1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İçinizi ısıtacak bir Milli Piyango hikâyesi
İçinizi ısıtacak bir Milli Piyango hikâyesi

İçinizi ısıtacak bir Milli Piyango hikâyesi

Yılbaşı büyük çekilişine çok az bir zaman kaldı. 31 Aralık gecesi herkesin beklediği büyük çekiliş yapılacak.

A+A-

Yılbaşı büyük çekilişine çok az bir zaman kaldı. 31 Aralık gecesi herkesin beklediği büyük çekiliş yapılacak.

60 milyonluk büyük ikramiyenin sahibini bulacağı geceye yaklaştığımız şu günlerde sizlerle çok ilginç ve bir o kadar da güzel bir hikâye anlatacağız. Yalnız Milli Piyango hikâyesi dediğimize bakmayın olaylar tamamen gerçek.

Olay 1963 yılında geçiyor. Yine yılın sonuna yaklaşılmış ve insanlar biletlerini almış yılbaşı büyük ikramiyesi çekilişini bekliyor. Bilindiği gibi Milli Piyango’da biletlerin fiziksel özelliklerinin muhafazası çok önemlidir. İkramiyenin alınabilmesi için biletlerin çok iyi saklanması ve tahrip edilmemiş olması gerekir. Geçmişte de günümüzde de bu böyleydi.

O yıl bir vatandaş çeyrek bir bilet alıyor ve belki çıkmaz diyerek belki de biletinin kaybolmaması için, biletini kapıya yapıştırıyor. Gece oluyor. Çekilişi gerçekleşiyor ve Milli Piyango sonuçları açılanıyor, talihliler belli oluyor. Biletini kapıya yapıştıran adam da talihlilerden biri. Çeyrek biletine tam 200 bin lira düşüyor. 1963 yılında 200 bin TL yani çok para.

Şimdi adamın bileti götürüp parasını alma vakti gelmiştir. Ama bir anda aklını şüpheler istila ediyor. Ya biletini çıkarırken yırtarsa? Ya bilet tahrip olurda ikramiyeyi alamazsa? diye aklında deli sorular. Sonra düşünüyor taşınıyor ve bileti çıkarıp götürmektense bir hamal çağırıp kapıyı çıkarıp Milli Piyango idaresine götürüyor. Milli Piyango idaresindeki görevliler resmen şok geçiriyorlar

Adam içeri giriyor, hamal kapıyı yere bırakıyor. Adam “işte kapı işte bilet ikramiyeyi verin” diyor. Bugüne kadar pek çok ikramiye veren Milli Piyango yetkilileri böyle bir şeyle ilk defa karşılaştıklarını söylüyorlar. Ama bir sorun var görevliler biletin arka tarafının da incelenmesi gerektiğini söylüyorlar. Adam tedirginleşiyor. “ya yırtılırsa ve ikramiyeyi alamazsam?

Uzun uğraşlarla ve sıcak suyla yumuşatarak çok dikkatli bir şekilde bilet kapıdan sökülüp inceleniyor. Vatandaş derin bir nefes alıyor ve ikramiyesini alıp gidiyor.

Milli Piyango idaresinin kayıtlarında yer alan bu olay belki de en ilginç ve komik Milli Piyango hikâyesi olabilir. Siz, siz olun bileti koruyacağım derken abartmayın. Yoksa işin içinden çıkamayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.