1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Kürdistan’ın kurulma şansı..."
"Kürdistan’ın kurulma şansı..."

"Kürdistan’ın kurulma şansı..."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye'nin huzur ve istikrarı tümden bozulmadan, devlet ve millet bekası yıkılmadan Kürdistan'ın kurulma şansı minimum...

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye'nin huzur ve istikrarı tümden bozulmadan, devlet ve millet bekası yıkılmadan Kürdistan'ın kurulma şansı minimum seviyededir" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel başkanı Devlet Başkanı partisinin genel merkezinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuşmasında ABD'yi eleştiren Bahçeli, ABD'nin gizli gündeminin, Türkiye'yi baştan ayağa kelepçeleyip Suriye'nin kuzeyinde fiili bir durum oluşturmak ve Akdeniz'e kadar uzanan kirli bir koridor açmak olduğunu söyledi.

"ABD Başkan Yardımcısı Biden'in 24 Ağustos'ta Türkiye ziyaretinde hem nalına hem mıhına vuran değerlendirmeleri düşüncelerimizi teyit eder niteliktedir." diyen Bahçeli, "IŞİD'in elinde bulunan Mare Hattı'nın PYD-YPG'ye geçmesi için çok yönlü ve sinsi bir hazırlık söz konusudur. Ülke olarak, küresel güçlerin oldu bittisiyle Suriye'nin kuzeyinde terör koridoru oluşumuna sıcak bakmamız, tepkisiz durmamız milli aklın inkarıdır. Bu nedenle Menbiç'in kontrolü de sağlanmalıdır. Türkiye çok zor bir döneminde sınır ötesine operasyon yapmaktadır. Bu operasyon riskli olmakla birlikte kaçınılmaz ihtiyaçtır. 27 Ağustos Cumartesi günü, PYD terör örgütü, TSK'ya ait iki tanka roketle saldırmış; bunun sonucunda, bir askerimiz şehit olurken üçü de yaralanmıştır. Cerablus IŞİD'ten temizlenirken, PYD hemen kademeye girmiştir. PKK-PYD terör örgütü tıpkı IŞİD gibi çılgına dönmüş, Fırat'ın doğu-batı hattı doğrultusunda Türkiye'ye namlu çevirmiştir. IŞİD ne kadar tehditse, PYD-YPG-PKK'da aynı oranda, aynı derecede tehdit ve musibettir. Türk devleti sınırlarını emniyete almak, egemenlik haklarını, milli çıkarlarını sonuna kadar savunmakla mükelleftir. Bu durum tartışmasız hukuki ve meşrudur. Bunu en başta ABD'nin bilmesi, geçen günlerde devlet ricaliyle görüşmeler yapan Barzani'nin anlaması gerekmektedir." ifadelerini kaydetti.

"IŞİD, PYD-PKK'YI YOK ETMEK İÇİN TÜRK MİLLETİ ARTIK AYAKTADIR"

ABD'nin, ortak düşman olarak IŞİD'i gösterip PYD'yi perdelemesinin, FETÖ'yle ilgili hala üç maymunu oynamasının sorumsuzluk, hukuksuzluk aynı zamanda utanmazlık olduğunu vurgulayan Bahçeli, "Türkiye'nin IŞİD'le doğrudan mücadelesi, bu vahşi örgütün eylemlerini daha da kamçılayacak, PYD-PKK cenahını daha da kışkırtacaktır. Cerablus'a askeri harekat sürüyorken PKK'nın Artvin'de ana muhalefet partisi liderinin bulunduğu konvoya saldırması, ardından Cizre'de 11 polisimizi şehit etmesi müşterek terörist faaliyetlerin bir sonucudur. Tüm terör örgütleri sırayla Türkiye'ye saldırı düzenlemektedir ve korkarım ki bu kanlı süreç genişleyerek devam edecektir. Bu itibarla devletin teyakkuzda bulunması, her türlü güvenlik tedbirini tüm vatan satında alması yararlı ve hayatidir. Milliyetçi Hareket Partisi TSK'nın başarılı olması, Türkiye'nin terörizmle savaşından alnının akıyla çıkması hususunda elinden gelen her türlü katkı ve manevi desteği eksiksiz verecek, hükümetin arkasında sağlam şekilde duracaktır. IŞİD, PYD-PKK'yı yok etmek için Türk milleti artık ayaktadır. Terörizmi akıttığı kanda boğmak, Türk milletine meydan okuyan alçakları bataklıklarına gömmek Türkiye için tarihe, ecdada ve milli varlığımıza namus borcudur. Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde hareket edilerek terör örgütleri tamamıyla tasfiye edilmelidir" diye konuştu.

"IŞİD'İN MİADI YAKINDA DOLACAK, KENDİSİNE BİÇİLEN GÖREV BİTMİŞ OLACAKTIR"

Bahçeli, vaktin terörü bitirme vakti olduğunun da altını çizerek, "Kahramanlarımıza diyorum ki, ne kadar katil örgüt varsa gidin bulun, alayını birden imha edin. Biz yanınızdayız, biz sonuna kadar arkanızdayız. Düne kadar IŞİD'i, Ortadoğu'nun haritasını yeni baştan çizmek için kullanan emperyalizm, küstahça ve ahlaksızca PYD-PKK üzerinden Kürdistan'a yeşil ışık yakmış, yetki ve hakkı olmadığı halde vize vermiştir. Buna dair çok sayıda işaret ve delilin varlığı söz konusudur. Suriye'nin kuzeyinde bir terör koridoru açılması an meselesidir ve bunun önemli bir bölümünün alt yapı inşaatı tamamlanmıştır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ne pahasına olursa olsun bu ihanet oyununu, bu batıl hesabı gerekirse kanıyla, gerekirse canıyla bozmalıdır ve bozacaktır. Fırat'ın batısına geçerek kendisine vaat edilmiş topraklara hakim olmayı hedefleyen PKK-PYD-YPG, ABD'nin silah ve siyasi yardımlarıyla devletleşme aşamalarını teker teker geçmektedir. Dileğimiz Cerablus operasyonunun terörizmin belini kırma konusunda fırsat olmasıdır. Ülke olarak çok nazik bir dönemimizde sınır ötesine geçmemizin stratejik sonuçları, temennim odur ki, iyi hesaplanmış olmalıdır. Bu arada, IŞİD'in miadı yakında dolacak, kendisine biçilen görev bitmiş olacaktır. İnsanlığın yüz karası bu terör örgütü sıkıştığı Rakka'dan da eninde sonunda çıkarılacaktır" ifadelerini kullandı.

"KÜRDİSTAN'IN KURULMA ŞANSI MİNİMUM SEVİYEDEDİR"

"Çok açık söylemeliyim ki, Türkiye'nin huzur ve istikrarı tümden bozulmadan, devlet ve millet bekası yıkılmadan Kürdistan'ın kurulma şansı minimum seviyededir" diyen Bahçeli şöyle devam etti:

"Bu şansı artırabilmek maksadıyla ülkemiz son bir yıldır terör örgütleri tarafından paylanmakta, vurulmakta, diz çökmesi için zorlanmaktadır. Buna göre 15 Temmuz FETÖ saldırısını kolektif terör eylemi olarak değerlendirmek abartı görülmemelidir. Şayet şeytani hedef gerçekleşmiş olsaydı, Batı'da FETÖ; Doğu ve Güneydoğu'da PKK-PYD-IŞİD Türk vatanını kademe kademe işgal edecekler, ele geçireceklerdi. FETÖ'nün; PKK'yla işbirliği, IŞİD'le akrabalığı, terörle mücadeleyi kasten savsaklaması, asker kılığındaki hainlerin karada, havada teröristleri görmezden gelmesi aslında ihanetin nasıl derinlere tutunduğunu göstermektedir. PKK, PYD, IŞİD, FETÖ tamamıyla küresel ve bölgesel vahşet politikalarını hayata geçirmenin, Türkiye'yi zaafa düşürmenin, toplumsal direnci kırmanın hem kuklaları hem de kirli maşalarıdır. Anadolu'nun istilası, bağımsızlığımızın itlafı yeniden masadadır. Türk milletinin iç savaş şartlarına gerileyerek yeni bir Fetret Devri'ne savrulması, dağılıp parçalanması dayatılmaktadır. 1919'lu yıllarda, milli bir uyanışla, bir yanda dış düşmanlara, diğer yanda içerideki çeteler ve işbirlikçilere karşı destansı bir mücadele şuuru gösteren Türk milleti, şu anda tam bir fitne ve fesat kampanyasıyla doğrudan muhataptır. 15 Temmuz'da milli tepki doğmamış olsaydı, düşmanla boğuşa boğuşa teyit edilen milli hak ve çıkarlarımız, az kalsın terörizmin kanlı dişleri arasına sıkışarak öğütülmüş olacaktı."

"HIYANET KURSAKLARINDA MUTLAKA KALACAKTIR"

Emperyalizmin dört bir koldan kiraladığı katillerle saldırmasının rehavet ve boşluğu kollamasının tesadüf olmadığını ifade eden Bahçeli, "Üst akla, milli akılla cevap vermenin zamanı da çoktan gelmiştir. Gelişmelere doğru teşhis koyamazsak, tehditlerin boyut ve hedefini milli bir akılla okuyamazsak, hepsinden önemlisi, düşman kampına milli kenetlenme ve kardeşlik ruhuyla cevap veremezsek sonuçlar ağır olacaktır. Türk milletinin zillet ve hezimet yaşamasını projelendirenler, boşuna sevinmemelidir çünkü hevesleri haram ve hıyanet kursaklarında mutlaka kalacaktır. 20 Ağustos Cumartesi akşamı, Gaziantep'te yaşanan vahşetin dumanı hala tütmekte, milli vicdan hala kanamaktadır. Tam dört yıl önce, yani 20 Ağustos 2012'de Gaziantep Şehitkâmil ilçesi Karşıyaka Polis Merkezi önünde meydana gelen menfur bir saldırıda 10 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 4'ü ağır olmak üzere 66 vatandaşımız da yaralanmıştı. Gazi şehrimiz maalesef çok acı şekilde tekrar hedef alınmıştır. Yaşı 12-14 arasında olduğu söylenen bir çocuk bomba, bir düğün evine girmiş ve üzerindeki bomba düzeneğini patlatmıştır. Aralarında çocukların ağırlıkta olduğu 55 vatandaşımızın can verdiği, 13'ü ağır 65 kişinin de yaralandığı vahim terör saldırısı hepimizi kahretmiş ve üzmüştür. Kına gecesi kana bulanmış, düğün mateme dönmüştür. Bu tip bir canavarlığın eşi ve emsali henüz görülmemiştir. Tablo dehşet vericidir. Failin IŞİD olduğu söylenmektedir. Fakat bu iddia henüz tam doğrulanmış ve netleşmiş değildir" açıklamasında bulundu.

"YAŞADIKLARIMIZ TAM BİR KAOSTUR"

Gaziantep'te canlı bombanın patladığı gece, 3 bine yakın Suriyeli muhalifin operasyon için sınır ötesine geçtiğini, Cerablus operasyonuyla Gaziantep saldırısının eş zamanlı gerçekleştiğinin dillendirildiğini hatırlatan Bahçeli, "IŞİD'in gazi şehrimizdeki uyuyan hücrelerini harekete geçirerek buna karşılık verdiği iddiaları gündemdedir. FETÖ'nün 15 Temmuz istila ve imha operasyonu püskürtülünce, Türk düşmanı karanlık güçler, terörizmin kirli kataloğundan seçtikleri bilindik örgütleri tekrar silah ve bomba başına çağırmışlardır. Bu çağrıya köle gibi uyan PKK, IŞİD ve diğer kanlı ortakları Türkiye'yi yaylım ateşine tutmuşlar, masumlara kast etmişler, pusu kurmuşlar, canlı bombacılarını aramıza sevk etmişlerdir. Yaşadıklarımız tam bir kaostur. Düşününüz, bir terör örgütünün mensupları devletin her kademesine yuvalanmış, her mevkiine kolaylıkla sızmıştır. Buna akıl erdirmek, anlam vermek mümkün değildir. İçişleri Bakanı'ndan öğreniyoruz ki, 17-25 Aralık'ta 81 ilin emniyet müdürlerinden 74'ü FETÖ üyesidir. Şu çarpıcı itirafa bakınız ki, bir ara Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki daire başkanlarının tamamı FETÖ'ye çalışmıştır. 7 bin emniyet istihbaratçısının 6 bin 500'ü FETÖ'nün lehine faaliyet göstermiştir. Ve burası sözün bittiği noktadır. Valiler, kaymakamlar, üst düzey bürokratlar, müfettişler, uzmanlar, general ve amirallerin, yüksek ya da düşük rütbeli subayların büyük çoğunluğu FETÖ'nün faal ve fonksiyonel elemanlarıdır" dedi.

"FETÖ'YE TÜRK MİLLETİ HADDİNİ BİLDİRİP KAFASINI EZİNCE…"

Bahçeli, "OHAL kapsamında yayımlanan KHK'larla milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ'ye aidiyeti, iltisakı ve irtibatı bulunan 3 bin 725 TSK personeli ihraç edilmiştir. Bunların arasında 2 orgeneral, 9 korgeneral, 26 tümgeneral, 91 tuğgeneral, 4 tümamiral, 28 tuğamiral, 2 bin 195 subay ile 774 astsubay yer almıştır. 9'u general ve amiral olmak üzere 137 askerin firar ettiği anlaşılmaktadır. 670 sayılı KHK ile 2 bin 360 emniyet görevlisi memuriyetten çıkarılmıştır. 2 bin 847 hakim ve savcı FETÖ/PDY ile irtibatları nedeniyle 667 sayılı KHK'nın 3. Maddesi uyarınca 24 Ağustos 2016 tarihinde mesleklerinden atılmışlardır. Öğretmen, öğretim üyesi gibi mesleklere mensup binlerce kişi FETÖ'ye biat etmiş, ama bunu devleti yönetenlerin ruhu bile duymamıştır. Aralarında holdingler, şirketler, bankalar, dergiler, gazeteler, televizyonlar, radyolar, sivil toplum kuruluşları, okullar, hastaneler, üniversiteler ve dershanelerin bulunduğu çok sayıda kurum ve kuruluşa FETÖ yıllarca sahip olmuştur. Ve deyim yerindeyse devlet içinde devlet kurmuştur. Böyle bir tehlikeli örgüt 15 Temmuz'da, Türkiye'ye etkileri uzun yıllar sürecek feci bir gece yaşatmıştır. Askeri kamuflaj içine saklanmış caniler millete kurşun sıkmışlar, 240 insanımızın hayatına mal olmuşlardır. Tanklar Türk milletinin üzerine sürülmüştür. TBMM, emniyet ve istihbarat birimleri, Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi uçak ve helikopterlerle hedef alınmış, bombalanmıştır. Türk tarihinde böyle bir saldırı hiç yaşanmamış, hiç vaki olmamıştır. Fetullahçı terör örgütü 79 milyon Türk vatandaşını tutsak almak istemiştir. Bu bir işgal denemesidir. Bu bir Türkiye düşmanlığıdır. FETÖ'ye Türk milleti haddini bildirip kafasını ezince, bu kez de sırayı diğer terör örgütleri gecikmeden almışlardır" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, terör saldırılarına dikkat çekerek, "17 Ağustos günü Van'da, 18 Ağustos günü Elazığ ve Bitlis'de, 20 Ağustos günü Gaziantep'te, 23 Ağustos günü Şırnak'ta, 24 Ağustos günü Bingöl ve Diyarbakır'da, 26 Ağustos günü Cizre ve Hakkari'de yaşanan ağır ve insanlık dışı terör saldırılarının 15 Temmuz FETÖ kalkışmasının bir uzantısı, bir parçası, bir devamı olduğu tartışmasızdır" ifadelerini kullandı.

Yenikapı uzlaşmasının, TBMM'de tezahür eden müşterek iradenin süreklilik kazanması gerektiğini söyleyen Bahçeli, "Türkiye içinden ve dışından sarılmıştır. Gerçekten tehlike devasadır. Bunu görmek, bunu idrak etmek lazımdır. Şu anda her türlü siyasi ve ideolojik beklenti ikinci plandadır. Türkiye'nin güvenliği, Türk milletinin beka ve birliği milli şuurla sahiplenilmeli, korkusuzca savunulmalıdır. Siyasi çekişme ve kutuplaşmalarla geçireceğimiz vakit yoktur. Yenikapı uzlaşması, TBMM'de tezahür eden müşterek irade süreklilik kazanmalıdır. Vatan kaybının sınırında olduğumuz görülmelidir. Küresel linç kampanyasının ülkemizin omurgasını çökertme, eksenini kaydırma, tarihi yürüyüşünü durdurma gayesi güttüğü ortadadır. Türkiye'nin derhal, çok acil milli huzur ve iç barış ortamını temin etmesi şarttır. Bu itibarla FETÖ'yle mücadele edilirken, yeni mağdurlar üretmek, suçsuz ve günahsız insanlarımızın hayatlarını zindana çevirmek yanlıştır ve de maliyeti geleceğimiz açısından çok fazla olacaktır. Onarım ve toparlanma sürecine herkes ortak olmalı, her sorumluluk sahibi vatan evladı taşın altına elini koymalıdır. Vatandaşlarımızdaki korku, tereddüt ve endişeyi ortadan kaldırmak gerekmektedir" şeklinde konuştu.

"YENİ SOSYAL VE SİYASAL BÖLÜNMELERE TAHAMMÜLÜMÜZ YOKTUR"

"Asılsız ihbarlarla insanlarımızın saygınlık ve gururlarıyla oynanmasına, uyduruk şikayetlerle insan onurunun ezilmesine son verilmelidir" diyen Bahçeli, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Devletteki tahribatı gidermek için AKP ortak akla, demokrasinin ilkelerine, hukukun temel kurallarına harfiyen riayet etmelidir. Yeni sosyal ve siyasal bölünmelere tahammülümüz yoktur. Yeni cepheleşmeler şu güne kadar işlenen suç ve cinayetlere ortak olmak demektir. Türkiye'nin toplumsal dirliği hep beraber sağlanmalı, üzerimize serpilen ölü toprağı topyekûn kaldırılmalıdır. Türk milletinin tarihte kurduğu 16 devlet vardır. Bunların yıkılışları az çok birbirine benzerdir. Ne var ki, 17'nci Türk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin tarih sahnesinden çekilip silinmesine asla müsaade edilmeyecektir. Türk milleti, Türklüğün, tüm Türk vatandaşlarının şan ve şerefidir."

"SİYASET BİR VE BERABER OLMAZSA…"

FETÖ, PKK, IŞİD, DHKP-C için "Küresel saldırganlığın hesabına çalışan infaz görevlileri, eli ve vicdanı kanlı cellatlarıdır" ifadelerini kullanan Bahçeli, milli kurtuluş için iki yol olduğunun altını çizerek, "Bilinmelidir ki, milli kurtuluşumuzun bir bakıma iki yolu vardır. Ya bütün haklarımızı en son zerresine kadar koruyarak kurtuluşun sancağını mahşere kadar taşıyacağız, ya da tarihsel hak ve mirasımızdan ödünler vererek çözülmeye, erimeye, manda ve himayeye göz yumacağız. Birincisi elbette gerçek ve kalıcı bir kurtuluştur. Türk milleti egemenliğini göz bebeği gibi koruyacaktır. Türkiye terör örgütleriyle kumpasa düşürülemeyecek, 1923 kuruluş ruhundan, milli ve üniter devlet çizgisinden ayrılmayacaktır. Bedeli ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatma ve gelecek nesillere taşıma görevimizi ihlal ve ihmal etmeyeceğiz. Ülkemiz çok hassas bir süreçtedir. Adeta sırat köprüsünden geçilmektedir. Türkiye hiç böyle bir döneme şahit olmamıştır. Siyaset bir ve beraber olmazsa, heyecan ve hedefler milli ahlakla bütünleşmezse Türkiye Suriye'nin yerine ikame edilecektir. Sonuçta, Allah muhafaza, bölünmemiz sağlanacak, son yurdumuz ateşe verilecektir. Asırlardır çevremizde ihanet kuyusu kazanlar amaçlarına böylelikle ulaşmış olacaklardır" açıklamasında bulundu.

"SİYASİ MÜCADELENİN AHLAKİ VE VİCDANİ DENGEDEN MAHRUM OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

15 Temmuz dirilişinin Türk milletinin yeni başlangıcı olduğunu belirten Bahçeli, "Yeni bir Çanakkale ruhudur. Bu kazanımı heba etmezsek, bu tarihi fırsatı siyasi hesaplara kurban vermezsek, hiçbir terör örgütü karşımızda duramayacak, hiçbir düşman yanımıza, yöremize sokulamayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye ve Türk milleti için vardır. Biz sorumlu ve milli muhalefetimizi yine yapacağız. Siyasi mücadelenin ahlaki ve vicdani dengeden mahrum olmasına izin vermeyeceğiz. Bu devlet bizimdir. Bu millet biziz. Görüşlerimiz ayrı da olsa hükümet Türkiye Cumhuriyeti'nindir. Ve de desteğimiz sürecektir. Uzlaşalım, anlaşalım, sıkılı yumrukları açalım, geleceği birlikte ve beraberce inşa edelim. Az oy aldım, çok milletvekilim var sözleri eskilerde kalmış, mana ve muhtevasını çoktan kaybetmiştir. Düşman kavi ve kararlıdır. Dağılmamızı, tarihin gerisine düşmemizi, kurumuş yaprak gibi savrulmamızı gözleyen, dileyen, bunun için hazırlık yapan mihraklar çok sayıdadır. Düşmanları güldürmeden, hangi yanlış politika varsa; başta Suriye olmak üzere, dönmek, tamir etmek, nedamet göstermek erdem ve elzemdir. İçeride birliğimizin hamurunu büyük Türkiye ve Türk milleti özlem ve iradesiyle yoğurursak, dışarıdan hiçbir tazyik ve tertip kalemizin burçlarından aşamayacaktır" dedi.

"Diyalog olmadan demokrasi olmaz. Hoşgörü ve tahammül gerçekleşmeden demokrasi varlık gösteremez" diyen Bahçeli, şunları kaydetti:

"Farklı görüşler arasında konuşma, uzlaşma ve anlaşma olmadan hakikat çıtası yükselemez, kritik eşikler geçilemez. Gönül kazanalım, gönüller yapalım, açılan mesafeleri kapatalım, kalpler fethedelim. Kardeşliğimizi pekiştirelim, etnik ve mezhep fitnesine göğüs gerelim. Türkiye geleceğe umutla bakmalıdır. Türkiye gelecekte bugünden daha da güçlü olmalıdır ve olacaktır. Bu sorumluluk hepimizin sırtındadır. Aykırı görüşleri, çatlak sesleri, afaki talep ve ters düşünceleri demokrasi kültürü içinde makul ve kabul edilebilir sınırlara çekelim. Hukuk devletine bağlı kalarak, insan hak ve onurunun çiğnenmesine sessiz durmayalım."

"TERÖRLE MÜCADELE, TERÖRİSTLE MÜCADELE DEĞİLDİR"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hassasiyetleriyle oynanmasına, hedef yapılmasına engel olunması gerektiğini kaydeden Bahçeli, "Terörle aynen kurtuluş yıllarında olduğu gibi yediden yetmişe mücadele edelim, bu belanın, bu ifridin, bu kanlı döngünün kökünü tümden kurutalım" şeklinde konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi, geçmişte terörle mücadele konusunda defalarca öneri getirdiğine vurgu yapan Bahçeli, bu görüşleri tekrar hatırlatarak şu değerlendirmede bulundu:

"Terörle mücadele, teröristle mücadele değildir. Zaman ve mekan üstü, tarihsel perspektiften beslenen yüksek akıl ve algı gerektirmektedir. Önce olanı, olmuşu ve olacağı bütüncül ve derinlikli yorumlayan yüksekten ve analitik bakış demek olan terörizmle mücadele vizyonu geliştirilmelidir. Terörle mücadele terörün inisiyatif ve ön aldığı süreçte her ölümden sonra gösterilen günlük tepkiler değildir. İkinci aşamada yapılacakların tamamının kavrandığı ve unsurların tamamının vizyona göre yapılandırıldığı terörle mücadele konsepti oluşturulmalıdır. Terörle mücadele, toplumun mağdur ve devletin seyirci durumunda olduğu doğaçlama mücadele sahası da değildir. Üçüncü aşamada vizyondan beslenen, konseptten çıkartılan ve bütün milli güç unsurlarına sorumluluk seferber eden terörle mücadele stratejisi ortaya konulmalıdır. Terörle mücadele, vizyon, karar ve uygulamanın bütün unsurlara yön verdiği yönetilen, daha doğrusu yönetilmesi gereken bir süreç demektir. Dördüncü aşamada bu stratejinin başta hükümet olmak üzere ülkemizdeki resmi veya gayri resmi, özel veya tüzel bütün unsurlara görev yükleyen terörle mücadele siyaseti oluşturulmalıdır. Terörle mücadele, mücadele edilen kavram, grup ve taraflar hakkında toplumsal bir ittifakın olmasını, oluşmasını ve olgunlaşmasını gerektirmektedir."

"TERÖRLE MÜCADELE BASİT BİR ASAYİŞ SORUNU DEĞİLDİR"

Bahçeli, terörle mücadelede beşinci aşamada, terör üzerindeki ortak iradenin ve yükümlülüklerin belirlenerek toplumun kazanılması için "terörle mücadelede kitle kazanma programı" devreye sokulması gerektiğine değinerek, "Terörle mücadele yalnızca asker, polis ve korucuya ihale edilmiş basit bir asayiş sorunu değildir. Sorunun içten ve dıştan alabileceği bütün desteklerin kesilmesini sağlayacak kadar kapsamlı diplomatik mücadele eylem planı hazırlanmalı, eşgüdüm halinde icra edilmelidir. Terörle mücadele silahtan mayına, tuzaklı bombadan hendek kazmaya, pusudan baskın ve intihar eylemine kadar çok değişken ve dinamik bir alan olması nedeniyle mutad tedbir ve düzenlemelerle önlenemeyecektir. Teröristin mücadele şekil ve yöntemlerinin değişmesi süreçlerinde ön alarak ilgili güvenlik kuvvetlerini yeni şart ve durumlarla uyumlu olarak eğitecek, donatacak ve yönetecek teröristle mücadele taktik eğitim ve icra programı uygulanmalıdır. Terörle mücadele içte olduğu kadar dışta da ittifak ve istikrar gerektiren bir ilişkiler alanıdır. Yabancı ülkeleri teröriste destek vermekle suçlarken, hükümetin aynı mihraklarla yaptığı müzakerelerin kendi söylemlerimizi yalanlamıyor olması şarttır. Bu itibarla tutarlı bir terörle mücadele tanıtım çalışmasına ihtiyaç vardır. Milliyetçi Hareket Partisi'nin teklifi şimdilik bunlardır. Terörizmle mücadele edildiği sürece darbecilere, fitnecilere, devlet içine yuvalanmış hainlere haddi bildirildiği müddetçe partimiz devletinin ve hükümetin yanında sapasağlam duracaktır. Gerekirse de her fedakarlığı yapmaktan kaçınmayacaktır" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.