1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kemal Kılıçdaroğlu CNN TÜRK'te Konuştu
Kemal Kılıçdaroğlu CNN TÜRK'te Konuştu

Kemal Kılıçdaroğlu CNN TÜRK'te Konuştu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN TÜRK ve Kanal D ekranlarında Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.

A+A-

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları;

- Referandum sürecinin temel eksikliği, 'evet' ve 'hayır'ı savunan insnaların bunu televizyon ekranlarında uygarca tartışmamalarıdır. ABD'de Japonya'da Fransa'da bu böyle. Bizde niye değil? Tüm çağrılarıma rağmen bu gerçekleşmedi.

- Liderlerle bir arada konuşma fırsatımız olmadı.

- Siyaset kurumunun görevi çözüm üretmektir. 2 yasama dönemi öncesi anayasanın 60 maddesi üzerinde uzlaşma sağlandı. Bu çok sıradan bir olay değildir. 4 siyasi parti görüş birliği sağladı. Yasalaşma sürecini yakalayamadı. Uzlaşma kültürü parlamentoda var. Rahmetli Ecevit döneminde anayasanın 35 maddesi değişti, toplumun çoğu zaman haberi bile olmadı. Bunlar bizim uzlaşma kültürümüzüün olduğunu gösteriyor. Siz değişikliği bir partinin mutfağında hazırlarsanız sorun çıkıyor.

"Eşit bir yarış yapılmıyor"

- Eşit koşullarda bir yarış yok. Bir sefer evet kampanyasını devlet yönetiyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, valiler, devletin araçları, otobüsleri uçakları, devletin parası ile yürüyen bir evet kampanyası var. Bu kampanyayı eşitleyecek olan bir ve ya 2 televizyon programında bir araya gelip bunu konuşmaktı.

- Önemli olan nokta şu, birbirinden bağımsız olarak yapılan propagandaları, bağımsız değil bir arada görüşler tartışılıp artılar eksiler söylenebilir mi. Bunun sağlanması lazım. Hükümet bunu istmiyor. Sayın Cumhurbaşkanı bunu istmiyor. Cesaret edip bu düşünceyi benim önümde savunabilmeliler. Vatandaşımız da otursun karar versin. Oturup uygar insanlar gibi bunu tartışalım.

'Evet' çadırında kendisine sorulan soruyu açıkladı

- Gaziantep'te evet' çadırını ziyaret ettiğimde bir vatandaş bana 18 yaşında vekilliğe neden karşısınız diye sordu. Değiliz deyince şaşırdı. Vekillik yapıp ömür boyu askerlikten muaf olacaklar için buna karşıyız.

- Milletvekili tabii ki önemli ancak askerlik de en az milletvekilliği kadar değerli ve önemlidir. Askerliği bizim halkımız olgunlaşma süreci olarak görür. O nedenle askerlik hepimiz için bir vatan borcudur. Kutsal bir görev olarak kabul ederiz. Şimdi siz milletvekilliği yapacaksınız ama askere gitmeyeceksi. Neden gitmeyeceksin? Herkesin çocuğu askere gidecek bazılarını çocuğu hem vekil olacak hem askere gitmeyecek. Bu hem şitsiz hem adaletsiz. Bunu söyledikten sonra da hiç bir itiraz gelmedi. O çünkü vekillik yapanın askere gitmeyeceğini hiç düşünmemiş.

Canlı yayında tartışma teklifi kabul edilirse

- Kendime güveniyorum. Kesinlikle ikna ederim. Bu anayasa değişikliğinin ne kadar büyük bir risk olduğunu anlatırım.

- Devletin yapısı ve işleyişi ile ilgili yetki parlamentodan alınıyor ve tek adama veriliyor. Bakanların sayısını belirleme yetkisi tamamen 1 kişiye ait. 1 kişi arzu ettiği bakanlığı açacak ve kapatacak. Görev alanlarını 1 kişi belirleyecek. Neden 1 kişiye veriyoruz? Bunu birinin bana izah etmesi lazım. Belki benim bilmediğim, atladığım bir konu olabilir.

- 15 yıldır iktidardasınız, 15 yıldır tek parti, Arzu edip çıkaramadığınız bir kanun varmı? Bütün bakanlar size ait. Çıkaramadığınız bir kararname var mı? Tek başına iktidardasınız değiştiremediğiniz bir bürokrat var mı? 15 yıldır iktidarda olup eğer parlamentonun yetkilerini tek adama verelim diye bir çabanın içindeyseniz ben onun demokrasi anlayışını sorgulamak zorundayım. 1 kişi parlamentoyu nasıl ayak bağı olarak görebilir.

- Son 1 ayda parlamentoda 100'ün üzerinde kanun geçti. Demek ki parlamento görev yapıyor. AB uyum yasaları geldi, hepsi oy birliğiyle geçti.

- (Anayasa görüşmelerinde yaşayanan tartışmalar) Dünyanın bütün parlamentolarında tartışma olur. Eğer siz anayasa görüşmelerinde konuşmak isteyip de konuşmanız engellenirse  buna tepki göstermek zorundasınız. İç tüzükte süre kısıtlaması yok. Konuşmanıza izin verilmiyorsa ne yapacaksınız? Meclis başkanı da söylüyor, oylar dışarda kullanılmayacaktır diyor. İktidar partisinin vekilleri kabine girip oy kullanmıyor. Ne yapacaksınız? Kendi Meclis Başkanı uyarıyor, yapmayın diyor. Olduğu takdirde geçersiz sayılır diyor ama kişiler buna uymuyor. Ne yapacaksınız?

Evet çıkarsa

- (Evet çıkması halinde) Şunu açık ve net ifade edeyim. Devletin bütün baskısına rağmen, iktidarın bütün baskısına rağmen, 'hayır' çıkacak. Tek bir kişiye Türkiye Cumhuriyeti emanet edilemez. Osmanlı bile sadece padişaha emanet edilmemiştir.

 - Atatürk tek adamlığı hiç aklından geçirmemiştir. Erzurum kongresinde tek adam mı vardı? 23 Nisan 1920'de Meclis açıldığında tek adam mı vardı? Kurtuluş Savaşı'nı tek başına Atatürk mü yönetti? Hayır, Meclis yönetmiştir ve Gazi ünvanı almıştır. Tek adam bizim tarihimizde olmamıştır. Tek adam bugün Suriye'de var. Saddam'ın Irak'ın da vardı.

- Bütün bunlara rağmen bizim demokrasimiz Suriye'den, Irak'tan, Katar'dan daha ilerde. Yapılacak değişiklikle makara tersine sarılıyor. Onlara benzeyeceğiz. Suriye anayasasında Cumhurbaşkanı ve başbakan halk adına yürütme yetkisini kullanır diyor. Bizim anayasamızda yapılacak değişiklik.

Fransa'daki sistem

- (Fransa'daki sistem) Yargı bağımsız, güçler ayrılığı ilkesi var. Burada hakimi başkan tayin edecek. Nasıl bağımsız olabiliecek? Hakem aynı zamanda bir kulübün üyesiyle o hakem tarafsız olur mu? Bir siyasi partinin genel başkanı bir mahkemeye hakim tayin ederse adalet olmaz.

- Mevcut durumu Suriye durumuna uyduruyoruz. Suriye anayasasının aynısını alıyoruz. Suriye'de demokrasi yok diye isyan ediyoruz şimdi Suriye anayasasını kopyalayıp kendi ülkemize getiriyoruz. Esad'dan şikayet ediyorsan neden Esad'ın anayasasını kendi ülkene getiriyorsun? Bu ülke neden Suriye gibi olsun?

AK Partili seçmenlere çağrı

- Sorun şu, bir kişinin 80 milyonun getirdiği parlamentoyu kendi iradesiyle fesh edip etmemesidir. Sorun bir demokrasi sorunudur. Parlamento kendisi seçim kararı alabilir. Sağduyu sahibi olan AK Partililer özellikle onlara sesleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanını seviyorsanı saygı gösteriyorsanız, Türkiye'yi bir felaketin eşiğine sürüklemeyelim. Her vatandaş ölçüp tartsın.

1924 anayasası görüşülürken Atatürk'e Meclis'i fesih yetkisi verilmek istenir. İki vekil kürsüye çıkar, "bizi buraya Gazi Mustafa Kemal Atatürk değil millet seçip gönderdi. Bizi Meclis'ten başka hiçbir güç fesih edemez" der. Mustafa Kemal Atatürk'e fesih yetkisi verilmez. Hani tek adamdı?

- Bunun partilerle, şahıslarla ilgisi yok. Biz ülkemizde demokrasiyi ve halkın iradesini savunmak zorundayız. Bunun üzerinde başka bir gücü tanımlayamayız.

- Hiç endişeniz olmasın. Ben bu milletin demokrasiye bağlılığına güveniyorum. Sevgili annelere, siz freni olmayan bir otobüse çocuklarınızı bindirir misiniz? Hayır diyorlar. Onlara şunu söylüyorum Bana dünyanın en güzel şarkısını söylüyorsunuz. Şimdi diyorlar ki Esad'ın anayasasını alacağız, freni olmayan bir otobüse 80 milyonu bindireceğiz.

"Mütedeyyin vatandaşıma seslenmek istiyorum..."

- Mütedeyyin vatandaşlarıma seslenmek istiyorum. Kul hakkı yemek en büyük günahtır. Kul hakkı yiyenden ben hesap soramayacağım, gensoru bile veremeyeceğim. Bir milletvekili kürsüye çıkıp bir bakana sözlü soru bile soramayacak. Niye kaldırıyorsunuz?

- Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, demokrasimize sahip çıkın. Hangi partiden olursa olsun.

- Cumhurbaşkanı tarafsızdır. Cumhurbaşkanlık makamı hepimizin ortak paydasıdır.

Abdullah Gül örneği

- Sorun şurda. Sayın Cumhurbaşkanı seçildikten sonra TBMM kürsüsüne gelir, tarafsızlığı üzerine namusu ve şerefi üzerine and içer. Dolayısıyla tarafsızlığını korur. Örneğim Abdullah Gül, CHP hayır oyu verdi, Sayın Gül tarafsızlığını korudu. Yeri geldi Sayın Gül ile oturduk konuştuk. Cumhurbaşkanı tarafsızlığını korumazsa 80 milyonun Cumhurbaşkanı olmaz. Biz devletin sigortasını korumak istiyoruz.

- Karar Türkiye'nin kararı. Bu bir siyasi seçim değil, Türkiye kendi kaderini kendisi belirleyecek. Demokrasiden vaz mı geçeceğiz yoksa demokratik bir parlamenter sistem mi istiyoruz. Kararı halk verecek.

- Evet ve hayırı dillendirmekten korkanlar var

CHP AYM’ye neden gitmedi?

Bir ulusun kaderini mahkemeler değil halk belirler. Kararı halk verecek. Evet ve hayırı dillendirmekten korkanlar var. O kadar komik şeyler var ki inanın. Evet ilanlarına bakın sanki biz anayasayı tartışmıyoruz, ‘yollar yaptık, köprüler yaptık’. Bunlar yazıyor. Çıkın vatandaşa deyin ki biz şunu getiriyoruz bunun için lütfen evet oyu verin.

Bir kişi hata yaptığında fatura 80 milyona çıkacak. Cumhurbaşkanının danışmanı Mehmet Uçum aynen şunları söylüyor: “Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor” Devletimiz yok mu bizim? Sıradan bir kişi söylese neyse, bunu televizyonlardan eksik olmayan, Cumhurbaşkanının başdanışmanı söylüyor.

Seçim barajı

- Yüzde 10 seçim barajını Kürtler için getirmişlerdi. Bunları aşmak lazım. Kürtler de bizim vatandaşlarımız değil mi? Saadet Partisi'nin genel başkanını düşünelim. Meclis'e gelip konuşursa ne olur? Milli irade diyoruz, yüzde 10'un altındaki iradeyi yok sayıyoruz. Ben buna karşıyım. Onlar yüzde 10 seçim barajını savunuyorlar. Darbeyi, darbecileri ve onların getirdiği sistmei savunuyorlar.

HDP'ye eleştiri

- Bütün siyasi partiler teröre karşı çok net tavır takınmaları lazım. HDP iyi bir sınav vermedi. Terörle arasına çok açık ve net mesafe koymak zorundadır. Terör bir insanlık suçudur. Birlikte terörle mücade edeceğiz. Terörle mücadele konusunda hangi yasa geldi de Meclis'ten geçmedi? Hangisine karşı çıktık?

- Hayır verenleri teröristlerle bir tutmak bir cumhurbaşkanına yakışmaz. Ağızdan çıkan laf iyi kontrol edilmezse onun tutsağı olursunuz. PKK'ya karşı çıkmayan mı var? Milyonlarca insan terörü mü destekliyor? Nasıl böyle bir cümle koyabilirsiniz? 

- Devlet bütün aygıtlarıyla vatandaşın üzerinde baskı kurmuş durumda, Üniversiteler, hukuk fakülteleri, esnaf konuşamıyor. Böyle baskı olur mu? Sempati, empati kurarak bunları konuşabilmeliydik.

Suriyelilere vatandaşlık

- (AB müzakereleri)  Anayasa değişikliği geçerse bu Türkiye'nin demokratik bir ülke olmadığı algısını perçinleyecektir. Biz uygar dünyanın bir parçası olmak istiyoruz. Turist gelmiyor neden gelmiyor? İhracat düşüyor. Herkesle kavga ederseniz ürettiğiniz malı kime satacaksınız? Bu anayasa değişikliğinde ne getiriliyor, Türkiye'nin hangi sorunu çözülüyor? Evet geçsin Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz diyorlar. Şu anda Suriyeliler 1. sınıf Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 2. sınıf vatandaş. Şimdiki sistemde Suriyelilere vatandaşlık kararını Bakanlar Kurulu veriyor, yeni sistemde tek kişinin isteği yetiyor.

Suriye'deki kimyasal saldırı

- Kimyasal silah kullanmak bir insanlık suçudur. Kim kullandıysa cezalandırılmalı. Evrensel hukukun tüm kuralları işletilmeli. Kim bu işi yaptıysa yakalanması ve uluslararası mahkemelerde yakalanması lazım. 

ABD'nin saldırısı ve Esad'ın durumu

- (Saldırı) Cezalandırmaysa, cezalandırma doğrudur ve yerindedir. Esad'ın kalıp kalmayacağına Suriye halkı karar verir. Türkiye'nin Suriye ve Ortadoğu politikasının hatalı olduğunu biliyoruz. Yarın Türkiye'de Suriye mafyası çıkacak. Bu mudur dış politika? Bir de şimdi onlara vatandaşlık vereceksiniz. 

- Suriye'nin derinliklerine girmeyi doğru bulmuyorum. Türkiye kendi güvenliğini sağlamak zorundadır. Bunun için bir güvenlikli bölge oluşturulmalıdır. Suriye'nin toprak bütünlüğünü Türkiye'nin koruması lazım.

- (İdam konusu) Milleti kandırıyorlar. Ne diyorlar? İdamı istiyoruz. Niye koymadılar buraya idamı? İdam anayasada kaldırıldı. Bunun gelmeyeceğini getirilmeyeceğini herkes biliyor. 19. madde olarak neden koyulmuyor? Diyorlar ki bununla FETÖ'cüleri idam edeceğiz. Edemezsiniz, zaten ceza kanunları geriye yürümüyor. Milleti neden kandırıyorsunuz? Çıkın doğruları anlatın. Vatandaşların duygularını sömürüyorlar.

Bahçeli açıklaması

- Bahçeli'nin neden evet dediğini anlamış değilim. Anayasa değişikliği Türkiye'nin beka sorunudur. Bir insanı kandırırsanız ya da satın alırsanız 24 saat içinde Türkiye'yi birine teslim edebilirsiniz. 

Sayın Bahçeli'ye soruyorum bu kadar yetkiyi tek kişiye verirseniz Türkiye'nin beka sorunu olur mu olmaz mı? Elini vicdanına koysun

15 Temmuz gecesi

- Akşam 10 civarı uçağa bindim, 11 gibi İstanbul'a indim. Uçakta darbe olduğunu Okan Bey geldi, söyleyince önce inanamadım. Biz darbeye karşıyız dedim ilk tepkim bu oldu. Duyunca hemen Ankara'ya dönmek istedim. Dediler ki uçaklar kalkmıyor. Sabiha Gökçen'den gideblir miyiz dedik köprü kapalı dediler. Bakırköy Belediye Başkanı bize gidelim dedi. Televizyonu açtık hemen bir metin hazırladık. Sayın Başbakan'ı aradım ancak ulaşamadım. Şimdi ben havalimanından gelirken havuz medyasının televizyonları benim kaçtığımı söylüyorlar nereye kaçtım ki ben?

Bunu herkes biliyor. Sayın Cumhurbaşkanı aradı teşekkürlerini iletti. Daha ben o gece havalimanındayken genel başkan yardımcılarıma telefon ettim Meclis'e gidin dedim. Kurulu açan vekiller CHP'nin vekilleridir. 

Siyaseti bırakırım

(FETÖ ile görüştü iddiası için) 1 saniye bile biriyle konuştuğumu ispat etsinler tüm siyaseti bırakacağım. Bunu ispat edemezlerse ne demem lazım? Yalancı desen hafif kalır. Telefonlarımı günün 24 saati dinliyorsunuz. Biliyorum dinleniyorum. Daha önce de ediyorlardı. 

Hodri meydan diyorum. Yüreğiniz cesaretiniz varsa 14-15 Temmuz gününü oturup tartışırız. Namuslarına saygıları varsa gelirler benim önümde yiğitçe erkekçe tartışırım. Belgeleri varsa getirsinler. Bir daha söylüyorum ben 15 Temmuz darbe girişiminin sonuna kadar araştırılmasını istiyorum. FETÖ ile sonuna kadar mücadele edilmesini istiyorum. Ama ben 248 şehidin kanının yerde kalmamasını istiyorum. 

Kontrollü darbe açıklaması

Neden darbenin üstü örtülmek isteniyor? Neden ByLock listeleri açıklanmıyor, siyasi ayak yoktur diye açıklama yapılıyor? 248 şehidin hesabını kim soracak? Terör örgütünün içinden baklavacı, çikolatacısı, esnafı çıktı, siyasisi yok. Nasıl oluyor?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.