1. YAZARLAR

  2. Fatma ULUSOY

  3. Yıkma Yap Başkanım
Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Yazarın Tüm Yazıları >

Yıkma Yap Başkanım

A+A-

Bilmeyenleriniz vardır mutlaka ben Ankara’da yaşıyorum ve tam bir Ankara aşığıyım. İstanbul, İzmir gibi illerimiz güzel olabilir, onları güzel yapan ayrıca denizlerinin olmasıdır ancak Ankara’nın denizi olmamasına rağmen burayı seven bir başka sever.

Bu günkü yazımın ana konusu Ankara’nın yeni belediye başkanı ve icraatları olacak. Yeni belediye başkanımız belli olduğunda ilk işim eğitim ve çalışma hayatını incelemek oldu. Bu iş için ne kadar yeterli diye araştırdım.

Belediye başkanımız Mustafa Tuna İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu, yine İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans yapmış. Bir süre ABD ‘de eğitim yapmış son olarak Yüksek Mühendis unvanını almış. Yani Büyük Şehir Belediye Başkanı olabilmek için gerekli liyakate kesinlikle sahip biri olarak görünüyor. Ne yalan söyleyeyim bu beni son derece mutlu etti.

Görevinin başına gelir gelmez birçok icraata başladı, ilk iş olarak da Belediye binasının önündeki fıskiyeyi kaldırdı. O kadar para harcanmış yaptırılmış bir fıskiyenin neden alel acele kaldırıldığını anlayamamışken, bu sefer de büyük paralar harcanarak neredeyse sonuna gelinmiş bir proje olan Ankapark konusunu gündeme getirdi. Halka sorulup akıbetine karar verilecek dedi.

İyi güzelde Milletin vergileri ile bir dünya para harcanmış ve son noktaya gelinmişken, bunları kaldırıp çöpe atmak doğru mudur? Yapılan bu hatanın kılıfı da hazır “halka sorduk istemedi” denecek. Yani bir şey yapılacak ancak hiçbir sorumluluk altına girilmeyecek. Bu proje i başlamamış olsaydı ya da yeni başlamış olsaydı bu yapılabilirdi, ancak gelinen şu noktada bu hiç doğru görünmüyor. Ben ve benim gibi sağlıklı düşünen Ankara halkının yıkım kararına evet demesi düşünülemez. Atatürk’ün kendi parası ile alıp halkına bıraktığı Atatürk Orman Çiftliğinin güzelim ağaçları kesilerek yapılan bu katliam sonrasında kurulan parkın şimdi yıkılmak istemesi akıllarda imara açılıp koca koca binalar yapılarak birilerine rant sağlayacağı düşüncesini de beraberinde getirmektedir.  Ankapark konusunda yapılması gereken en doğru şey yatırımcı veya yatırımcılar bulunması ve uygun bir ücret politikası ile açılmasıdır.

Ayrıca dün akşam haberlerinde Kızılay meydanındaki 15 Temmuz Şehitler anıtının kaldırıldığı ve üst düzey birilerinin uyarısı sonrasında tamirat için alındığı, sonra tekrar yerine konulacağı söylendi. Ankara’nın girişlerine konulan kapılara da sıra geleceği onlarında yıkılacağı söylentisi de gündemdeydi. Bana göre bir dünya para harcanmış ve yıkılması için de bir dünya para harcanacak bu eserler kesinlikle kaldırılmamalı. Çok güzel olmasalar da, birer ucube de değiller ayrıca.

Bir başka boyutu da bunlar yıkılırken maddi zararın yanında kırım ve yıkım nedeniyle kapatılan yollar, bunların trafiğe getireceği yükte ayrıca düşünülmelidir. Bir Ankaralı olarak başta sevmesem de yapılan icraatlara zaman içinde alıştım. Şahsi kanaatim yeni belediye başkanımız Mustafa TUNA, var olanı yıkmak yerine, halkında görüşünü alarak halkın faydasına yeni şeyler yapsa daha uygun olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum