1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte FETÖ'nün himmet şebekesi
İşte FETÖ'nün himmet şebekesi

İşte FETÖ'nün himmet şebekesi

Toplanan paralar sisteme işadamları üzerinden sokuluyor. Durumu iyi olan işadamları örgüt parasını muhafaza ediyor, para bankaya yatırıldığında 'nereden buldun' sorusuyla karşılaşılmıyor. İşte FETÖ'nün himmet şebekesi...

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/ PDY) çökertilmeye çalışılan mali yapısını yöneten beyin takımının çizelgesi ortaya çıktı.

İstihbarat raporlarına göre, illegal örgütün, işadamlarını himmet adı altında haraca bağlayan, örgütün para akışını kontrol eden, paravan şirketler aracılığıyla Pensilvayna'ya para aktaran ve mali yapıyı yöneten 18 finans imamı bulunuyor.

Çatı iddianamede de yer alan FETÖ'nün beyin takımındaki firari Mustafa Özcan (Türkiye imamı, örgütün kasası) ve İsmet Aksoy (örgütün Türkiye mütevelli heyetinde) himmet ağının en tepesindeki isimler. Özcan ve Aksoy, kendilerine bağlı il ve ilçe imamları aracılığıyla işadamlarından para toplayan, örgütün para akışını kontrol edenlerin başında.

Toplanan paralar sisteme örgütün güvendiği işadamları üzerinden sokuluyor. Maddi durumu iyi olan işadamları örgüt parasını muhafaza ediyor, gerektiğinde para bankaya yatırıldığında 'nereden buldun' sorusuyla karşılaşılmıyor.

KASANIN MUHASEBESİ GÜLEZ'DE

Özcan'ın sağ kolu ve ana muhasebecisi Süleyman Gülez. Gülez, yurtdışındaki okullarda görevli mali sorumluları Türkiye'ye çağırıyor ya da kendisi bizzat giderek hesapları kontrol ediyor. Kayyum atanan Kaynak Holding'in iştiraki Sürat Kargo'nun eski ortakları arasında yer alan Gülez'e bağlı çalışan çok sayıda muhasebeci bulunuyor.

070820161006202805864_3.jpg

AKSOY'UN İKİ YARDIMCISI VAR

Örgüt içindeki finansal sorumlulardan, Asya-Avrupa-Afrika kıtalarının denetçisi olarak görev yapan İsmet Aksoy'un iki yardımcısı var.

Süleyman Savat, bir dönem Güven Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı, Turgut Özal Üniversitesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Meclis Üyesi idi. Kapatılan Özel Samanyolu Eğitim Kurumları'nın ortakları arasında bulunan Tamer Tıbık ise PDY'ye bağlı firmalardan İnkatem'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttü.

KOD ADI YAVUZ (K)

FETÖ adına Türkiye'deki büyük işadamlarından para toplayan Tevfik Emre Aksoy ise örgütün ABD/New York imamı. Teröristbaşı Fetullah Gülen ile direkt görüşebilen Aksoy, Yavuz (K) adını kullanıyor. TUSKON üyesi olmayan işadamlarının örgüte kazandırılması için özel hediyeler gönderen kişi. Kendisine bağlı iki yardımcısı var.

Türkiye'deki işadamlarından paraları Davut Yılmaz ve Hasan Demirciler topluyor, Aksoy'a gönderiyor.

ANKARA'NIN PARASI 7 İMAMDA

Ankara'da örgütün mali yapısı içinde etkili 7 imam bulunuyor. Bu imamlardan en etkilisi kendine bağlı ilçe imamları ve muhasipleri olan, paralel okullardan sorumlu, Ankara'da geniş siyasi çevresi bulunan 2014'te yurtdışına kaçan Cemil Koca.

Ankara'da toplanan paraların hesabını Oğuz Umucu (2015'te firar etti) ve Abdülkadir Yılmaz yapıyor. Pensilvanya'daki beyin takımıyla irtibatlı olan Yılmaz, PDY'nin Çankaya İlçe İmamı'ydı.

Kapatılan Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği'nden sorumlu örgüt üyesi Mikail Kılıç, Ankara'dan yurtdışındaki okullara geziler düzenliyordu. Oğuz Umucu'ya bağlı olarak çalışan Adem Göksu da PDY'nin hesaplarını tutuyor.

Asım Uçmaklı ise Oğuz Umucu ve Mikail Kılıç'a bağlı çalışıyor. Uçmaklı'nın yardımcılığını da Taner Benzer yapıyor. PDY'nin mali yapısını yönetenler arasında Kaynak Holding ve Bank Asya'nın ortaklarından Naci Tosun, Ali Çelik, Abdullah Katırcıoğlu, Ali Çelik, Ahmet Beyaz ile Naci Tosun'un yardımcıları Hasan Kahveci ile Erkan Ünal da örgütün önemli finans sorumluları arasında. (Sabah)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.