1. YAZARLAR

  2. Emre Gezgin

  3. İngiltere'de Ev ve Oda kiralamak: Aileler ve Bekârlar İçin Tavsiyeler
Emre Gezgin

Emre Gezgin

Emre Gezgin
Yazarın Tüm Yazıları >

İngiltere'de Ev ve Oda kiralamak: Aileler ve Bekârlar İçin Tavsiyeler

A+A-
İngiltere'de Ev ve Oda kiralamak: Aileler ve Bekârlar
İçin Tavsiyeler
 
Öncelikle belirtmek isterim ki İngiltere ye gelecekler için en önemli husus konaklanacak ev ya da odanın bulunmasıdır. Dolayısıyla bu yazının çok dikkatli okunması, gerekirse özeti çıkarılıp cüzdanda saklanması önerilmektedir.
 
Eğer bekâr olarak gelecek iseniz ve üniversite okuyacaksanız üniversitenin konaklama imkânları değerlendirilmelidir. İngiltere de yer alan Üniversitelerin çok büyük kısmı kampüs içerisinde ve şehir merkezlerinde oda seçenekleri sunmaktadır ancak genelde sınırlı sayıda olan bu odalar için, üniversitenin web sitesi üzerinden online olarak yada e-mail yolu ile başvuru yapılması gerekmektedir. Kampüs hayatının avantajları ve dezavantajları vardır.
 
Gerçekten İngilizce problemini halletmek istiyorsanız kampüs içerisinde kalmak ve dersler dışındaki tüm aktivitelere katılmak gerekir aksi halde İngilizcenin sadece ders dinleyerek ve ödev yaparak geliştirilmesi sınırlı düzeyde kalmaktadır. Ancak burada yaşam peşinde bazı riskleri de getirmektedir, eğer çok fazla sosyalleşirseniz bu seferde derslere odaklanma sorunu yaşarsınız ayrıca cum ve cumartesi geceleri yoğun gürültüye maruz kalabilirsiniz.
 
Diğer seçenek ise dışarıda bağımsız oda, aile yanında kalma /  homestay veya öğrenci evi kiralamaktır. Oda arıyorsanız öncelikle spareroom.co.ukgumtree.com ve uk.easyroommate.com sitelerine göz atmak gerekir. Genelde sizden en az belli süre kira ve depozito talep ederler. Evin faturalarının fiyatın içinde olup olmadığını da kontrol etmek gerekir. Burada benim tavsiyem bu tarz sitelerden yada airbnb.co.uk den 1-2 haftalık bir oda tutarak geldiğinizde uzun süreli bir oda arayışına girmektedir. Kesinlikle sitelerde yer alan resimlere aldanmamak lazım bazı ev sahipleri bu konuda oldukça uzmanlaşmış ve odayı olduğundan büyük gösterebiliyorlar.
 
Ayrıca İngiltere genelinde ulaşım maliyeti yüksek olduğundan evin konumu ve ulaşım olanakları da ayrı bir önem arz etmektedir. Bu noktada kısa süreli bir oda tutup daha sonra çevreyi de tanıyarak uzun süreli kalacak bir yer ayarlanması daha akla yatkındır. Eğer ev kiralamayı düşünüyorsanız aşağıda ailecek gelenler kısmında yazdıklarımı mutlaka okuyun.
 
Şimdi işin en zor kısmına geliyoruz, eğer ailecek gelmeyi düşünüyor iseniz önünüzde iki alternatif bulunmaktadır. Birincisi geldiğiniz üniversitenin ailecek gelenler için ayırdığı daire şeklinde evler olabilir ancak bu evler her üniversite için geçerli değildir ayrıca genel olarak en fazla 1 çocuğu olan ailelere tahsis edilmektedir ve fiyatları da piyasa ile hemen hemen aynı düzeydedir. Eğer söz konusu ev kampüs içerisinde ise üniversitenin imkânlarından yararlanılabilir ancak bu durumda da çocuğunuz okula gitmesi sıkıntı olabilir.
 
Dolaysıyla bu ilk seçenek karı koca gelen yada daha okula gitmeyen bir çocuğu olanlar için düşünülebilecek bir seçenektir. Gelelim ikinci seçeneğe, ailecek gelmeyi düşünüyor ve bir ev tutmak istiyorsanız aynı anda göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus bulunmaktadır.
 
Öncelikle evler ve kiralama sürecinden bahsedelim. İngiltere de ağırlıklı olarak iki tip ev bulunmaktadır.
 
Birincisi Flat / Apartments olarak tabir edilen bizim bildiğimiz anlamda apartman dairesidir. Ancak bazı uyanık arkadaşlar müstakil evlerini bölerek bir katı flat olarak ta kiraya verebilmektedir. Flat seçeneğinin avantajı ısınma giderlerinin daha az olması ve yerine göre değişmekle birlikte müstakil eve göre daha ucuz olmasıdır.
 
Ayrıca eşyalı ev arayanlar için daha fazla seçenek sağlayabilirler. Bir daha mı dünyaya geleceğiz çocuklar bahçede oynasın diyorsanız aklınıza tabiki house diye tabir edilen ve bizim müstakil ev olarak tabir ettiğimiz evler gelebilir ancak bunlarında çeşitleri bulunmaktadır. Detached House tamamen müstakil olup iki tarafında da duvarına bitişik ev olamayanlara denir. Semi-Detached House ise tek tarafına başka bir ev bitişik olan diğer tarafı boş olan evlerdir. Terraced House ise iki tarafına bitişik ev olanlardır.
 
Bunların dışında Maisonette denilen ve kendi özel bahçesi olmayıp dışarıdan ayrı bağımsız girişi olan flat ve house karışımı evler bulunmaktadır. Tabiki aynı standartlarda bir ev için bağımsızlık arttıkça fiyatta artmaktadır.
 
Genel olarak İngiltere deki evlerin ses yalıtımı Türkiye ye göre oldukça kötüdür ayrıca insanlar erken yatıp erken kalkmakta ve bizimki gibi gece oturmaya gitmeler sadece Cuma ve cumartesi geceleri için geçerlidir, o nedenle çok çocuklu ailelere önerim mümkün olduğu kadar bağımsız bir ev tutmalarıdır. Eşyalı ev tutmak istiyorsanız furnished house yada flat bakmanız gerekli ancak yerine göre seçenek oldukça azalabilir bunun dışında unfurnished yazsa da genelde evlerin hepsinde beyaz eşya bulunmaktadır tabi ki bu konuda da istisnalar vardır. Seçeneklerinizi daraltmak istemiyorsanız yada çok beğendiğiniz bir ev eşyasız ise çok dert etmenize gerek yok. İkinci el eşya kültürü oldukça yaygın ve özellikle gumtree.com sitesinden ihtiyacınız olan tüm eşyaları çok uygun fiyata toplayabilirsiniz, örnek vermek gerekirse ben evime aldığım yataklar koltuklar masa vs hepsinin maliyeti 300 poundu geçmemişti dönerken de birçok şeyi yeniden satmıştım.
 
Bu süreç gerçekten yorucu olabilir bu nedenle aileyi getirmeden önce bu işlerin bitirilmesinde fayda var. Eşyaları alırken bazı kişiler eşyanın sizin evinize nakliyesini de yapıyor, uygun fiyatlı şeylerde ise genelde kendiniz getirmeniz gerekiyor. Bu noktada arabanız var ise arabayı taşınabilecek şeyleri kendiniz getirebilirsiniz. Çok büyük parça olarak aldığınız şeyler için ise Man with Van denilen nakliye işi yapan kişilerin araçlarını kiralayabilirsiniz. Ben birkez kullanmıştım ve bir saatlik taşıma işine 20 pound ödemiştim. Ayrıca evde lazım olacak diğer ihtiyaçların da uygun yolla temini mümkün detaylı bilgi edinmek için lütfen İngiltere de Alışveriş Nerden Yapılı başlıklı yazıyı okuyunuz.
 
Gelelim ev bulma ve kiralama sürecine, üç farklı şehirde kalmış birisi olarak bu konuda genele yönelik oldukça faydalı bilgiler vereceğimi düşünüyorum. Öncelikle ev ararken mutlaka rightmove.co.uk ve zoopla.co.uk sitelerine bakılması gerekmekte, bu sitelerde istediğiniz şekilde daraltma yapmanız ve haritada görmeniz mümkün.
 
Bu sitelere ilave olarak gumtree.com a da bakılabilir. İngiltere de sahibinden ev bulmak çok zor genelde herkes emlakçılar üzerinden ev tutuyor nadiren de olsa daha önce oturan şahsı tanıyor iseniz ev sahibine ulaşmak mümkün olabilir.
 
Dolayısıyla kalacağınız şehir merkezindeki emlakçılara giderek ellerindeki seçeneklere bakmak ve iletişim bilgilerinizi bırakmakta fayda var. Bazı emlakçıların yukarıda bahsettiğim sitelere ellerindeki evlerin bir kısmını koymadıklarına da şahit oldum.
 
Ne kadar gelişmiş ülke olsa da emlakçılar gerçekten çok sıkıntılı insanlar, hepsi takım elbiseli ve yaptıkları her iş için para istiyorlar. Bir ev beğendiğinizde öncelikle ilgili emlakçıdan evi görmek için randevu talep ediyorsunuz. Müsaitlik durumuna göre aynı gün bakabilmek mümkün olabiliyor ancak birçok emlakçı en az birkaç gün bekletiyor. Eğer evi beğendiyseniz holding fee adı altında bir ücret vererek evi tutmak için ilk hareketinizi yapmanız gerekiyor. Bu ücret ortalama 150-200 pound arası olup kiradan düşülüyor, yani boşa giden bir para değil.
 
Bundan sonra emlakçıya istedikleri belgeleri sunuyorsunuz. Öğrenci olarak gelecekler içi pasaport fotokopisi, eski adresi banka hesabı yada sponsorluk yazısı gibi belgeler talep ediliyor. Bu belgeleri verdiğinizde emlakçı ya kendisi yada farklı bir firma sizin referencing işleminize başlıyor.
 
Tabi bu hizmet karşılığında emlakçıya komisyon ödüyorsunuz bu miktar ise 150-250 pound civarında değişiyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise emlakçı ya kalacak kişi olarak eşinizi söylememek aksi halde emlakçı onun içinde ayrı ücret isteyerek komisyon istiyor. Bazı emlakçılara eşinizin dependent vizesi olduğunu söyleyerek kurtulmaya çalışmak ama bir çok emlakçı bu durumu anlamıyor. Ben eşimin Türkiyede ikamet ettiğini ara sıra çocukları görmeye geleceğini söyleyerek bu parayı ödememiştim.
 
Süreç maalesef burada bitmiyor, emlakçı bu işlemi  3-5 gün içerisinde gerçekleştiriyor dolayısıyla ev boş bile olsa anahtarı elinize almanız en az 1 hafta sürebilir. Emlakçılar bunun dışında 30-40 pound check-in ücreti ve aynı miktarda check-out ücreti talep edebilirler. Evi tutarken yurt dışından gelen ve İngiltere de düzenli geliri olmayanlardan bir çok emlakçı 3-6 ay peşin kira istemekte yada referans olarak birkaç kişinin imzasını almanız gerekebilir. Tabiki buna ilaveten bir tam kira ya da altı haftalık kira depozito veriyorsunuz. Bu parayı ulusal bir şirket hesabında bloke ediyorlar ve siz evi boşaltana kadar kimse dokunamıyor. Paraları verdiniz, kontratı imzaladınız ve evi teslim aldınız, ilk yapmanız gereken şey evde herhangi bir eksik, kırık dökük olup olmadığını kontrol etmeniz, eğer var ise durumu emlakçıya bildirmek gerekiyor. Birçok evin yönetimini de emlakçılar yapıyor yani herhangi bir arıza durumunda ev sahibi ile emlakçı üzerinden görüşme yapıyorsunuz.
 
Evi teslim ederken de emlakçı evi verdiği gibi olup olmadığında dair inceleme yapıyor ve depozitonuzdan kesinti isteyebiliyorlar. Bu durumda hiç çekinmeden itiraz edebilirsiniz tabi kanıtlayıcı bir şey olursa daha çabuk çözülür. Evler genelde halı ile kaplı ve kendileri ayakkabıları ile evde dolaşmalarından dolayı ne kadar temiz verdik deseler de evin halılarının yeniden temizlemek gerekiyor. Bu iş için önerim Tesco marketlerden rug doctor isimli halı yıkama makinesini günlük olarak kiralamanız.
 
Bu makine ile bir gün içinde üç beş tur atabilirsiniz oldukça güçlü bir makine. Bu arada unutmadan söylemekte fayda var, evi seçerken ikinci bir hususta etrafındaki okulların durumu, eğer okula ya da kreşe gidecek çocuğunuz var ise evin yakınındaki okulları evi tutmadan aramakta fayda var. Her zaman her okulda yer olmuyor ve başvuru yaptığınızda sizi uzak bir okula vermeleri de mümkün ayrıca okulun eğitim kalitesini de kontrol edebiliyorsunuz dolayısıyla hayal kırıklığına uğramamak için önce okullar ile görüşülebilir. Eğer okula gidecek çocuğunuz var ise, Eğitim sistemi, ilköğretim ve kreşlerle ilgili bilgi ayrıntılı bilgi veren yazımızı okumanızı tavsiye ederim.
 
 
Sonraki yazılarımız:
 
İngilterede Eğitim Sistemi, İlköğretim ve Kreşlere Dair
İngiltere İçerisinden Vize Başvurusu
İngilterede Alışveriş Nerden Yapılır
İngilterede Çocuk Okula Nasıl Yazdırılır
İngilterede Araba Satın Almak
İngilterede Öğrenciler için Ticaret olanakları
Londrada Gezilecek Yerler
Londrada Günlük Hayat
İngiltere Üniversitelerine Yüksek Lisans / Master Başvurusu Yapmak
Universite of Essex Yüksek Lisans ve Öğrencilik
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum