1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Kadın ve Çocuk İstismarlarına Yönelik Yeni Düzenlemeler Geliyor
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın ve Çocuk İstismarlarına Yönelik Yeni Düzenlemeler Geliyor

A+A-

 

Ülkemizde güzel şeyler de oluyor diyebilmek ne güzel. Bu sabah güne güzel bir haber ile uyandım. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya “Kadın ve çocuğu istismar edenlere iyi hal indirimi kaldırılacak. Bundan böyle şiddete uğrayan anne ile çocuklarda koruma altına alınacak.” diye bir açıklamada bulunmuş.

Bu haberi ve sevinci sizlerle paylaşmadan duramadım. Hepimiz bu konuda uzun zamandır haykırıyorduk, sesimizi duyurmaya çalışıyorduk, elimizden ne geldiyse yapmaya çalışıyorduk. Sonunda sesimiz duyuldu, kadın ve çocuklara uygulanan şiddet ve istismarlar ile ilgili ciddi adımlar atılacağı devletin en yetkili ağızlarından ifade edildi.

Sayın Bakanımızın açıklamaları iyi hal indirimi ile sınırlı kalmıyor. Mevcut durumda aile içi şiddette anne koruma altına alınıyordu ancak çocuk koruma altında olmuyordu, hasta ruhlu babaya görüş hakkı gibi bir çok hak veriliyordu. Son yaşadığımız olayda çocuğunu görme bahanesi ile alan baba 2 ve 3 yaşlarındaki iki çocuğunu öldürüp daha sonrada kedisini öldürmüştü. Bundan sonra ailesine, eşine şiddet uygulayan kişilerin çocukları da koruma altına alınacak.

Can güvenliğinin sorun olduğu vakalarda elektronik kelepçe zorunluluğu gelecek. Elektronik kelepçe neydi derseniz hükümlünün toplum içinde takip ve denetimini sağlayan bir sistem. Bu sistemle hükümlünün dolaşabileceği tüm alanlar belirlenmekte, bu alanların dışına çıkıldığında ve cihaz kurcalandığında uyarı sistemi devreye girmekte. Bu kelepçe sayesinde koruma kararı alınan kişilere yaklaşıldığında sistem uyarı mekanizmasını devreye sokacak.

Kadın konuk evlerinin sayısı şu an 137. Ancak ülkemizde kadına ve çocuklara uygulanan şiddet giderek artmakta ve bu sayı yetersiz kalmaktaydı. Bakanımızın açıklamaları ile bu sayının arttırılacak olduğunu, nüfusu yüz binin üstüne olan her belediyeye kadın konukevi açma zorunluluğu getirilecek olduğunu öğrendik. Gönlümüz ister ki bu konuk evlerine olan ihtiyaç azalsın ve sayıları ihtiyaç olmadığı için azaltılsın. Ama ne yazık ki şu anda bu mümkün olamadığına göre ihtiyacı karşılayabilecek düzeye ulaşması en büyük temennimiz. Umuyorum ki hiç bir kadımız ve çocuğumuz çaresiz kalmayacak ve gidecek yeri olmadığı için bu zulme ve işkenceye mahkum olmayacak.

Son olarak bir diğer haber de şiddet uygulayan kişilere öfke kontrolü çalışmaları yapılacak olması. Ne diyebilirim ki, yıllardır beklediğimiz, istediğimiz konular için bu kadar net ve kararlı adımlar atılması, çalışmalar yapılması son derece sevindirici bir haber. Tabii başlatılan bu çalışmaların bir an önce tamamlanıp yürürlüğe konulması en büyük temennimiz.

Bir kadın, bir anne ve bir insan olarak sayın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya ve ekibine, kadın ve çocuklar için gösterdikleri hassasiyet ve çalışmalarından ötürü çok teşekkür ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum