1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Hülya Avşar Mehmet Aslantuğ Röportajına İki Sözde ben Söyleyeyim
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Hülya Avşar Mehmet Aslantuğ Röportajına İki Sözde ben Söyleyeyim

A+A-

Son günlerde tüm sosyal medyada Hülya Avşar isimli bir kadının Mehmet Aslantuğ gibi eğitimli, kültürlü bir sanatçı ile yaptığı röportajı konuşuyor. Hülya Avşar orada “Ben şeyciyim. Erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün, yemeğini yapsın, kocasını karşılasın.” derken, Mehmet Aslantuğ “Tam bu değil galiba. Bu biraz sertleşmiş hali. Üretime girmesi lazım kadının. Muasır medeniyet seviyesi başka türlü olmuyor var ya Ata'nın işaret ettiği.” diyor, ama bu kadın ısrarla saçma sözlerini sürdürmeye devam edince “kadın evinde üretimden çekilip bütün istikbalini bir adamın vicdanına, aşkına, samimiyetine, günün sonunda bir gün aklının karışmasına yanılgılarına bırakmamalı" cümleleriyle konuyu özetliyor. Bunu izleyen kadın/erkek herkes gibi bende halka mal olmuş bir sanatçının ağzından çıkan her söze dikkat etmesi gerektiğini düşünüp, Mehmet Aslantuğ’u bu duyarlı sözleri ve için ayakta alkışlıyorum.

Son yıllarda kadınların sürekli hırpalandığı, taciz edildiği, dışlandığı, şiddete maruz kaldığı, soyutlanmaya çalışıldığı bir dönemdeyiz. Biz kadınlar olarak erkek hegomanyası altında bu derece kadınların ezilmeye ve dışlanmaya çalışıldığı bu zamanlarda, bir kadın olarak Hülya Avşar’ın bu sözleri söylemeyeceğini, düşünmeyeceğini beklerdim açıkçası. Hayal kırıklığına uğradım mı diye soracak olursanız eğitimi ve kültür seviyesi düşünüldüğü zaman bu sözlerini çok yadırgamadım. Birde birilerine yaranma çabasında olunca böyle zırvalar söylemesi çok doğal geldi açıkçası.

Gelir düzeyi yüksek insanların bir kısmının gelir dağılımı ile ilgili düşünceleri hakkında çok ilginç duyumlarımda olmadı değil. Örneğin çalışanların gelir durumunun düzeltilmesinin onların çocuklarının eğitim seviyesinin yükselmesine neden olacağı, böylelikle gelir seviyesi yüksek insanlara ve onların çocuklarına hizmet edecek kimsenin kalmayacağı konuşmalarını bir çok kişiden duymuşluğum var.

Son derece acı, çirkin ve iğrenç bir bakış açısı olduğunu ifade etmeliyim. Ama Hülya Avşarın da kadınların evlerinde oturmasını tavsiye etmesi de aynı derecede acı, çirkin ve iğrenç. Kadının çalışmayıp evde oturması ile gelir seviyesi düşen ailelerin çekecekleri sıkıntı ile çocuklarının eğitimi için gerekli parayı bulamaması muhtemeldir. Bu sayede gelir seviyesi yüksek insanlara ve onların çocuklarına hizmet edecek insanların oluşması hedefleniyor belki de. Yani gelir seviyesi ve eğitim seviyesi düşürülerek yeni nesil köleler oluşturulması hedefleniyor olabilir. Bu düşünce ile söylenmiş olan sözler olmasıda, olasılıklar arasındadır belki de.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz düşüncesi ile giderek ününü, hayranlarını kaybeden, erkanların daha az aranılan ismi olan, yıldızı yavaş yavaş sönen bir kadının kendinden söz ettirebilmek, bu sayede belki bir kaç projede yer alabilmek umuduyla söylediği sözlerden ibarettir bu sözler belki de.

Biz Cuhmuriyet kadınları olarak hiç bir suretle çalışma hayatından, üretimden, sosyal hayattan asla çekilmeyeceğiz. Erkeklerle birlikte eşit haklara sahip bireyler olarak onlarla omuz omuza çalışacağız. Kendi ayaklarımızın üstünde, kimseye bağımlı olmadan yaşayacağız. Evde kocalarımızın kollarında mutlulukla otururken, başarımızla gurur duyan kocalarımızın bakışlarında kaybolabileceğiz. Biz Cumhuriyet kadınları olarak çocukta yapacağız kariyerde. 

Kocalarının egemenliğinde yaşamalarını tavsiye eden kadının öncelikle, çok beğenip tavsiye ettiği hayatı yaşaması, evinin kadını çocuklarının anası olup, erkek egemenliğinde yaşaması dileği ile sözü yine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile noktalıyorum. “Tarlalarda erkeklerle birlikte çalışan, kasabalarda pazar yerine giden, yumurta ve tavuğunu satan, ondan sonra kendisine gerekenleri bizzat satın alan, çalışmalarının hepsinde kocalarına yardımcı olan kadınlar!.. Ben bu kadınlar arasında kocalarından daha iyi işten anlayanlara ve hesap yapanlara rastladım.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum