1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mahkeme HDP’nin referandum şarkısını yasakladı
Mahkeme HDP’nin referandum şarkısını yasakladı

Mahkeme HDP’nin referandum şarkısını yasakladı

HDP'nin 16 Nisan referandumu için hazırladığı "Bejin Na" "Hayır Deyin" isimli şarkısı Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından anayasaya aykırı olduğu...

A+A-

HDP'nin 16 Nisan referandumu için hazırladığı "Bejin Na" "Hayır Deyin" isimli şarkısı Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararda Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından referandum çalışmalarında kullanılmak üzere hazırlatılan ve partinin internet sitesinde bulunan propaganda materyallerinden, Kürtçe "Bejin Na" (Hayır Deyin) isimli şarkının sözlerinde "Hayır Hayır tek bayrağa, Hayır Hayır tek millete, Hayır tek dile Hayır" ifadelerinin geçtiğine dikkat çekildi.

Mahkeme kararında bu sözlerin anayasaya aykırı olduğu belirtilerek "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında belirtilen "Türkiye Devleti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.'ibaresine aykırı olduğu ve Türk Ceza Kanununun 216. Maddesinde belirtildiği üzere halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği, 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununun "demokratik devlet düzeninin korunması ile ilgili yasaklar" başlıklı 78. maddesi "Devletin tekliği ilkesinin korunması" başlıklı 80. Maddesi "Azınlık yaratılmasının önlenmesi" başlıklı 81. Maddesi ve "Bölgecilik ve ırkçılık yasağı" başlıklı 82. Maddesine muhalefet ettiği değerlendirilerek yasaklanmasına karar verildiği" ifadeleri yer aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.