1. YAZARLAR

  2. Emre Gezgin

  3. Geleceği olmayan bir işte mi çalışıyorsunuz?
Emre Gezgin

Emre Gezgin

Emre Gezgin
Yazarın Tüm Yazıları >

Geleceği olmayan bir işte mi çalışıyorsunuz?

A+A-

Hiç sonu olmayan bir işte çalışıyorsun gibi hissettiniz mi? Eğer bunu hissettiğinizi düşünüyorsanız, kesinlikle yalnız değilsiniz. Sadece “geleceği olmayan bir işte çalışıyor olabilir misin” sorusunu soruyorsanız, bu böyle olduğu anlamına gelmez. Ancak, kanıt veya doğrulama yapmak isterseniz, okumaya devam etmek isteyebilirsiniz.

Eğer sürekli aynı pozisyonda çalışıyorsanız, yıllar ve yıllar geçiyor, işinizde bir değişiklik olmuyorsa, geleceği olmayan bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Bu durum, konunun birçok belirtilerinden biridir. Eğer hiçbir ilerleme niyeti olmadan işe alındı iseniz, bulunduğunuz konum sizin için kötü olabilir.

Eğer aynı ücret düzeyinde çalışıyorsanız, en azından birkaç yıl için, geleceği olmayan bir işte çalışıyor olabileceğinizin bir başka göstergesi. Aslında, birçok işveren otomatik olarak çalışanlarının ücretlerini yıllık veya daha farklı dönemlerde yeniler. Eğer aynı şirket tarafından istihdam ediliyorsanız ve uzun bir süre maaşınızda bir değişiklik olmamışsa, geleceği olmayan bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Ama eğer tek sorun para ise, büyük bir iş haline geleceği olmayan işini çevirmek mümkün olabilir. Bu da sanırım sizin için iyi bir haber. Birçok İşveren, bu kadarını, özellikle de zam olmadan uzun bir süre sonra; bu nedenle, en azından sorarak maaş konusunda bilgi talep etmeniz durumunda, kaybedecek bir şeyiniz olmayabilir.

Yukarıda belirtilen işaretler “geleceği olmayan bir işte çalışıyor olabilirsiniz”in işaretlerinden sadece birkaçı. Daha önce de belirtildiği gibi; ancak, sonsuza dek çıkmayacak bir iş olarak görmeniz, çalışmaya devam etmek zorunda olmadığınızı hatırlamak önemlidir. Başarısını görmek isteyenler için farklı adımlar vardır. Bu adımlardan biri yönetici ya da insan kaynakları birimiyle konuşmanızı içerir. Herhangi bir pozisyon için mi ücret artışı istiyorsunuz, yoksa başka bir amaçla mı bu konuya da açıklık getirmelisiniz. Günümüz toplumunda, bu sağlıklı bir iletişim gereğidir.

Dışarı çıkar çıkmaz kendinize iş bakın demiyoruz ama;  her türlü durumu da düşünmelisiniz. Olası bir hayal kırıklığına rağmen, iş değişikliği öncesinde ikinci bir şans düşünebilirsiniz. İkinci bir şansı denedikten sonra, harekete geçin. Yöneticilerin taleplerini değerlendirirken; geç saatlere kadar çalışmak ya da acil bir durumda başkasının nöbetini tutmak ve gönüllü önünde iyi işler yapmak için emin olun. Daha önce de belirtildiği gibi, yöneticilerin sizin talepleriniz karşısında değerlendirme yapmasından emin olamazsınız. Daha fazla ve daha fazla taşıma kapasitesine sahip olduğunu göstermek isteyecektir.

Siz bir taraftan işten kurtulmaya çalışırken, başka kişiler başka yerlerde sizin işinizi arıyor olabilirler. Eğer ödenmesi gereken destek ya da faturaları için bir aile varsa, yalnızca son çare olarak yeni bir iş bulmadan işinizi bırakmayı deneyebilirisiniz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.