1. YAZARLAR

  2. Tayfun Tanju Kara

  3. 31 Mayıs Kazakistan’da Siyasi Baskı, Sürgün ve Açlık Günü
Tayfun Tanju Kara

Tayfun Tanju Kara

Tayfun Tanju Kara
Yazarın Tüm Yazıları >

31 Mayıs Kazakistan’da Siyasi Baskı, Sürgün ve Açlık Günü

A+A-

Böyle söylenince pekte bir şey ifade etmiyor.
Açılımı ise yürek yarası.

Sadece Kazakistan’da değil Türkistan’daki tüm Türk diyarlarında Sovyet Hükmetinin uyguladığı siyasi baskıyı ifade eder. Bu öyle bir baskı ki Kızıl Kırgın diye adlandırılır. Tüm aydınların toplu olarak öldürülmesini , iyi ihtimalle Sibirya’ya sürülmesini yada uygulanan yerel hayata geçirme politikaları ile ellerinden hayvanları dolayısıyla yiyecekleri alınarak ölen milyonları ifade eder. Düşünün günümüzde bir gazeteci haksız yere hapis edilse neler oluyor. Cengiz Aytmatov’un babası bu ölümlere örnektir. Özbek şair Çolpan, Osman Nasır bu ölümlere acı birer örnektirler. Kazakistan Alaş Orda hükümetini kuran Saken Seyfulin, Alihan Bökeyhanov, Mağjan Cumabayev gibi aydınlar sadece Kazakistan’da öldürülen 25 bin kişiden bir kaçıydılar. 

Ayrıca bu sadece Türkistan’da değil tüm Sovyetler’de uygulandı. Ukrayna’da Türkistan ile yarışan sayıda insan öldü.
Sovyetler Birliği dağılalı 30 yıla yaklaştı. Hala Sovyetlerin kuruluş aşamasındaki baskı ve zulüm Türkiye Türklerine doğru anlatılabilmiş değil. Türkiye’de aydın zannedilen insanlar Türklüğün sembolünün keçi mi Bozkurt mu olduğunu tartışa dursun soydaşların çektiği acıları anlatmak bir yana bildikleri bile şüpheli. 

Kültürel anlamda yakınlaşmalar yapıyoruz elimizden geldiğince. yakınlıkları görüp mutlu oluyoruz hem dilde hem kültürde... Tarihte geri kalıyoruz maalesef. Türkiye’deki insanlar kurtuluş savaşınıza şiir yazan, gel buraya uzaktaki acı çeken kardeşim diyen Mağjan’ın Şiirleri okunuyor hatta Türkçeye aktarılıyor ancak Bu ve buna benzer milliyetçi, Turancı şiirleri yüzünden kurşuna dizildiği söylenmiyor.

Allahtan Kazakistan bir gün ilan etti de sadece orada da olsa anılıyor.
Unutturulmuyor!!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.