1. YAZARLAR

  2. İsmail Kandemir

  3. “Ankara’nın metrosu var, derdi var!”
İsmail Kandemir

İsmail Kandemir

Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

“Ankara’nın metrosu var, derdi var!”

A+A-

Metro Bedeli

Metro, Ankara’nın ulaşım hizmetindeki en önemli araçtır. Tüm dünya başkentlerinde olduğu gibi bizde de önemli bir ihtiyaçtı. Öyle ya da böyle, çok şükür metromuz var. 

Ankara’ya metro yapılırken maliyetleri açısından devlet desteğine ihtiyaç vardı. 

Allah zeval vermesin, devletimiz de desteğini eksik etmemişti. 

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, metro yapımını üstlenmişti.

Bu metronun ‘yapım giderlerinin geri ödemesi’ de planlanmıştı. Bu da 25 Nisan 2011 tarihinde belediye ve bakanlık arasında protokollere bağlanmıştı. Metro gelirlerinin yüzde 15’ini aşmayacak bir oranda taksitlerle Hazine ve Maliye Bakanlığına ödeme yapılacaktı.

Yapıldı, yapılıyor ve yapılacak da...

2016 yılında 25,8 milyon lira ödendi,

2017 yılında 33,3 milyon lira ödendi,

2018 yılında 34,9 milyon lira ödendi.

Bu arada 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler yapıldı. Seçimleri Ak Parti kaybetti, Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş kazandı.

Ne olduysa, bundan sonra oldu. 

Seçimden 2 ay sonra, 2019 yılının Mayıs ayında yapılan bir değişiklikle yapım giderlerinin geri ödemesinin metro gelirinden değil; belediyenin genel bütçesinden ödenmesine karar verildi. 

Bu kararı alırken belediyeye soran oldu mu? Bilinmez. Ancak belediyenin tüm gelirlerinin yüzde 69’una tekabül eden genel bütçeden yapılacak yüzde 5’lik oranın, belediyeden yapılacak kesinti miktarını astronomik olarak artırdığı aşikardır. 

20 kat artan geri ödeme!

Bu öngörülen yeni ödeme miktarlarına da bakalım. 

- 2019 yılında 226,5 milyon lira ödenecek (ödenmişte olabilir)

- 2020 yılında 249,1 milyon lira ödenecek

- 2021 yılında 274,0 milyon lira ödenecek

İki basamaklı milyonlardan, üç basamaklı milyonlara dönüşen bu ağır yük, belediyeyi zora sokup, çalışmasını güçleştirebilir. 

Bu uygulamadaki amacın “belediyeyi mali açıdan zor duruma düşürmek” olduğunu söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “engellemelere rağmen hizmetin süreceğini” belirtmişti ve gördüğümüz kadarıyla, ihaleler ve genel giderlerde yapılan tasarrufla bir yol bulmaya çalışıyor.

Yapılmış protokoller tek taraflı hükümsüz kılınırken, Ankaralıya seçim kaybetmenin cezası mı kesiliyor diye düşünmez mi insanlar?

Ankara’da, burada yaşayan insanların alacağı hizmetlerin kalitesi ve devamlılığı açısından, bu uygulama tekrar gözden geçirilmelidir. Ankara’nın bu ülkenin başkenti olduğu unutulmamalıdır. Ankara, dünyanın baktığı, Türkiye’nin görünen yüzüdür. 

Hükümet metro desteğini, iktidar partisinin belediyesine değil; başkentin gelişmesine, Ankaralıya verilecek ulaşım hizmetine vermiştir.

“Ankara’nın metrosu var, derdi var!” dedirten bu zorlamadan vazgeçilerek metro gelirinin yüzde 15’iyle geri ödemeye devam edilmelidir.

Tüm devlet desteği verilen belediyelerde bu uygulama yok ise, bu işteki haksızlık, adaletsizlik giderilmelidir.

Bu konuda susmak, Ankara’ya, Ankaralılığa haksızlıktır. O yüzden konuşuyoruz.

Adaletli olmak şart!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.