1. YAZARLAR

  2. Engin Akyıldız

  3. SGK Prim Ertelemelerinde İşvereni bekleyen Büyük Tehlike
Engin Akyıldız

Engin Akyıldız

S.M. Mali Müşavir
Yazarın Tüm Yazıları >

SGK Prim Ertelemelerinde İşvereni bekleyen Büyük Tehlike

A+A-

6770 Sayılı Kanunla getirilen pirim ertelemeleri ile ilgili kurum tarafından aşağıdaki SGK Duyurusu yapıldı. Buna istinaden dün son günü olan primlerin bir kısmı ödendi. Bir kısmı ertelendi.

Bugün sisteme girildiğinde, Erteleme istemeyip tüm prim borçlarını ödeyenlere cehennem azabı gibi bir sorun yaşatılmakta.

Ertelemeli ödeyenlerin ertelenen borçları 2017/09 Dönem borcu olarak sistemde görülmekte, Erteleme istemeyip tüm pirim borçlarını zamanında ödemiş olanların ödedikleri pirimler ise emanet hesaplarına alınmış, Tamamı ödenmiş olmasına rağmen Ertelenmiş prim borçları 2017/09 Ayına ait borç olarak görülmekte Kalan ise 2016/12 Dönem prim borcu olarak görüldüğü gibi, Ayrıca Gecikme faizi hesaplanarak faiz borcu görünmekte bu da yetmediği gibi % 5 İndirim iptal edilerek pirim borcuna eklenmiştir.

Sistem üzerinden borcu yoktur yazısı da alınamıyor çünkü sistemde borç gözüküyor. Yurt çapında 120 farklı il ve bölgede işyeri olan bir işveren müşterimin bugün saat 16:00 da önemli bir ihalesi var ve borcu yoktur yazısı alamıyoruz. SGK ile yaptığımız şifahi görüşmelerde Emanete alınan bu ödemelerin tek tek mahsup işlemlerinin yapılarak sorunun çözüleceği söylendi. Bunun süresinin ne kadar olacağı ile ilgili bir bilgi verilemiyor. Tüm Türkiye deki işverenler baz alındığında bu sürenin öyle bir iki ay olamayacağı görülüyor.

Borcu yoktur yazısını merkez işyerine ait SGK merkezinden alabileceği söylendi Ulucanlar SGK ya müracaat ettik biz tüm işyerlerini araştırıp size ona göre elden borcu yoktur verebiliriz diyorlar. Ne yapacağımızı bilemeden bekliyoruz.

Hükümetimiz işverenlere sözüm ona iyilik yaptılar. Referanduma yönelik sempatik görüntü vermeye çalıştılar sanırsam. Ancak çok çok affedersiniz "S.çm.y.n mezar taşımıza da fatihanız sizin olsun..." diye Anadolu da bir tabir vardır. Bu sözü bir kez daha doğruladılar. Anlayabilmek mümkün değil, he işte olduğu gibi bu işte tam bir beceriksizlik sembolü oldu, bir kanunu çıkarmadan önce onu uygulayacak olan kurumla niye istişare yapmaz, niye alt yapısını oluşturmazsınız. Böyle bir devlet yönetimi olabilir mi?

Bu prim ertelemesi bakın ne getirip ne götürecek;

  • Bir kere tüm borçlar ertelenmiyor, asgari ücret desteği hazine katkısı hesabında ilgili aylarda dikkate alınacak prim ödeme gün sayısının günlük 60 TL ile çarpımı sonucu bulunacak sigorta primine esas kazanç tutarı üzerinden (Bir şey anlayabilen beri gelsin) hesaplanacak tutar erteleniyor, kalan tutar ile İşsizlik primi ve Damga vergisi ertelenmeyip o ay içerisinde ödenmesi gerekiyor.

