1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. En Son Yapılan Gündem Araştırması Sonuçları! Korona Virüs, İdlib, DEVA Partisi...
En Son Yapılan Gündem Araştırması Sonuçları! Korona Virüs, İdlib, DEVA Partisi...

En Son Yapılan Gündem Araştırması Sonuçları! Korona Virüs, İdlib, DEVA Partisi...

AREA ARAŞTIRMA Şirketi tarafından Mart 2020’de, ismi açıklanmayan bir kuruluş için yapılan kamuoyu araştırmasında, Türkiye’nin Siyasi Haritası çıkarıldı.

A+A-

AREA ARAŞTIRMA Şirketi tarafından Mart 2020’de, ismi açıklanmayan bir kuruluş için yapılan kamuoyu araştırmasında, Türkiye’nin Siyasi Haritası çıkarıldı.

Buna göre;  Bir dönem Ak Parti’nin en güçlü isimleri arasında yer alan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından desteklenen ve eski Ekonomi Bakanlarından Ali Babacan tarafından geçtiğimiz ay kurulan DEVA Partisi, 3.1’lik oy oranı ile kilit parti konumuna geliyor.

Ak Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur ittifakı 47.1 oranında destek alıyor. Ancak bu oran, yüzde 50.1 olan seçim kazanma barajının altında kalıyor.

Türk Halkı yeniden Güçlendirilmiş Parlamenter sisteme dönmek istiyor ve en önemli sorun olarak da tüm dünya da hızla yayılan ölümcül coronaz virüsü görüyor.  

12 Büyük Şehirde 17-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma, 5 bölümden oluşuyor ve Siyasi partilere seçmen desteği, Dış politika kararları ve DEVA Partisi ile ilgili kanaatlere kadar eğilimleri belirleniyor.   

HANGİ PARTİ’YE OY VERİRSİNİZ?

Araştırmanın “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” bölümünde,  Ak Parti 26.4, CHP 19.6, HDP 9.0, MHP 8.7, İyi Parti 8.0, DEVA Partisi 2.3, Diğer 1.3 Kararsız 24,7 olarak karşımıza çıkıyor.

slayt3.jpg

Bu bölümde kararsızların çokluğu dikkat çekerken, Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti ve MHP’nin  toplam oyların 35.1 olduğu görülüyor. 

Kararsızlar dağılımı yapıldıktan sonra da, Ak Parti 36.1, CHP 26, HDP 12, MHP 11.6, İyi Parti 10.6, DEVA Partisi 3.1 diğer 1.7 sonuçları elde ediliyor. Buna göre, Cumhur İttifakını oluşturan Ak Parti ve MHP’nin toplam oyları 47.1 görülüyor ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde belirleyici olan yüzde 50. 1 barajını aşamıyorlar. 3.1’lik oy oranı ile Ali Babacan’ın Genel Başkanlığını yaptığı Deva Parti’si kilit parti oluyor.

slayt4.jpg

YENİDEN PARLAMENTER SİSTEM

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Türkiye’nin en önemli Sorunu bölümünde de, “Türkiye’nin yönetimi ile ilgili olarak bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?”  sorusu yöneltiliyor. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine destek verenlerin oranı 37,5 çıkarken, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem isteyenler 43.3 oranında görülüyor. Kararsızlar ise 19,1 çıkıyor.

Kararsızların dağılımından sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi isteyenler 46.4, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem isteyenler ise 53.6 olarak belirleniyor. 

slayt5.jpg

Burada da AK Parti ve MHP işbirliği ile getirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemimin arkasında ki desteği kaybettiği görülüyor. Parlamenter Sisteme yeniden dönülmesini isteyenler  yaklaşık 8 puan önde çıkıyor. Bu bölümde ayrıca Türkiye’nin en önemli sorunu nedir sorusu da yöneltiliyor.  Tüm dünyayı tehdit eden Coronavirüs  yüzde 49 oranı ile Türkiye’nin en önemli sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bunu ekonomi ve hayat pahalılığı 21.6, işsizlik de 10.3 oranı ile takip ediyor.

Araştırmanın üçüncü bölümünde Deva Partisi’ne yönelik kanaatler belirleniyor.

Ali Babacan’ın kurduğu Deva Partisi’nin başarılı olacağına inanıyor musunuz?  sorusuna  yüzde 15 evet başarılı olur cevabı verirken, henüz kanaatim oluşmadı diyenlerin oranı ise yüzde 40.5, kesin bir dille hayır başarılı olmaz diyenler ise 44.5 oranında çıkıyor.   Ali Babacan’ın Partisi’ne oy verir misiniz? sorusuna da oy veririm, 4.4, kararsız kaldım 34.9, oy vermem 60.7 cevapları veriliyor.

slayt8.jpg 

DEVA PARTİSİ KANAATLERİ

Araştırmada, “Sizce Deva Partisi ittifaklar konusunda nasıl hareket etmelidir? sorusu da yöneltiliyor.  CHP ve İyi Parti millet ttifakına katılmalıdır, yüzde 16.1, Ak Parti ve MHP’nin Cumhur ittifakına katılmalıdır 10, İyi Parti ve Gelecek Partisi ile ittifak kurmalıdır 4,0, ittifaklara girmemelidir tek başına siyaset yapmalıdır diyenlerin oranı ise 24.7 olarak çıkıyor.

DIŞ POLİTİKA KARARLARI

Araştırmada dış politikaya yönelik de ölçümler yapılıyor. “İdlip’de yaşanan saldırılar ardından Türkiye’nin verdiği askeri ve diplomatik karşılıklar yeterli midir?” sorusuna,  evet yeterlidir 38.7, yeterli değil 45.5, fikrimi belirtmeyim 15.8 oranlarında cevap veriliyor. Türkiye’nin Suriye’de ki askeri varlığının devam etmesini isteyenler ise yüzde 51.4 olarak yüksek bir oranda karşımıza çıkıyor. Bölgeden çekilmelidir diyenler ise 35.3 olarak kalıyor.

slayt10.jpg

Rusya ile yapılan görüşme ve ateşkes anlaşmaları ile kanatiniz nedir? Sorusuna da yüzde 49.3 oranında, “Diplomatik bir başarı değildir. Taviz verilmiştir” denilerek Türkiye’nin bu konuda ki dış politikası eleştiriliyor.

CORANAVİRÜS

Araştırmada, küresel bir sorun haline gelen Coranavirüs ve tedbirleri hakkında da ölçüm yapılıyor. Coranovirüs hakkında kişisel tedbirler alanların oranı yüzde 76.9, kısmen tedbir aldığını belirtenlerin oranı yüzde 15.1 iken, tedbir almadığını belirtenlerin oranı yüzde 5.2, nasıl tedbir alacağını bilmeyenlerin oranı da yüzde 2.8 olarak çıkıyor.

slayt13.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.