1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Şehit Haberleri mi Nurella Saçmaları mı?
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Şehit Haberleri mi Nurella Saçmaları mı?

A+A-

 

Uzunca bir süredir doğru dürüst haberlerde ön sıraları alamayan şehit haberlerine karşı günlerdir sosyal medya, gazeteler, televizyon kanalları bir densizin, kendini bilmezin, hadsizin haberiyle çalkalanıyor. İsim verememe gerek yok herkes biliyor, büyükannem sevmediği, hoşlanmadığı kişilere “nursuz” derdi, yüzünde nur yok anlamında. Anlamadıysanız da kim olduğunu şimdi anlamışsınızdır artık.

Ben normal şartlarda çok TV izlemem, izlesem de o tarz programları hiç sevmem, ancak kızımdan ötürü bir kaç kere gözüme takılmışlığı var. Bu bağlamda kadının görünüşü hakkında bir fikir sahibiyim.

Ülkemiz için, bizim için canını feda eden şehitlerimizle ilgili o lafları ettiğinde kendisini biraz merak ettim. Eğitimi nedir, soyu sopu nedir, kültür seviyesi bellide, ettiği laf ciddiye alınması gereken önemli bir şahıs mıdır diye biraz araştırdım.  

Eğitim hayatı ile ilgili hiç bir bilgiye ulaşamadım, maksimum lise mezunudur diye düşünüyorum. Soyu sopu olayına gelince anne tarafından arap kökenli Siirtli, baba tarafından karadenizli Giresunlu. Çalışma hayatına yurt dışından kaçak kıyafetler getirip satarak başlamış. Şans yüzüne gülmüş büyük insanlarla çalışmaya başlamış, böylelikle kendini önemli biri sanmış.

Bunları neden mi anlatıyorum, yoruma başlamadan önce bu şahsın genel bir profilini kafamızda canlandıralım istedim. Hani bir söz vardır “Bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye” İşte tamda bu pencereden baktığımda, niye bu kadını otoriteymiş te, söyledikleri kıymetliymiş gibi ciddiye alıyoruz ki?

Bu topraklar için, bizlerin huzur içinde yaşaması için gözlerini kırpmayan bu aslanlara, şehitlerimize yapılan bu hakaretin hesabını ülkemizin savcıları sormalıdır. Ve hak ettiği cezayı çekmelidir. Ama bizlerde bizlerde söylediğini ciddiye alıp da kendisini bir şey sanmasına izin vermemeliyiz.

Şu bir gerçek ki son yıllarda şehit haberi almadığımız bir gün neredeyse yok. Sanki biraz alıştık gibi oldu bu haberlere, eskiye göre çok daha az tepki verir olduk. Şehit sayısına göre tepkimiz biraz daha artar oldu sadece. Oysaki biri de bir, bini de bir değil mi. Bazen günlük hayatımızın içinde anlık bir olay karşısında bir neşe kaplasa da içimizi, bir şehit haberini hatırlayıp kendimizden utanırdık, şimdilerde bu utanma kısmı daha da azaldı., En kötüsü de hayatımızın olağan bir parçası gibi oldu şehit haberleri. Sosyal medyada iki üzgün emoji, iki isyan cümlesi, en en fazlası profilimizi bir kaç günlüğüne karartmadan başka bir şey gelmiyor elimizden. Ateş düştüğü yeri yakar derler ya işte durum tamda bu.

Sonra işte böyle ne idüğü belirsiz kişiler çıkıyor ve canlarımıza bu lafları edebiliyor ve bizler sadece kınıyoruz, öfkeleniyoruz. Belki bir kaç projesi iptal edilir, sonra ne mi olur?

Evet kanallarla anlaşması iptal edilmiş olabilir, bir süreliğine paranın muslukları kesilir, ünlüler bir süreliğine ondan alışverişi belki keser, ancak bir kaç gün sonra bu olay unutulur ve yine kendisini ekranlarda görmeye başlarız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum