1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ruhani liderler demokrasi şehitlerini unutmadı
Ruhani liderler demokrasi şehitlerini unutmadı

Ruhani liderler demokrasi şehitlerini unutmadı

Taksim Meydanı'na kurulan darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu Demokrasi Şehitleri Anıtı'na ruhani liderler karanfil bıraktı.

A+A-

Taksim Meydanı'na kurulan darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu Demokrasi Şehitleri Anıtı'na ruhani liderler karanfil bıraktı. Liderler, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Beyoğlu Belediyesi'nin Taksim Meydanı'na kurduğu darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu Demokrasi Şehitleri Anıtı'na AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, ESMEDYA Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Türkiye Musevileri Hahambaşı İshak Haleva ve diğer ruhani liderler karanfil bıraktı.

Açılış konuşmasını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Biliyorsunuz son haftayı çok dinamik geçirdik ve son derece zor günler geçirdik demokrasimiz adına. Ama vatandaşımızın dirayetiyle burada Taksim'de, Türkiye'nin dört bir tarafında meydanlarda ciddi bir demokrasi mücadelesi yaşanıyor. Taksim Meydanı da bu kalelerden birisi. Buraya tüm Türkiye'yi temsilen bir deklarasyon imzalamaya geldik. Son derece de başarılı oldu. Benim buradan vatandaşlarıma çağrım Taksim Meydanı'nda tüm meydanlarda olduğu gibi acıların yaşandığı bir meydandı. Bugünden itibaren demokrasi şehitleri için hazırladığımız meydana gelip taziyelerini sunmaları onları anmaları, karanfil bırakmaları ve açtığımız defteri imzalamaları hatta nöbette varlıklarını hissettirecek mekanizmalarda kendilerini göstermelerini bekliyoruz" diye konuştu.

"Burada sözle ifade edilemeyecek duygular var"

AK Parti il Başkanı Selim Temurci, "İçimizi yüreklerimizi burkan bir tablo. Taksim Anıtı bizim demokrasimiz için çok önemli. Bu kardeşlerim burada bu anıtın yanı başında canice katledildiler. İstanbul'un birçok noktasında genç kardeşlerim toprağa düştü. Dün akşam hastaneleri dolaşırken 7-8 yaşlarında gençlerimizi uzullarını kaybetmiş olarak bulduk. Üzerlerinden tank geçen hanım kardeşlerimiz oldu. Burada sözle ifade edilemeyecek duygular var" diye konuştu.

"Bu bayrağı indirmeyeceğiz, bu emaneti çiğnetmeyeceğiz"

Konuşması esnasında Mehmet Akif Ersoy'dan dizeler okuyan Ethem Sancak, "Ben birinci milli mücadelenin ki bugünlerde ikincisini yaşıyoruz, büyük şairi Akif'in bir dizesiyle ifade etmek istiyorum. Kurtuluş Savaşı'nın milli şairi şöyle sesleniyordu millete; garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun korkma, nasıl böyle bir imanı boğar. Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar. Hepinizin adına şehitlerimize söz veriyoruz; bu bayrağı indirmeyeceğiz. Bu emaneti çiğnetmeyeceğiz" dedi.

Ruhani liderlerden birlik beraberlik mesajı

Türkiye Musevileri Hahambaşı İshak Haleva "İşte tanrının istediği birlik, beraberlik, ırk ve dil farklı olmaksızın hep beraber burada birleştik. Tanrıya duam böyledir" derken Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan ise, "Tanrı rahmetli kardeşlerimin ruhlarını cennetine kabul etsin. Bu vatanı, birlik ve beraberlik içinde ırk, dil, mezhep ayrımı yapmadan yaşamayı nasip etsin. Amin" ifadelerini kullandı.

Taksim Meydanı'ndan Demokrasi Şehitleri Anıtı'na doğru ellerinde karanfillerle yürüyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve ruhani liderler ellerindeki karanfilleri anıta bıraktı. Öte yandan ortak bir deklarasyona imza atılıp toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.