1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Skandal PKK'ya 30 milyon avro ödediler!
Skandal PKK'ya 30 milyon avro ödediler!

Skandal PKK'ya 30 milyon avro ödediler!

Dünyanın en acımasız terör örgütleri listesinde ilk sıralarda yer alan PKK'nın finans kaynağını, uyuşturucu, insan, silah ve sigara kaçakçılığı ile haraç ve kara para oluşturuyor

A+A-

Türkiye'de son dönemde düzenlenen başarılı operasyonlarla ağır darbe alan terör örgütü PKK'nın finans kaynağını uyuşturucu, kaçakçılık, haraç toplama ve kara para oluşturuyor. Hedef gözetmeden gerçekleştirdiği eylemleriyle dünyanın en acımasız terör örgütleri listesinde ilk sıralarda yer alan PKK, 1980 ve 1990'lı yıllarda kırsalda yerleşim yerlerine düzenlediği baskınları, şehirlerde gerçekleştirdiği saldırılarla sürdürüyor.

Kırsalda umduğunu bulamayınca saldırılarını şehirlere taşıyan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca karadan ve havadan yürütülen kapsamlı operasyonlarla ağır kayıp veren PKK'nın finans kaynaklarını Türkiye'de uyuşturucu, insan, silah ve sigara kaçakçılığı ile esnaf ve iş adamlarından, bölge halkından topladığı haraç oluşturuyor.

Finansman teminine yönelik faaliyetlerini müzahir kuruluşlar ve dernekler vasıtasıyla sürdüren terör örgütü, Avrupa'da ise uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile haraç, kara para aktarımı ve aklanması yolu ile gelir elde ediyor.

Terör örgütünün finans kaynaklarına darbe

Terör örgütü PKK ile kırsalda ve şehirlerde mücadeleyi kararlılıkla sürdüren güvenlik güçleri, aynı zamanda örgütün önemli gelir kaynaklarını da engellemeye yönelik çalışmalar yürütüyor.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde son yıllarda düzenlenen müşterek operasyonlarla terör örgütü PKK'nın finans kaynağı olan uyuşturucuya büyük darbe vuruldu.

Uyuşturucudan yıllık 1,5 milyar dolar gelir

Terör örgütü, uygun iklim koşulları ve kamu arazilerine ekim gibi çeşitli nedenlerle Türkiye'deki Hint kenevirinin yüzde 90'ının yetiştirildiği belirtilen Diyarbakır'ın Lice ilçesi ve civarındaki bölgeye büyük önem veriyor.

Yıllık yaklaşık 500 milyon dolar gelir elde ettiği kenevir ekimini yöredeki örgüt yandaşlarına yaptıran ve uyuşturucunun satışından pay alan terör örgütü, bunun yanı sıra Irak'ın kuzeyinde de önemli miktarda uyuşturucu üretiyor.

Uyuşturucunun Avrupa ülkelerine pazarlanmasında da etkin rol oynayan PKK'nın, yıllık yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde ettiği bu finans kaynağının kurutulması için güvenlik güçlerince operasyonlar aralıksız yürütülüyor.

Avrupa'da "bağış" adı ile yıllık 30 milyon avro topluyor

Avrupa Birliği (AB), PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesine rağmen, örgüte kıta çapında serbest propaganda ve finans faaliyeti alanı sağlıyor. Türk istihbarat kaynakları, örgütün, Avrupa'dan organize suç faaliyeti gelirleri hariç yıllık 30 milyon avroyu "bağış" adı altında topladığını belirtiyor.

Terör örgütü PKK'nın Avrupa çapındaki yapılarınca belirlenen "bağış" yapmayan kişiler darbediliyor, işletmeler itibarsızlaştırılıyor. PKK'nın, Avrupa'daki yasa dışı faaliyetlerden elde ettiği gelir ise 30 milyon avronun çok daha üstüne ulaşıyor.

Toplanan paranın bir kısmı Kandil'e bir kısmı Avrupa'daki dernek ve basın organlarına bir kısmı da terör örgütüne lojistik ve askeri malzeme teminine aktarılıyor.

Türkiye ise yıllardır terör örgütünün Avrupa'da uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, zorla para toplama, kara para aktarımı ve aklanması yollarıyla terör faaliyetlerini finanse ettiği konusunda ilgili ülkeleri uyarıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.