1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Her Çocuğa Akıllı Saat
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Her Çocuğa Akıllı Saat

A+A-

Çocukların istismarı, şiddete uğraması, servislerde unutulması, kaybolması gibi ne zaman bir haber okusam içim yanıyor. Bir insan olmanın haricinde bir anne olarak yüreğim parçalanıyor. Kaybolan her çocuk benim çocuğum, şiddet gören her yavru benim yavrum, servislerde unutulan her kuzu benim kuzum artık. Her biri için de ayrı ayrı kahroluyorum. Ne zaman bir çocukla ilgili bir haber okusam,  kendi çocuğumu onun yerine koyup benim yavrumun da başına gelebilirdi, yalnızca bir şans eseri şu an onun başına gelmedi diye düşünüyor, her an tetikte olmak gerektiğinin farkına daha da çok varıyorum.

İşte bu nedenle geçenlerde araştırıp durduğumuz bir akıllı saati kızımıza aldık, gerekli ayarlamaları yaptık ve koluna taktık. Benim fikrimce bu saat her çocukta olmalı ve ayrıca okullarda kullanılması serbest olmalı. Bunu şu sebeple söylüyorum kızımın okulunda öğretmeni çocuğun dikkatini dağıtabileceğini düşünüp, okulda kullanmasını yasaklamış. Eminim ki daha pek çok öğretmen benzer şekilde cihazı tanımadan aynı tepkiyi vermiştir.

Çok yakın bir zamanda bu akıllı saat sayesinde bir çocuğun hayatının kurtulduğu haberini sanıyorum ki sizlerde televizyonda izlemişsinizdi. Belki de şiddete uğrayan, taciz edilen, serviste unutulan, kaybolan kaç çocuğun hayatı bu akıllı saatler sayesinde kurtulabilecek. Maddi durumunu bahane edip almak istemeyen aileler varsa ve sigara içiyorlarsa bir aylık sigara parası bile etmediğini, sigaranın çocuklarının hayatından daha kıymetli olup olmadığını kendilerine sormaları gerektiğini söylemeden edemeyeceğim. Bunu duyan hiçbir aile çocuğuna bu saatlerden edinmemezlik edeceğini sanmam. Çünkü teknolojik bir ürünü duyunca hepimiz çok yüksek fiyatlar hayal ediyoruz. Bu cihazlar oldukça uygun fiyatlara alınabiliyor. Piyasada da her bütçeye uygun akıllı saat mevcut.

Milli eğitime ve okul yöneticilerine de ayrıca sesleniyorum. Lütfen bu saatlerin okullarda kullanılmasının sakıncalı olmadığını, yasaklanmaması gerektiğini fark edip gerekli izinleri öğretmenlerimize bildiriniz. Çünkü bu saatler çocukların derse olan dikkatini dağıtacak türden değiller. Ne fotoğraf çekiyor, ne de internete giriliyor.

Bu saatle yalnızca ailenin belirlediğim numaralar çocuğu arayabiliyor, çocukta yalnızca onları arayabiliyor. GPS sayesinde her an onun nede olduğunu görebiliyorsunuz. SOS tuşu sayesinde acil bir durumda hiç çaba sarf etmeden, sessiz sedasız, kimseye çaktırmadan birkaç saniye içinde ailenin acil durumlar için belirlediği üç numaraya çağrı gönderiliyor. Aileye ait, gerekli uygulamanın yüklü olduğu telefonla acil durumlarda mesajlaşabiliyoruz. Bu arada bu saatle internete girmek gibi, oyun oynamak gibi bir şansları yok. Çünkü telefonun böyle özellikleri yok. Hatta belli saat aralıklarında SOS çağrısı hariç kullanımını tamamen kısıtlayabiliyoruz. Okul saatlerinde telefonunda kayıtlı kişilerle bile konuşmasını engelleyebiliyoruz. Anne baba da telefonuna yüklediği uygulama ile çocuğunu her an takip edip haberleşebiliyor. Çocuk saati kolundan çıkardığı an aileye hemen mesaj gönderiliyor.

Görüldüğü gibi okullarda yasaklanmasını gerektirebilecek bir cihaz değil, kol saatinden çok büyük bir farkı olmamasına karşın, anneler, babalar ve çocuklar için çok faydalı bir cihaz. Fiyat performans değerlendirmesi yaptığımda da, çok pahalı bir cihaz olmamasına karşı oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Eksiği yok mu derseniz tek eksiği su geçirmez olmaması. Umarım ileride bu sorunu da aşarlarsa süper bir cihaz olur.

Tekrar etmekten kendimi alamayacağım, okullarda kullanımını lütfen engellemeyiniz. Bu akıllı saatler sayesinde kim bilir kaç can kurtulacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum