1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Kadın Şoförlere Yapılan Haksızlığı Tane Tane Anlatıyorum
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın Şoförlere Yapılan Haksızlığı Tane Tane Anlatıyorum

A+A-

Yaşımın ortaya çıkma ihtimalini göze alarak itiraf etmeliyim ki ehliyetimi alalı yirmi yılı geçti. Bir çok kişi ehliyetini alıp cüzdanında süs olarak saklarken, ben hiç bir zaman öyle yapmadım. Ehliyet sınavımı geçip sertifikamı elime aldığım gün (Düşünün henüz sadece sertifika var ehliyetimi emniyetten almamışım) bana bunu yapmamın delilik olduğunu, henüz yeterli deneyime sahip olmadığımı söyleyenlere inat, ilk iş olarak gittim araba kiraladım ve düştüm yollara.

Baktık araba kiralamak tuzluya geliyor, sonunda araba almak zorunda kaldık. O gün bu gündür araba kullanmaya hiç ara vermedim.Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki benim diyen erkek şoföre taş çıkarırım. Hatta ve hatta gerekirse iğne deliğine arabamı park edebilirim. o derece yani.

Belirtmek isterim ki o dönemlerde biz kız çocukları erkek çocukları kadar şanslı değildik, aslında şimdi de durum çok farklı değil. Çünkü babalarımız erkek çocuklarına araba kullanmayı öğretmekte çok heveslilerken, kız çocuklarına sıra gelince hiç hevesli olmadıkları gibi, gerekli görmedikleri için öğretme ihtiyacı da hissetmezler ve öğretmezlerdi.

Daha on altı yaşına gelmeden araba kaçıran, mahalle aralarında arkadaşlarını toplayıp gezen delikanlılar vardı ama kız çocukları en fazla arabanın arka koltuğunda oturabilirdi. Biz kadınlar ekonomik gücümüzü elimize alıp kendi paramızla ehliyet kursuna gidip, araba kullanmayı öğrendik. Erkek çocuklarının ise daha on sekiz yaşına girdikleri gün babaları övünerek gidip ehliyetlerini aldı, ceplerine koydu.

Zaman içinde emin olunki bir çok erkeğe taş çıkaracak kadın şoförlerimiz oldu ve olmaya devam edecek. Artık kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi direksiyon başında da erkeklerle yarışıyorlar. Günümüzde otobüs, kamyon, tır, tren kullanan kadınlar görmek çok mümkün.

Yalnız hala trafikte kadın şoförlere laf söylemede erkeklerin üstüne yok. Bir çok örneğini günlük hayatta gözlemliyorum. Mesela kocamla arabada gidiyoruz, biri hatalı sollama yaptı yada arabayı aniden önüne kırdı diyelim, hemen aracın içindeki kişiye bakıyor bakıyor ve kadınsa hemen lafı yapıştırıyor, “Kadın şoför işte belliydi” diye. Erkekse aynı hatayı yapan hiç bir şey söylemeden yoluna devam ediyor. Bu erkek dayanışması mütemadiyen hep böyle oluyor. Biz kadınlar bile aynı hataya sıklıkla düşüyoruz.

Kadınların benzer hata yada kaza oranları erkeklerinkine göre çok daha az olmasına karşın sürekli kadın hataları dillendirilip ifşa edildiği için göze batıyor. Erkeklerin yaptıkları hatalar dile bile getirilmediği gibi üstü kapatılıyor. Böylelikle erkekler araba kullanmak için yaratılmışta, kadınlar gereksiz yere şansını zorluyor, boşa kürek çekiyor sinyali sürekli veriliyor. Trafikte sürekli kadınlar aşağılanıyor, hırpalanıyor ve yıpratılıyor. Bazen de özellikler hata yapmaları için trafikte sıkıştırılıp, taciz ediliyor.

Oysaki araba kullanmak pratik işidir, zamanla herkes kullandıkça kullandıkça kendini geliştirir, direksiyon başına geçen erkek bile olsa ilk zamanlar biliyorum ki benzer sıkıntıları yaşıyorlar. Nereden biliyorum sorusuna gelince hem hiç birimiz annemizin karnından direksiyonla doğmadık, hem de iki erkek kardeşim var ve direksiyon başına geçtikleri ilk günleri çok net hatırlıyorum. Tek fark erkekler çok daha erken bir yaşta direksiyon başına oturuyorlar.

Hatta acemilik sürecini aynı anda atlatan iki kişiyi gözlemlediğimizde, kadın şoförün erkek şoförden çok daha iyi araba kullandığını, daha az hata ve kaza yaptığını iddia ediyorum.

Kadın şoförlere yapılan bu haksızlığı nasıl bu kadar net söylüyorum konusuna gelince, bu konuda resmen çetere tuttum. Eşimle yada çevremdeki birileri ile arabada giderken hata yapan erkeklere gösterilen tepkileri ve kadınlara verilen tepkileri, hata ve kaza sayılarını billi bir dönem not ettim. Ve sonuç olarak trafikte kadınlar erkeklere oranla çok daha az hata ve kaza yapmalarına karşın çok daha ağır ve fazla tepkiye maruz kalıyorlar.

Bu yazımı trafikte kadınlara laf söyleyen herkese ithaf ediyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum