1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Meme Kanserinin Tüm Yönleri
Meme Kanserinin Tüm Yönleri

Meme Kanserinin Tüm Yönleri

Meme dokusunda bulunan ve süt kanalını oluşturmakta olan süt yapan hücrelerin, kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşan kanser türüne meme kanseri denmektedir.

A+A-

Meme dokusunda bulunan ve süt kanalını oluşturmakta olan süt yapan hücrelerin, kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşan kanser türüne meme kanseri denmektedir.

Bu kanser türü, kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 33’ünü oluşturmaktadır.

Tüm kanser hastalarının ise yüze 20’sini tehdit eder durumdadır.

Bu kanser türündeki görülen vakaların yüzde 80’i süt kanallarında ortaya çıkmakta, yüzde 20’si ise süt bezlerinde ortaya çıkmaktadır.

Kanser hücrelerin çoğalması ve büyümesi oldukça zaman almakta, ancak çoğalmaya başladıktan sonra tüm vücuda yayılma riskini taşımaktadır.

 Kanserin Belirtileri

 Meme kanseri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, erken teşhis faydaları açısından diğer tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi önemlidir.

Bu kanser türünde en belirgin belirti, memede oluşan ve elle hissedilebilen bir kitledir. Bu kitle meme dışında koltuk altında da olabilmektedir.

Ayrıca meme başından kanlı akıntı gelmesi, memede şekil bozuklukları da önemlidir.

Bu kitle büyümüş durumdaysa, meme uçlarının içeri çekilme durumu da belirtileri arasındadır.

Yine portakal görünümü ve kızarıklık da bu kanser türünün belirtilerindendir.

Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başlamış ise, bu bölgelerde de çeşitli rahatsızlıklar görülecektir.

Şunu belirtmekte fayda vardır ki; Kanserde erken teşhis çok ama çok önemlidir ve böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

Meme hastalıkları konusu birincil alanda Genel Cerrahi Uzmanlarının tanı ve tedavi ettiği bir konudur. Dolayısıyla genel Cerrahi Polikliniklerine başvuru yapması önemlidir.

 Meme Kanserinde Risk Faktörleri

Yaş: Yaş ilerledikçe (özellikle 50 yaşından sonra) meme kanseri riski artmaktadır. 25 yaşındaki her 20.000 kadından birinde meme kanseri görülürken, 80 yaşına ulaşan kadınlarda bu risk her 8 kadında bire çıkmaktadır.
Aile öyküsü: Ailesinde, özellikle birinci derece yakınlarında (anne, kız kardeş, hala, teyze, babaanne, anneanne) , meme kanseri ve/veya yumurtalık kanseri olanlarda risk artmaktadır.
Adet başlangıç ve menapoz yaşı: Erken yaşta adet görmeye başlayanlar (12 yaş öncesi) ve geç menapoza girenlerde (50 yaşından sonra), meme dokusu daha uzun östrojen hormonu etkisinde kaldığı için meme kanseri riski artmaktadır.
Doğum ve emzirme: Hiç doğum yapmamak, geç doğum yapmak (30 yaş sonrası), emzirmemek riski artırmaktadır.
Hormon tedavileri: Yüksek dozlu doğum kontrol ilaçları ve Menapoz sonrası kontrolsüz kullanılan hormon tedavileri riski artırmaktadır.
Kilo: Aşırı kilolu olmak, yağlı beslenmek riski artırmaktadır.
Genetik: Meme kanserlerinin yanlız yüzde 5-10’u genetik bir bozukluğa bağlıdır. Ailesinde erken yaşta meme kanseri görülen birden fazla yakını olan, meme kanseri ve over kanseri birlikte görülen yakını olan, çift taraflı meme kanseri veya erkek akrabasında meme kanseri öyküsü olan kişilere genetik testlerin yapılması önerilmektedir.
Doğum kontrol hapı: Yüksek dozlu ve uzun süreli kullanımlarda meme kanseri riski artar.
Diyet: Hayvansal gıdalardan sakınmak, yağlı gıdalardan kaçınmak, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek ve ideal kiloyu korumak riski azaltmaktadır.
Fizik aktivite: Kilo artışını önlemekte ve riski azaltmaktadır.
Alkol: Kanser  riskini artırmaktadır

Erken tanı için tarama tetkikleri nelerdir?
Erken tanı için temelde önerilen birbirlerini tamamlayıcı üç yöntem vardır:

Kişisel (Kendi kendine yapılan) meme muayenesi: Meme dokusu gelişip adet görüldükten sonra, adetin 7-10. günleri arasında ayda iki kez yapılması önerilir. Aynanın karşısında el yardımı ile yapılır.

Klinik (Doktor tarafından yapılan) meme muayenesi: 20-40 yaş arası 1-3 yılda bir, 40 yaşından itibaren ise yıllık olarak doktor tarafından meme muayenesi yapılması önerilir.
 

Mamografi: Standart düzeyde riski olan kadınlarda 40 yaşından itibaren yıllık mamografi yapılması meme kanserinin erken evrede yakalanmasını sağlamaktadır.

Meme kanseri riski nasıl azaltılabilir?
Meme kanseri riski günlük yaşamda yapılacak bazı değişikliklerle azaltılabilir.

Kilo almamaya dikkat etmek, spor yapmak, yağ içeriği yüksek gıdalar yememek, sigara ve alkol kullanmamak ve yüksek dozlu ve uzun süreli doğum kontrol ilaçları başta olmak üzere östrojen hormonu kullanmamak, menapoz sonrası hormon replasman tedavileri almamak yoluyla risk azaltılabilir.

Tanı nasıl konur?
Meme kanseri tanısı görüntüleme birimleri ve klinik muayene ile patolojik tanı bulguları ile konur.

Görüntülemenin temel direği yıllık mammografidir.

Ayrıca meme ultrasonu da meme hastalıklarının tanı ve tedavisinde çok yaygın ve çok önemli bir konudur.

Erken Tanı

Yeni tedavi seçenekleri giderek artmakla birlikte, meme kanserinde başarı erken tanıdan geçmektedir.

Meme kanserine erken tanı konulursa hastalıktan kurtulma şansı yüzde 96’dır.

Tedavide en etkili yol iyi bir cerrahi müdahale ile yapılan ameliyattır.

Evresine göre ayrıca kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapi uygulanmaktadır.

Ameliyat sonrası düzenli kontrole gitmel metastazın erken tanı ve tedavisi ile yenileme (Nüx) ün erken tanı ve tedavi açısından çok önemlidir.

Sağlıcakla kalın, esen kalın…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.