu kardiyoloji uzmanı doktor Albay Murat Ünlü 2013 Nisan-Mayıs döneminde yaklaşık 70 astsubay adayına "Askerliğe elverişsiz" raporu vermiş

A+A-

15 Temmuz darbe girişiminden önce hazırlanan ve Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 22 Temmuz'da kabul ettiği "FETÖ Çatı İddianamesi" örgütün kurumlara sızma yöntemlerine ilişkin bilgiler veriyor. İddianamede terör örgütü militanlarının Türk Silahlı Kuvvetleri'ne nasıl yerleştirildiklerine ilişkin ilginç bilgiler de var.

İddianamede GATA üzerinden yürütülen FETÖ'nün kirli oyunları en dikkat çeken bölümleri oluşturuyor. Sadece 2013 Nisan - Mayıs aylarında FETÖ'cü olmadıkları gerekçesiyle 65-70 civarında astsubay adayına kalp kapakçıklarında sorun olduğu gerekçesiyle "Askerliğe elverişsizdir" raporu verildiği öne sürülen iddianamede raporların altındaki tüm imzaların ise GATA'da görevli FETÖ üyesi kardiyoloji uzmanı Doktor Albay Murat Ünlü tarafından atıldığına dikkat çekiliyor. İddianamede, "Elenen bu adayların açtıkları dava ve itiraz sonucu GATA Profesörler Kurulu yaptığı muayene neticesinde yaklaşık 60 aday öğrencinin sağlam olduklarını tespit etmiş ve astsubay okullarına tekrar giriş hakkını kazanmışlardır" deniliyor.

'Ameliyattan korktu'

İddianamede, FETÖ'nün GATA'da güçlü olduğu da savunularak şu ifadeler yer alıyor: "Gülhane Askeri Tıp Akademisinde de örgüt, baskı ve yıldırma ile kadrolarını yerleştirip her kademede egemen hale gelmiştir. FETÖ hakimiyeti nedeniyle GATA'da ameliyat olmaktan çekinen bir Genelkurmay Başkanının kendini sivil doktorlara emanet etmek zorunda kaldığı basında yer almıştır."

6 yılda fetih hareketi

İddianamede ayrıca, askeri liseler ve harp okullarından en çok öğrencinin 2007-2013 yılı aralığında atıldığı ve bu tarih aralığının FETÖ'nün TSK'nın içerisine en fazla öğrenci yerleştirdiği dönem olduğu belirtildi. 6 yıllık bu süre içinde tüm Cumhuriyet tarihi boyunca harbiyeden atılan öğrenciden fazla öğrenci atılmasının nedeninin FETÖ elemanlarına kadro açmak olduğuna dikkat çekilen iddianamede, "Örgütün anlayışına göre bu bir fetih hareketidir" ifadesi kullanıldı.

İddianamede ayrıca, Kara Harp Okulundan 2012-2013 döneminde 122 askeri lise girişli öğrencinin ilişiğinin kesildiği ve bu rakamın toplam öğrenci sayısının yüzde 15,1'e denk geldiği tespiti yapılarak, "Bunlardan 75 öğrenci kendi isteği, 43'ü sağlık nedeniyle ayrılmıştır. 2008-2009 yılında askeri liseden gelen 100 öğrenci, 2009-2010 eğitim öğretim döneminde 104 öğrenci, 2010-2011 eğitim öğretim döneminde 127 öğrenci, 2011-2012 eğitim öğretim döneminde 86 öğrenci, 2012-2013 eğitim öğretim döneminde 122 öğrenci, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde 30 öğrenci, 2014-2015 eğitim döneminde 25 öğrenci okuldan ilişiğini kesmiştir. Kara Harp okulundan ilişiği kesilen öğrenci sayısı oranı en fazla 2012-2013 eğitim öğretim dönemidir" deniliyor.

İddianamede ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın yetişmiş pilotlarının FETÖ'cülerin kurbanı olarak TSK'dan uzaklaştırıldığı, yetişmiş subayların TSK'dan ayrılmasından dolayı birçok savaş uçağının düştüğü vurgulandı.

İçişleri'nde 265, TSK'da 195 ihraç

FETÖ soruşturmaları kapsamında İçişleri Bakanlığı'nca 265 personel görevden uzaklaştırılırken, TSK'dan 195 personel ihraç edildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, FETÖ/PDY ile iltisakı veya bu örgütle irtibatı olduğu değerlendirilen Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 42'si subay, 56'sı astsubay, 30'u uzman jandarma çavuş, 17'si uzman erbaş, 8'i memur olmak üzere 153, Sahil Güvenlik Komutanlığından ise 52'si subay, 58'i astsubay, biri uzman erbaş biri de memur olmak üzere 112 personel açığa alındı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 195 personel bakanlık kararıyla ihraç edildi.

Mert İnan / Milliyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.