1. YAZARLAR

  2. Fikri Özbudun

  3. Uyku Bozukluğu olanlar için Alternatif bir Yaklaşım
Fikri Özbudun

Fikri Özbudun

Fikri Özbudun
Yazarın Tüm Yazıları >

Uyku Bozukluğu olanlar için Alternatif bir Yaklaşım

A+A-

Bir uyku bozukluğu olan günlük yaşam için çok yıkıcı olabilir. Uykudan yoksun insanlar genellikle aşırı yorgun ve uykulu olurlar. Sinirli ve çok duygusal olma eğilimindedir. Zaman zaman tehlikeli bir haldedir onlar, hem kendileri için, aynı zamanda çevrelerindeki kişiler için de.

Bazı insanlar uyku bozukluğu onların etkilerini azaltmak için alternatif doğal yolları kullanır. Diğer otlar ve takviyeleri kullanırken birçok kişi diyet ve beslenmeye odaklanmaktadır. Bazıları da egzersiz, gevşeme ve duyusal teknikleri, meditasyon veya davranışsal ve bilişsel stratejilerin olumlu etkisine inanıyor. Genellikle insanların uyku bozukluğun belirtileri hafifletmeye yardımcı olmak için bu yaklaşımları bir arada kullanmak gerekir.

Sağlıklı bir diyet optimum enerji ve dinlendirici bir uyku için gereklidir. Bazı gıdalardan kaçınarak günlük diyet dahil olmak üzere diğerleri kadar önemlidir. Gıdaları geniş bir yelpazede yemek ve bol  su içmek dengeli vücudunuzun tutmak - ve daha istikrarlı bir enerji verir. Hazır gıdalardan kaçınarak, tedavi ya da kimyasallar ile işlenmiş ve şeker miktarını sınırlayan ve kafein de genel fiziksel durumunuz yardımcı olacaktır. Birçok gıdalar dinlendirici bir uyku teşvik ve bazı uyku bozukluklarının bazı belirtileri giderici yardımcı olur. Yatmadan önce uygun bir aperatif yeme doğal serotonin düzeylerini  artırabilir. Serotonin doğal bir yatıştırıcı görevi görür ve amino asit triptofan vücutta yapılır.Triptofan bakımından zengin gıdalar tavuk, hindi, peynir, süzme peynir, balık, süt, fındık, avokado ve muzdur.

Birçok kişi uyku bozukluğu tedavi etmek için alternatif bir yaklaşım olarak otlar ve doğal takviyeleri kullanır. Piyasada birçok besin takviyeleri ve bitkisel ürünler vardır. Vücut gibi belirli uyku bozukluğu.. belirli bir ürün görür örneğin huzursuz bacak sendromu olan birçok kişi, demir veya folik asit eksikliği nasıl bilmek önemlidir. Bir demir takviyesi alarak RLS bazı belirtileri hafifletmek olabilir. Birçok otlar doğal bir uyku teşvik için bilinir. Papatya veya Melisa bitkilerinden oluşan bir çay uyku bozukluğu muzdarip birçok kişi için çok rahatlatıcı olabilir.

Egzersiz ve gevşeme teknikleri, tek başına veya birlikte kullanılabilen, stres ve kas gerginliği azaltabilir. Uyku bozukluğu belirtileri azaltmak için bu teknikleri kullanan birçok kişi yatmadan önce şunu yapın. Fiziksel gerginliği hafifletmek ama zihin sakin, ya da sadece uyku için vücut hazırlamak. Bu teknikler dikkatli egzersiz, ilerleyici Kas gevşeme, nefes egzersizleri ve yoga vardır.

Meditasyon ve görselleştirme de uyku bozuklukları bazı kişilerde, uyku öncesi vücut sakinleştirmek için kullanılır. Arabuluculuk iki yaygın formları nefes ve mantra meditasyon, üzerinde meditasyon. Bu tür hem de stres giderici ve sakinleştirici vücut üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Birçok kişi uyku bozukluğu için alternatif tedavi yöntemi olarak bunları uygulamaktadır.

İnsanlar uyku bozukluğun belirtileri azaltmak için kullandıkları duyusal teknikler hidroterapi, aroma terapi. Su terapisi anlamına gelen hidroterapi, dahil iki temel teknikleri bir İngiliz tuzu banyosu ve lenf uyarıcı bir ayak banyosu rahatlatıcı. Aroma terapi banyoları, masaj yağları, oda spreyleri ve basit inhalan terapötik uçucu yağlar kullanımını içerir.

Uyku bozukluğu belirtileri ile mücadele için kullanılan alternatif davranışsal ve bilişsel stratejiler, kişinin uyku hijyeni, uyaran kontrol tedavisi ve günlük yazma iyileştirilmesi yer alıyor.

Alternatif yöntemler ve teknikler uyku bozuklukları birçok türde yardımcı olabilir. Genellikle geleneksel ilaç ve uygulamaları ile birlikte kullanılmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum