1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Karapınar, Dev Güneş Enerji Santrali Açılışına Hazırlanıyor
Karapınar, Dev Güneş Enerji Santrali Açılışına Hazırlanıyor

Karapınar, Dev Güneş Enerji Santrali Açılışına Hazırlanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Karapınar’a kurulacak güneş enerji santralinin 4000 megavatlık olacağını açıkladı.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Karapınar’a kurulacak güneş enerji santralinin 4000 megavatlık olacağını açıkladı. Albayrak, ” 4000 megavatlık dünyadaki fotovoltaik teknoloji noktasındaki en büyük tek güneş tarlası alanında Karapınar YEKA’mızı anons ediyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Konya’nın Karapınar İlçesi’nde yapılması planlanan Güneş Enerji Santrali’nin 4000 megavatlık olduğunu, yaklaşık 6.8 milyar kilovat saat elektrik üretileceğini ve 600 binden fazla evin elektriğini karşılayacağını belirtti.

Bakan Albayrak santralin 2000 hektarlık alana yapılacağını belirterek, ”Bu yatırım bugün 4 milyar doların üzerinde bir yatırım.  Burada üretilecek elektrik yaklaşık 6.8 milyar kilovat saat olacak, 600 binden fazla evin elektrik ihtiyacını karşılayacak tesisten bahsediyoruz” dedi.

Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı

4000 MWe bağlantı kapasitesi için Yurt İçinde Üretim Karşılığı Tahsis olarak; belirtilen özelliklerde entegre 2000 MWp/yıl kapasiteli FV güneş modülü üretim fabrikasının ve AR-GE Merkezinin kurulması, AR-GE faaliyetlerinin yürütülmesi ve toplam 4000 MWe kurulu gücündeki Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisinin Şartnamede koordinatları verilen Karapınar YEKA da kurularak devreye alınmasıdır.

FV güneş modülü üretecek olan fabrika, Serbest Bölgeler hariç, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi koordinatları verilen alanda, AR-GE Merkezi ise ilgili mevzuatta öngörülen yerlerde kurulacak.

Açılış Hazırlıkları Devam Ediyor

Güneş Enerjisi Santralinin açılışının 27 Şubat 2017 tarihinde yapılacağı ifade ediliyor.

Ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip. Türkiye'nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasına (GEPA) göre, yıllık toplam güneşlenme süresi 2.737 saat (günlük toplam 7,5 saat), yıllık toplam gelen güneş enerjisi 1.527 kWh/m².yıl (günlük toplam 4,2 kWh/m²) olduğu tespit edilmiştir.

Ülkemizde 2012 yılı itibari ile toplam kurulu güneş kolektör alanı yaklaşık 18.640.000 m² olarak hesaplanmıştır.

Son yıllarda fotovoltaik sistemlerin maliyetlerin düşmesi ve verimliliğin artması ile de yaygın kullanım olacağı beklenmektedir.

Önümüzdeki yıllarda kademeli olarak kapasite artırılacak ve Bakanlığımızın 2023 hedefine göre; en az 3000 MW lisanslı PV santral kurulu gücüne ulaşılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.