1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP’li vekillere tepki gösterdi
HDP’li vekillere tepki gösterdi

HDP’li vekillere tepki gösterdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, "Türkiye'de bir savaş yoktur, terörle mücadele vardır. Türkiye bir bütündür, bu bütünü...

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, "Türkiye'de bir savaş yoktur, terörle mücadele vardır. Türkiye bir bütündür, bu bütünü bozdurtmayız, bozulamayacaktır. Savaş diye bir hadise olamaz" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe ile ilgili Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına Muş milletvekili Ahmet Yıldırım konuşma yaptı. Yıldırım konuşmasında Meclis Başkanı Kahraman'ın milletvekilleri tutuklanırken, açıklama yapmadığını iddia etti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, şahsını hedef alarak açıklamalarda bulunduğunu söyleyerek, iç tüzük 64. maddeyi hatırlattı. Kahraman, "Dokunulmazlık demokrasinin, Anayasa standartlarıdır. Parlamenter muafiyetler dokunulmazlık ve sorumsuzluk olarak ikiye ayrılmaktadır. Ana vatanı İngiltere'dir. Kralın milletvekillerinin önünü kesmemesi için, başlayan çalışmalar cezai yönden muafiyet tanınmış ve dokunulmazlık demiş. Hukuki yöntemde bir haksızlık varsa, herkesin tazminat ve dava hakkı var. Sorumsuzluk tanınmış bir haktır ve Meclis'te söylediği sözlerden dolayı bunu dışarıda söylemekten dolmayı herhangi bir tahkikata uğramaz. Fransa bunun tersidir" ifadelerini kullandı.

"VERDİKLERİ OYLARI HATIRLATTI"

1926, 1928 yıllarında da dokunulmazlıkların kaldırıldığını ifade eden Kahraman, "1950-1960 arasında 6 dosya, 1960-1980 arasında 10 dosya, 1980'den günümüze 17 dosya var. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz 20.5.2016'da bir karar verdi. Referanduma gitmeyecek rakama ulaştı. 376 reyle 154 milletvekilinin 810 dosya hakkında dokunulmazlığı kaldırıldı. 29.7.2016 tarihinde Halkların Demokratik Partisi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na verdiği ve 78 kişinin imzaladığı takrir var. Bunlar arasında Muş milletvekili Ahmet Yıldırım'ın imzası var" şeklinde konuştu.

Yargının tasarruflarına TBMM Başkanı'nın müdahale edemeyeceğini söyleyen Kahraman, "Sayın Selahattin Demirtaş'ın 22 dosyası var. Türkiye'de bir savaş yoktur, terörle mücadele vardır. Türkiye bir bütündür, bu bütünü bozdurtmayız, bozulamayacaktır. Savaş diye bir hadise olamaz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.