1. YAZARLAR

  2. Av. Çağdaş EKER

  3. Bir Genelgenin Düşündürdükleri...
Av. Çağdaş EKER

Av. Çağdaş EKER

Avukat
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Genelgenin Düşündürdükleri...

A+A-

Sene 2007...

Ülke adım adım Cumhurbaşkanlığı seçimine gider iken, Ak Partinin mecliste 2/3 çoğunluğu sınırdan sağlayamadığını da bilen Sabih Kanadoğlu, bir gün çıkıp “Cumhurbaşkanlığında ilk turda karar sayısı olan 2/3 çoğunluk, aynı zamanda toplantı yeter sayısıdır. İlk tura 2/3 katılım olmaz ise sonraki tur seçimleri de geçersiz olur” dedi.

Bu hiç şüphesiz ki Anayasa Hukuku açısından zorlama, mantıksız ve gerekçesiz bir yorumdu. 

Bu yorum ve devamında olan hukuksuzluklar, milletin vicdanını yaralamıştı.

MİLLET NEZDİNDE HAK OLAN BİR SEÇİM, ZORLAMA YORUMLAR İLE ENGELLENMİŞ, AK PARTİNİN HAKKI OLAN CUMHURBAŞKANLIĞI VERİLMEMİŞ İDİ. 

Neticeten, ülke erken seçime gitti. Ak Partinin yaşadığı mağduriyet sandıkları patlattı ve Ak Parti emsali görülmemiş bir oy aldı. Meclis’te yapılan seçim ile hakkı olan Cumhurbaşkanlığını aldı ve Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçildi. 

Aradan 13 sene geçti.

Ülkemizin ve dünyanın gündemini işgal eden, aynı zamanda hayatlarımızı tehdit eden bir salgın peydah oldu. Günlük hayat, alt-üst oldu. Salgınla mücadele edebilmek ve yayılmasını önlemek için işyerleri kapandı, sayısız tedbir alındı.

Bu süreçte insanların en temel ihtiyaçlarından olan karınlarını doyurmak ve hayatta kalmasını sağlamak için başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birden çok Yerel Yönetim bağış kampanyası başlattı.

Ardından yayımlanan bir genelge ile, Belediyelerin izinsiz yardım toplamalarının mevzuata aykırı olduğu belirtildi ve Valilikler tarafından yazılan yazılar ile bağış hesaplarına bloke konuldu. 

MESELENİN HUKUÎ BOYUTU NEDİR?

5393 sayılı Belediye Kanunun 38. maddesi uyarınca Belediye Başkanı şartsız bağış kabul edebilir. Belediye Başkanının, kanundan kaynaklı bu yetkisi kapsamında kabul edeceği bağışlar için açtığı hesabı bloke etmek yetki gasbıdır.

2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu, Belediyeler için değil Bakanlık yazısında belirtildiği gibi KAMU KURUMU NİTELİĞİ OLMAYAN; gerçek kişiler, dernekler, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergiler içindir.

Malum olduğu üzere hukukta genel kanun-özel kanun sıralaması vardır. Burada özel kanunun Belediye Kanunu olduğu tartışmasızdır. 

Şu halde, Belediyeler için özel kanun durumundaki 5393 sayılı Kanunun 38. maddesinin uygulanacağı tartışmasızdır.

İşin özeti; Belediyelerin bağış toplaması için, Belediye Kanunu gereği izin alması GEREKMEMEKTEDİR.

Belediyelerin bağış hesaplarına Yardım Toplama Kanunu uyarınca bloke konulması, 2007 yılında olduğu gibi yine millet vicdanını yaralayacak niteliktedir. 

Mevzuata aykırı işlem yapan Belediyeleri engellemekten ziyade, iş üretmek isteyen Belediyeleri engelleme şeklinde bir görüntü oluşturmaktadır.

Umarız ki 2007 yılında yaşanan bir hukuksuzluğun mağduru olan Ak Parti İktidarı, açık kanun hükümleri karşısında hesaplara konulan blokeleri kaldırarak 2007 yılında oluşan tablonun aynısının oluşmasına izin vermez.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.