1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Fahrettin Koca: Hasta olanlar telefonlarına bir uygulama indirecek
Fahrettin Koca: Hasta olanlar telefonlarına bir uygulama indirecek

Fahrettin Koca: Hasta olanlar telefonlarına bir uygulama indirecek

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bugün saat 15.00'da toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı basın açıklaması yaptı. Koca "Hasta olanların telefonlara bir uygulama indirecekler, buradan anlık takip yapacağız." dedi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bugün saat 15.00'da toplandı.

Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklaması yaptı. İşte açıklamadan satır başları

- Dünyada ilk kez 35 kişilik Bilim Kurulunu biz oluşturduk. Mücadeleyi bilimsel temelde yaptık. Mücadelenin kapsamı bugün genişlemiştir. Farklı ihtiyaçlar ortaya çıktı. Tavsiyelere gerek duyuyoruz. Toplum Bilimleri Kurulu adında yeni bir kurul oluşturduk. Toplumsal öneriler getirecek. Nelerden kaçınmamız gerektiği konusunda teklifler getirecek. Bu salgınla mücadelede bir ilktir. Toplum Bilimleri Kurulu hayırlı olmasını diliyorum.

- 60 yaş üstü olan ve kronik hastalığı olan herkes yüksek riski grubundadır.

- Bütün bu risklere karşı başvuracağımız yol izolasyondur. Önümüzdeki hafta test sayımız 30 bine çıkacaktır. Pozitif vakalarda, geriye doğru tarama yapıyoruz.

- Son günlerde akciğer sürecine geçişte azalış oldu. Bunda erken dönemde yapılan saptamaların önemli bir rolü bulunuyor.

- Hasta sayısına kıyasen kaybımız sınırlı gidiyor. Sağlık sistemimizin gücü herkese güven veriyor. Kök hücre, plazma tedavileri gibi alternatiflere de öncülük ediyoruz. ancak bu tedavilerin şuan kesin çözüm olarak sunulmamalıdır. Aşı çalışmaları da devam ediyor. Ancak en büyük gücümüz izolasyondur. İzolasyondan taviz vermemeliyiz. Evde izole ettiğimiz hastaları takip edeceğiz. Detayları daha sonra açıklayacağım. Evde tecrit ve takip önadımdır. Hastanede ve yoğun bakımda tedavi imkanımız da var.

- Virüs kişiden kişiye yayılmaya devam ediyor. Biraz sonra tabloyu açıklayacağım. Olumlu yönde gelişmeler var.

Hasta olanların telefonlara bir uygulama indirecekler, buradan anlık takip yapacağız. Evde izole ettiğimiz hastaları takip edeceğiz. Detayları daha sonra açıklayacağım.

Hasta sayılarına yönelik soru: Yoğun bakımdaki hasta sayımız hala %62'yi geçmedi. Artış oranını düştüğü bir tabloyla karşı karşıyayız. Yatak doluluk oranımız ise daha yüzde 50'yi bulmadı

Atama sorusu: Yeni bir süreci başlattık. Bir kaç gün içinde sonuçlanmış olacak.

Toplum Bilimleri Kurulu sorusu: Bu kurul Psikolog, sosyolog, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlardan etkin ve yetkin bildiğimiz kişilerden oluşacak. Birisi tıp bilim kurulu, burası ise toplumu ilgilendiren konulara bakacak

Hemşire sayımız az mı: Personel alımı yapmıştık. Kısa bir süre içinde göreve başlamış olacaklar.

ABD'de, 100 bin ölüm öngörülüyor. Türkiye için en kötü senaryo nedir? Ölüm artış hızımız düşüyor. Yoğun bakımlara yatışların, entübe hastaların da düştüğünü görüyoruz. Diğer ülkelere göre iyiyiz. Türkiye diğer Avrupa ve ABD ülkelerine göre, bu kadar güçlü bir alt yapı ile hizmet veren başka bir ülke yok. Üstelik ücret almıyoruz. Biz vaka görülmeden önce etkili olan ilacı 1 milyona yakın olacak şekilde depoda kutuladık. Bir çok ülke hala bu ilacı entübe vakalarda kullanıyor, ama biz erken dönemde dahi kullanabiliyoruz. Vatandaşlarımız, erken dönemde, semptoları geliştiğinde sağlık kurumlarına başvurmalı. Biz Avrupa ülkelerinden iki kat daha fazla solunum cihazına sahibiz. Şehir hastanelerinin bütün odaları yoğun bakım odalarına dönüştürülebilir şekildedir. Dünyada hiçbir ülkenin bu kadar zenginliği yok

(Kaynak: memurlar.net)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler