1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran'a saldırılar ne anlama geliyor?
İran'a saldırılar ne anlama geliyor?

İran'a saldırılar ne anlama geliyor?

İran'ı sarsan bu saldırıların ne anlama geldiği ve İran'ın bundan sonra ne yapacağı merak ediliyor.

A+A-

İran'ın başkenti Tahran'da çifte saldırı düzenlendi. İran Parlamento binası ile Humeyni Türbesi önünde eş zamanlı saldırı yapıldı. Tasnim haber ajansı parlamentoda 7 kişinin öldüğünü ve 4 kişinin rehin alındığını iddia etti. Humeyni Türbesi'nin önünde de intihar saldırısı düzenlendiği ifade ediliyor.

İran'ı sarsan bu saldırıların ne anlama geldiği ve İran'ın bundan sonra ne yapacağı merak ediliyor. İşte bu konuda 3 uzman görüşü:

Prof. Dr. Ahmet Uysal

SUUDİ ARABİSTAN BUNU YAPIYOR

"Suudi Arabistan açık açık söylüyor. Çok üst düzey bir yetkili, savaşı İran'ı taşıyacağız demişti. Suudi Arabistan bu konuda tecrübelidir. Suudi Arabistan bunu yapıyor. Her ne kadar İran yönetimi kapalı bir rejim de olsa, internet çağında haber alınabiliyor ama biraz daha sağlıklı bilgiler almamız lazım. İran'ın şahin bir yönetim anlayışı var. Bu hem mezhep hem de milliyetçilikle beslenen bir anlayış. Bu terör saldırısından sonra nasıl bir tavır sergileyecekleri önemli. Ben çatışmanın devam edeceğini düşünüyorum. İki seçenek var. Biri Suudi Arabistan'a mesaj vermek diğeri Amerika'ya mesaj vermek." ifadelerini kullandı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serhan Afacan

"İRAN'A 'DÜŞÜNDÜĞÜN KADAR GÜÇLÜ DEĞİLSİN' MESAJI"

Saldırının 3 noktada olduğunu anlıyoruz. Dönüm noktasıdır çünkü şimdiye kadar İran'da terör örgütlerinin yaptığı eylemlere baktığımızda bu kadar örgütlü bir şey görmüyorsunuz. Daha çok bomba açıp kaçma eylemleri yapılıyordu. Seçilen yerler itibariyle neredeyse devletin kalbi. Humeyni'nin mezarlığı son derece korunan bir yerdir. İran'a bu anlamda çok ciddi bir mesaj verilmiş oldu. Özellikle 2014'te IŞİD'in bölgeye musallat olmasından günümüze kadar özellikle, "bölge yanıyor ancak İran istihbari yetenekleri ile ülkede saldırı gerçekleştirilmesinin önüne geçmiştir" deniliyordu. Bu İran'a "çok da düşündüğün kadar güçlü değilsin" mesajı veriyor.

İram Dış Politikalar Koordinatörü Dr. İsmail Sarı

"İRAN'IN 'ÜLKE İÇİ GÜVENLİK' STRATEJİSİNİN ÇÖKTÜĞÜ GÖRÜLÜYOR"

Hem mekansal anlamda hem de zamansal anlamda önemli bir nokta. Hem mekanlar sembolik hem de Katar krizinin olduğu dönemde olması İran'a bir takım mesajlar verildiğini gösteriyor. Bunun arkasında Suudi Arabistan olabilir, ABD olabilir ama sonuçta mesaj ortada. İran'ın, ülke güvenliğini korumak amacıyla ön hatlar kurarak ülkenin içinde güvenlik krizinin olmasına engel olma üzerine kurulmuş bir stratejisi vardı. En azından bu stratejinin çöktüğü görülüyor. İran'ın sınırlandırılması, bölgede izole edilmesi, Trump'ın gezileri ile beraber anti-İran kampının kurulması ile İran'a biz sadece söylem değil, fiiliyata da geçtik mesajı veriliyor. 3 saldırı, çok önemli noktalar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler