1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Personele yazılan ilaçları PYD’ye göndermiş
Personele yazılan ilaçları PYD’ye göndermiş

Personele yazılan ilaçları PYD’ye göndermiş

Diyarbakır'ın eski Sur İlçe Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında, 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

A+A-

Diyarbakır'ın eski Sur İlçe Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında, 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, belediye personeline yazdırılan ilaçların terör örgütü PYD'ye gönderildiğine yer verilerek, Demirbaş'ın terör örgütünün finansmanına kuryelik yaptığının tespit edildiğine dikkat çekildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, soruşturma yürütülen eski Sur İlçe Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, Demirbaş'ın belediye başkanı olduğu dönemde Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) Daimi Meclis üyesi olduğu belirtildi. Demirbaş'ın, Kürtleri devlete karşı DTK çatısı altında örgütlemeye çalıştığına dikkat çekilen iddianamede, terör örgütünün talimatıyla 20 ayrı eylem ve terörist cenazesine katıldığı ve sözde demokratik özerkliğin ilanı için belediye başkanı olarak görev faaliyet yaptığı kaydedildi.

İddianamede, Türkiye aleyhinde DTK ile ortak çalışan diplomatik bir grubun olduğu ve bu grubun Suriye lehine faaliyet yürüttüğünün tespit edildiği aktarılarak, DTK ile bu grup arasında irtibat sağlayan kişinin ABD vatandaşı olduğunun belirlendiği kaydedildi. Bu şahsın, PYD terör örgütüne yardım gönderilmesi için DTK'da faaliyetlerde bulunduğuna da işaret edilen iddianamede, belediye personellerinin kendi üzerlerine ilaç yazdırtarak bu ilaçları PYD terör örgütüne STK ve dernekler aracılığı ile gönderdiği ileri sürüldü. DTK'nın Suriye birliği adı altında bir grupla görüşmeler içerisinde olduğunun tespit edildiğinin belirtildiği iddianamede, Demirbaş'ın şüphelinin bu konudaki görüşmelerinde şifreli konuştuğunun tespit edildiği kaydedildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FİNANSINA KURYELİK YAPMIŞ

İddianamede, Emniyet Müdürlüğüne yapılan ihbar üzerine, 10 Aralık 2010'da yakalanan bir kişinin bilgisayarında inceleme yapıldığı ve incelemede Demirbaş'ın yurt dışından Türkiye'de faaliyet yürüten terör örgütü mensuplarına verilmek üzere 45 bin 200 Euro getirdiğinin anlaşıldığı, Demirbaş'ın terör örgütünün finansmanına kuryelik yaptığının tespit edildiğini bildirilerek, paranın şüpheliye aktarıldığı tarih ile şüphelinin yurt dışına çıkış ve dönüş zaman aralığının uyuştuğu kaydedildi. Demirbaş'ın silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçunu işlediğinin anlaşıldığına da dikkat çekilen iddianamede, alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılmasına karar verilmesi talep edildi.

İddianame, sunulduğu 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilerek, Demirbaş hakkında, "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçlamasıyla 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Demirbaş'ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Personele yazılan ilaçları PYD’ye göndermiş

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.