Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY

Fatma ULUSOY
Yazarın Tüm Yazıları >

Yine Mi?

A+A-

20 Haziran 2012 tarihinde 6331 sayı ile yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun Uzman sayısının yetersizliği gibi nedenler bahane edilerek, kademeli olarak yürürlüğe girmişti ve son ayağı olan Kamu kurumların da, ertelene ertelene 1 Temmuz 2016 tarihine ertelenmişti. O gün geldi çattı ve yine ne yazık ki değişen bir şey olmadı, Bakanlık bir kez daha Kamu Kurumlarında çalışanların sağlığını ve güvenliğini hiçe sayarak erteleme kararı aldı.

“Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” kapsamında 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda değişiklik yapılacağı açıklandı. Kısa zamanda Resmi Gazete’de yayınlanması ve yürürlüğe girmesi beklenen ilgili tasarının 63. maddesi ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 38. maddesinde değişiklik öngörülmektedir.

Yapılan değişiklik uyarınca kamu kurumları ile elliden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü 01.07.2017 tarihine kadar ertelenecektir.

Sürekli ertelenerek, maddeleri değiştirilerek kanunun ve bağlı yönetmeliklerin yaptırım gücünü düşürmekte,  yasanın kamuoyu gözü önünde ciddiyetini sarsmaktadır.

Unutulmamalı ki, yasa ötelense bile bu durum risk analizi hazırlama, acil eylem planlarını hazırlama, çalışan eğitimleri, tatbikatlar gibi birçok çalışmayı ertelememektedir. Bu kadar teknik bilgi ve eğitim gerektiren bir çalışmayı, özellikle bu konuda birimler oluşturulmadığı ve bir an önce gerekli görevlendirmeler yapılmadığı sürece yapabilmek oldukça güçtür.

            Kamu kurumlarında her gün bir yenisi eklenen iş kazaları incelendiğinde bunların birçoğu iş güvenliği önlemleri ile önlenebilecekken, iş güvenliği uzmanı olmaması risk analizlerinin, acil eylem planlarının, iş güvenliği eğitimlerinin olmaması gibi nedenlerle önlenememiş, can kaybı, iş gücü kaybı, maddi kayıplar yaşanmıştır.

İlgililere soruyorum

  1. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ve yasanın yayınlandığı tarihten bu yana dört yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala kamu kurumlarının hazır olmadığı iddia edildiğinde, on ayda mı hazır olacak?
  2. Şu andaki yürürlükte ve zorunlu olan maddelerini yerine getirmek üzere İş Güvenliği Uzmanını görevlendiren ve ilgili kanun ve bağlı yönetmeliklerinde geçen gönüllü kelimesini yanlış yorumlayarak, maliye bakanlığının ücret ödenmesine ilişkin yazısı olmasına rağmen, hizmetinin ve aldığı riskin bedeli bile sayılmayan ücreti ödememek için direten idareciler bu şekilde davranarak Anayasanın “Angarya yasağına” aykırı davrandıklarını ve bunun bir suç teşkil ettiğinin farkındalar mı?
  1. Kamu sektörü olarak dört yılda hala hazır olunamadığı iddia edilen bir konuda, özel sektörü nasıl zorunlu tutabiliyorsunuz?
  2. Kamu kurumları olarak yasanın uygulanmasında öncü ve örnek olmak gerekirken hala erteleniyorsa burada bir yanlışlık yok mudur?

Tüm bu sorulara geçerli cevaplar üretilmediği sürece 6311 sayılı İş sağlığı Güvenliği Kanunu ilgili maddelerinin yürürlüğe girmesi düşünülmemelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum