1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Pedofili Şarkılar Yasaklanmalı
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Pedofili Şarkılar Yasaklanmalı

A+A-

Dün akşam evde yemek hazırlarken birden dilime bir şarkı dolandı. Birçoğumuzun keyifle söylediği, hatta çocuklara korolarda bile söyletilen eski bir nihavent bir beste. Bestekarı da Ali Ulvi BARADAN. Hafif mırıldansam hepiniz söylemeye başlayacaksınız, hem de ezberden. Hadi hadi daha fazla meraklandırmayım:

Yemeni bağlamış telli başına
Zülüfleri düşmüş hilal kaşına
Yeni girmiş onüç ondört yaşına
Edalı işveli köylü güzeli

Sabah olmuş öter bahçede bülbül
Durmayıp devşirir demet demet gül
Takınmış göğsüne kokulu sünbül
Gözleri sürmeli köylü güzeli

Gel seni köylü kız alıp kaçayım
Telli duvağına altın saçayım
Seni bu diyardan alıp kaçayım
Edalı işveli köylü güzeli

Önce bu besteyi ezberden keyifli keyifli söylerken, birden sözlerine dikkat ettim. Daha önce sözlerini ezberlememe rağmen hiç dikkat etmediğimi fark ettim. Hani öğretmenlerimiz söylerdi ya “okuduğunu anlayın” falan diye işte ona çok güzel örnek. Bizler okuyoruz ama anlamıyoruz, işte bunun tam anlamıyla kanıtı da bu olsa gerek.

Benim gibi pedofili ile savaşan, çocuk haklarını savunan, çocuk gelinlere karşı demediğini bırakmayan biri nasıl olurda keyiflenip bu besteyi söyleyebiliyor inanmak mümkün değil. Bu beste gösteriyor ki, pedofiili ya da bildiğimiz asıl adı ile sübyancılık yalnızca günümüzün sorunu değilmiş, geçmişten günümüze gelen büyük bir sorunmuş meğer. Daha sonra bu tarz başka şarkılar var mı diye hafızamı yoklayım ve araştırayım dedim, birde ne göreyim bir çok varmış, örneğin “Kar mı Yağmış Şu Harput’un Başına” , “Ardahan’ın Yollarında”, Burhan Çaçan’ın “Liseli” . Bunlar ilk bulduklarım, liste uzadıkça uzuyor.

O günün şartlarında değerlendiremem bu şarkıları. Yok canım o zamanlar küçük yaşta evlenmek doğalmış, kimse okumuyormuş da o nedenle erkenden evlendiriliyorlarmış, o zamanın kızları daha hızlı büyüyorlarmış da mış mış.

Bu zamanda Çocuk Gelinler olmasın diye bu kadar mücadele verirken, pedofili ile yani sübyancılıkla savaşırken, bu şarkıların dinlenmesine müsaade edemeyiz, sessizce oturup bir köşede dinleyemeyiz. En azından ben artık dinleyemeyeceğim. Bu şarkıları dinlediğimde artık keyiflenmeyeceğim. Hatta bundan sonra bir şeyler dinlerken sözlerine de daha çok dikkat edeceğim.

İşte yukarıda anlaatığım nedenle Aile ve sosyal politikalar bakanlığından ve ilgili tüm bakanlık ve birimlerden halk olarak istediğim şudur ki, bu tarz parçalar bir bir tespit edilip yasaklansın. Sayın bakanım ve sayın yetkililer lütfen bu yazdıklarımı dikkate alın, haklılığımı göreceksiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum