1. YAZARLAR

  2. Ufuk Teksöz

  3. SGK Tarihinde Görülmemiş Bir Garip Prim Ertemele Uygulaması
Ufuk Teksöz

Ufuk Teksöz

Ufuk Teksöz
Yazarın Tüm Yazıları >

SGK Tarihinde Görülmemiş Bir Garip Prim Ertemele Uygulaması

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu kurulduğundan beri yapılan prim ertelemelerine baktığımız da, hiçbir ayrım yapılmaksızın primlerin hepsi ertelenmekte idi. Ancak 6770 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile getirilen yeni prim ertelemesi kafaları karıştırdı. Karıştırmaması da mümkün değil. Anlaşılan o ki Kurumca otomatik olarak erteleme yapıldı. Bu durumda işverenlerin yeterince bilgilendirilmemesi nedeniyle mağdur etti. Şöyle ki;

Yapılan ertemelerde çok ilginç kıstaslar getirildiğini görmekteyiz. Getirilen kıstaslar;

  • 2016 yılı başında başlayan asgari ücret desteğinden faydalanan işveren olmanız gerekiyor.
  • Bunun yanında ertelemenin asgari ücret tutarı ile sınırlandırıldığını görmekteyiz. Yani günlük prime esas kazanç tutarı olarak 60 TL’nin baz alındığı görülmektedir. Bu da prim açısından 60*30=1.800 TL prime esas kazanç tutarı demek. Prim olarak ta 1.800*%34,5=621 TL demek. Yani her sigortalı için ertelenecek prim tutarı aylık 621 TL, günlükte 20,70 TL olmaktadır.
  • Bunun yanında işsizlik primleri erteleme kapsamı dışında tutulmuştur.

          Birlikte değerlendirildiğinde 1.800 TL’nin üzerinde prime esas kazançla çalışanı bulunan işverenlerin primlerini zamanında ödememek gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarını görmekteyiz.

Asgari ücret desteğinden faydalanabilmek için 2016 yılı için belirlenen prime esas kazanç tavanı günlük 85 TL aylık 2.550 TL. Yani işverenler, bu tutarın üzerinde brüt ücret alan sigortalılar için destekten faydalanamıyor.

Konunun daha iyi anlaşılması için örnek vermek gerekirse;

Örneğin 2016 yılı Aralık ayına ilişkin prim belgesinde 2.500 TL brüt ücretle çalışanı bulunan bir işverenin; Normalde işveren ve sigortalı hissesi olarak ödeyeceği prim eğer 5 puanlık prim teşvikinden faydalanmıyorsa 2.500*%37,5=937,50 TL’dir.  6770 sayılı kanunla getirilen erteleme kapsamında olan prim tutarı yukarda açıkladığımız üzere 621 TL’dir. Yani işverenin 937,50-621=316,5 TL’lik kısmı erteleme kapsamında değildir.

Örneğin 2017 yılı Ocak ayına ilişkin prim belgesinde 1.777,50 TL brüt ücretle bildirilen bir sigortalı için işverenin ödeyeceği işsizlik sigortası primi %1 işçi payı %2 işveren payı olmak üzere %3 oranındadır. Yani bu sigortalı için ödenecek işsizlik primi 1.777,50 TL*%3= 53,32 TL’dir. Bu tutarda erteleme kapsamı dışındadır.

SGK prim ertelemesini önce kendisi sistemden herhangi bir talebe bağlı kalmaksızın yapmıştır. Yukarda açıkladığımız üzere erteleme kapsamı dışındaki primlerden dolayı işverenler gecikme zammı ve primlerini zamanında ödememe durumlarıyla karşı karşıya kalmışlardır. Bunun sonucu olarak ta öncelikle %5 prim teşvikinden ve diğer prim teşviklerinden mahrum kalmışlardır. Bunun yanında ihaleye girecek işverenler sistemde borçları görüldüğü için borcu yoktur yazılarını alamayacaklar, ya da ilişiksizlik belgesi almaya gittiklerinde bu borçla karşı karşıya kalacaklardır.

Burada şunu da belirtmek isteriz ki SGK tarihinde uygulanan prim ertelemelerinde bu şekilde garip kısıtlamalar yapılmamıştır. Bakıldığında adeta işverenlere tuzak kurulduğu algısı oluşmaktadır.  Bu uygulamada işverenlerimize doğru, zamanında ve sağlıklı bilgilendirmeler yapılmamıştır. İlk bilgilendirmenin prim ertelemesi kapsamında olan 2016/Aralık dönemine ilişkin prim ödeme tarihinin son günü olan 31.01.2017 tarihinde yapıldığını, ertelemenin Kurumca otomatik olarak yapıldığını görmekteyiz. 2016/Aralık dönemine ilişkin primlerin son ödeme tarihi (31.01.2017) geçirildikten sonra sorunun büyüklüğü farkedilerek, 14.02.2017 tarihinde yapılan duyuru ile SGK E-bildirge sistemine işverenin talebini almakla ilgili bir butonun eklendiği hususunda bilgilendirme yapıldığını görmekteyiz. Bu da yeterli değildir. İşverenler erteleme istemediklerine ilişkin talepte bulunsalar bile Aralık/2016 dönemine ilişkin bildirimden dolayı borçlu duruma düşmüşlerdir. Bu sorun çözümlenmemiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum