1. YAZARLAR

  2. Zülfikar Çelik

  3. Sosyal medyaya dalmayın, sosyal medyasız da kalmayın!
Zülfikar Çelik

Zülfikar Çelik

Zülfikar Çelik
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medyaya dalmayın, sosyal medyasız da kalmayın!

A+A-

Sosyal Medya Gerekli Midir?

"Teknoloji insanları nasıl bir dünyaya sürüklüyor?" sorusunun cevabı insanlarda gizli. Sokakta, otobüste, akraba ziyaretlerinde, kafelerde, alışveriş merkezlerinde, metroda, otomobillerde ve aklınıza gelebilecek her türlü mekanda insanların teknolojik cihazlara düşkünlüğünü gördüğümüzde bu sorunun cevabına olan merakımız daha da artıyor. Bu noktada sosyal medya gerekli midir? Sorusu gündeme geliyor.

 Sosyal medyasız olur mu?

Hastanelerde artık internet veya sosyal medya bağımlılığına yönelik birimler kuruluyor. Üniversitelerde bu konuyla ilgili araştırmalar yapılıyor. Ve her geçen gün özellikle gençlik sosyal medyanın cazibesinin içinde bir girdaba sürükleniyor. 'Girdap' ifadesi kaos veya çıkmaz sokak gibi algılanabilir. Ancak bilimsel veriler daha vahim bir durumun varlığından söz ediyor. Bu vahamete basit bir örnek vermek gerekirse; bayramlarda büyükannesini ziyarete giden gençlerin elinden cep telefonları düşmüyor.

Sorumuzun cevabına gelirsek; evet, sosyal medya her ne kadar insanların "sosyal hayatını" olumsuz etkilese de bilgi toplumunun olmazsa olmazıdır. Sosyal medyanın gerekliliği yerine artık sosyal medyanın nasıl kullanılması gerektiği üzerinde durmak gerekiyor. İnsanların sosyal medya kullanması da "sosyalleşme" için bir araç olabilir. Farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurmak için önemli bir mecra olarak kullanılabilir. Kültürel etkileşim faktörlerinin merkezi konumunda görülebilir. Ki öyledir de... Ancak özellikle çocukların ve gençlerin sosyal medyanın olumsuz yönlerinden etkilenmemesi için tedbirler alınması da kaçınılmazdır.

 "Bizim zamanımızda sosyal medya mı vardı?"

Yukarıdaki soruyu büyüklerinizden duymuşsunuzdur. Evet, geçmişte sosyal medya yoktu ve geçmişte de insanlar sosyalleşebiliyordu. Elbette ki sosyal medya olmadan yaşanmaz diye bir şey söylenemez. Ancak günümüz dünyasında; teknolojinin bu denli her alanı sardığı bir ortamda sosyal medyasız yaşamak tuzsuz yemekle eşdeğerdir. Sosyal medyanın varlığından daha çok nasıl kullanılması gerektiği daha çok düşünülmelidir.

Kısacası; sosyal medyaya dalmayın, sosyal medyasız da kalmayın!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.