 

  • Bunun kamuoyuna duyurulduğu şekli nasıl oldu peki? “Aralık 2016 SGK Primlerini 2017 Eylül ayına, Ocak 2017 Primlerini 2017 Ekim ayına, Şubat 2017 Ayı primlerini de 2017 Kasım ayına erteleyerek işverenlerimize nefes aldıracağı…” şeklinde kamuoyuna duyuruldu. Buradan anlaşılan net bir biçimde; bu aylarda prim ödenmeyecek ve belirtilen aylardaki o ayki primlerle bu primlerde birlikte ödenerek bir nevi işverene finansman kaynağı oluşturulmuş olacak. İşverenlerinde anladığı bu oldu ve durumun böyle olmadığını anlatmak biz meslek mensuplarına kaldı, bunu bizim anlayabilmemiz bile pirim ödemelerine üç gün kala yapılan duyuru ile olabilmişken, işverene biz anlatırken resmen göbeğimiz çatladı.

 

  • Peki, bunu kamuoyuna duyurulduğu şekilde anlayıp, 31.01.2017 Tarihinde nasılsa bu ay SGK Ödememiz yok diyerek aradaki farkı ödemeyenlere ne oldu; Onların başına gelen pişmiş tavuğun başına bile gelmedi. % 5 lik pirim indirimleri yani 1 Asgari ücretli çalıştıran üzerinden yapılacak bir hesaplama ile yaklaşık; 461,16 TL Ödemesi gereken SGK primi % 5 indirimi yandığı için otomatikman 82,35 TL artarak 543,51 TL ye çıktı. Bu da yetmez gibi ödeyeceği süreye kadar gecikme faizi birikmeye başladı. Eğer ihaleli bir işle uğraşıyor ve bu arada bu durumu bilmeden de birde ihaleye teklif verdiyse vay haline, yatıp kalkıp dua etsin ki ihale onda kalmasın, ihale onda kalırsa o tarihe ait Borcu yoktur yazısını SGK dan alamayacağı için geçici teminat mektubu yandı demektir.

 

  • Peki, Getirisi ne oldu bu prim ertelemesinin. İşverenler Ocak, Şubat, Mart Aylarında prim ödemeyecekler, buradan bir gelir elde edecekler mi? Hayır. Bu aylarda prim ödeme zorluğu çeken işverenlerin Eylül, Ekim ve Kasım aylarında artırılarak prim ödemeyi nasıl becerecekler, bu da başka bir merak konusu elbette.

 

  • Meslek mensupları arasında ödenmeyip ertelenen bu primlerin vergi matrahından indirim konusu yapılıp yapılamayacağı da ayrı bir tartışma konusu olmaktadır. Benimde içinde bulunmuş olduğum bir görüş ödenmeyen SGK Priminin vergi matrahından indirim konusu yapılamayacağı şeklindedir. Buna göre ödenmeyen primlerin birde vergi yükü doğuracağıdır.

 

  • Bir diğer konu ise yıllarca ekonominin kara deliği haline gelmiş olan, Sosyal güvenlik sisteminde biriken çalışanların birikimlerinin hükümetlerce popülist politikalara alet edilmesidir. Bu günkü mezarda emeklilik yasası ve ekonomik krizlerin nedenleri hükümetlerin bu tür popülist yaklaşımlar olmuştur. Bu yasanın esas çıkış gayesine bakıldığında Anayasa Referandumu için verilmiş bir rüşvet olduğu da apaçıktır. Çalışanların Sosyal Güvenlik Sistemleri, Hükümetin Gömü sü değildir ki istediği gibi işverenlere bunu peşkeş çeksin.

 

Bu kafa ile birde tüm yetkileri bir kişiye toplayacak Anayasa değişikliğine gidiliyor. Ben yaptım oldu, İktidar bensem her şeyin en iyisini ben bilirim, ben ne dersem o olur anlayışı ile kimse ile istişare edilmeden dayatmacı bir yaklaşımla hazırlanan basit bir yasanın bile geldiği sonuç bu. Şimdi aynı zihniyet ile hazırlanan ve aynı anlayışla dayatılan Anayasa değişikliğine nasıl bir cevap verilmesi gerektiğini bir kez daha düşünüz lütfen.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.