1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu'nun 'Hayır' turlarında 5 uzlaşma
Kılıçdaroğlu'nun 'Hayır' turlarında 5 uzlaşma

Kılıçdaroğlu'nun 'Hayır' turlarında 5 uzlaşma

"Hayır" bileşenlerini kucaklayacak ana ilkeler belirlenecek. Her partiden birer kişi, 'sürekli diyalog' için görevli olacak. Demokrasi ve parlamenter sistem ortak payda olacak. Kurulacak sivil platformlar vatandaşı ikna edecek. Ortak aday değil birden çok

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi'yle başladığı "Hayır" turlarının ilk etabını, HDP ziyaretiyle noktaladı. Kılıçdaroğlu, referandumun ardından "Hayır" kampanyasına destek veren Saadet Partisi, Demokrat Parti, Doğru Yol Partisi, Vatan Partisi, MHP'den ihraç edilen Meral Akşener ve HDP ile görüştü. CHP Lideri, "Hayır" turu çerçevesinde izleyen günlerde MHP'den ihraç edilen Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, Sinan Oğan ile ÖDP, Haziran Hareketi, sivil toplum kuruluşları ve sendikalarla görüşmelerine devam edecek.

Kılıçdaroğlu'nun ziyaretlerine eşlik eden kurmaylarına göre, "Hayır" bileşenleri ile yürütülen görüşmelerden şu ana kadar öne çıkan "uzlaşma" başlıkları şöyle:

DİYALOG HEYETİ

Partiler, diyalog turlarının devam etmesini istedi. Bu doğrultuda her parti "arka kapı diplomasisi" için birer kişi görevlendirecek. Partiler arasındaki diyaloğu bu kişiler sağlayacak. Görüşmeler hakkında tüm partiler heyet aracılığıyla bilgilendirilecek.

İLKELER BİLDİRGESİ

2019 seçimleri için partilerin ortak paydasına işaret edecek bir ana ilkeler bildirgesi hazırlanacak. Demokrasi vurgusunun öne çıkarılacağı bildirgede, kişi hak ve özgürlüklerinin korunması ve bağımsız yargı konusunda atılması gereken adımlar tek tek sıralanacak. Bildirgenin hazırlanması için her siyasi partiden ve düşünceden katılımın gerçekleşeceği çalıştaylar düzenlenecek.

ANAYASA TASLAĞI

2019 seçimlerinden önce, "Hayır" bileşenlerinin ortak katkısıyla hazırlanacak güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunan bir Anayasa taslağı kamuoyuna açıklanacak. Anayasa taslağı aracılığıyla "Hayır" bileşenleri, 2019 seçimlerini "Asıl referandum şimdi" mottosuyla bir anlamda ikinci bir referanduma dönüştürme cabasına girecek.

TEK YERİNE ÇOK ADAY

2019 seçimlerinde "Hayır" cephesini temsil edecek Cumhurbaşkanı adayı için acele edilmeyecek. İsimler şimdilik telaffuz edilmeyecek. Partilere veya kişilere aday dayatılmayacak. İlk tura, "Hayır" bileşenlerini temsil eden birden fazla adayla girilecek. İkinci tura kalan aday, "Çokluk içinde birlik" sloganıyla desteklenecek. Burada en önemli kriter, adayların parlamenter sisteme dönüş konusunda söz vermeleri.

DEMOKRASİ PLATFORMLARI

"Hayır" bileşenlerinin öncülüğü ile yurt genelinde "demokrasi platformları" kurulacak. Her düşünceden insanın olmasına özen gösterilecek bu platformlar, partilerin belirlediği ana ilkeler çerçevesinde seçmeni 2019 seçimlerine hazırlayacak.

Düngün Karadaş - Haber Türk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.