1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fakir Ülkenin Zengin Kabadayısı...
Fakir Ülkenin Zengin Kabadayısı...

Fakir Ülkenin Zengin Kabadayısı...

CHP, ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne sağlık malzemesi gönderilmesine tepki gösterdi.

A+A-

CHP, ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne sağlık malzemesi gönderilmesine tepki gösterdi. Yurter Özcan, “Türkiye’deki insanlarımız Coronovirüsten korunmak için yeterli teçhizata sahip değilken, biz burada Türkiye’ye 100 maske yardımı kampanyası başlatmışken, dünyanın en zengin ülkesi ABD’ye hibe olarak malzeme göndermek gösterişten başka bir şey değildir. Anadolu’da bu gibi durumlar ‘Ayranı yok içmeye, At ile gider gezmeye’ diyerek izah edilir” dedi.  

TRUMP UYARILARI DİKKATE ALMADI

Uzun yıllardır Amerika’da yaşayan ve son yedi yıldır da bu ülkede Cumhuriyet Halk Partisi temsilciliği görevini yürüten Yurter Özcan, Coronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri DEPO Haber’e değerlendirdi. ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump’a salgının Kasım ayında haber edildiğini belirten Özcan, “Trump kendisine verilen bilgileri ve yapılan uyarıları ciddiye almamış. Bu sırada tüm dünyanın takip ettiği gibi hakkında başlatılan soruşturma ve azil süreci ile ilgileniyordu. Kasım ayından sonra ABD’ye Çin’den uçak seferleri devam etti. Bu süreçten, yasaklar başlayana kadar 450 bin kişi girdi. Sonucunda da ABD salgının merkezi haline geldi” diye konuştu.

MASKE KAMPANYASI 

Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadıklarını ve Türkiye’de ki salgın mücadelesini yakından takip ettiklerini söyleyen Özcan, “ABD’de yaklaşık 110 bin seçmen var. Yani son referandum seçimlerinde 110 bin civarında oy kullanıldı. Bu vatandaşlarımızın büyük bir bölümü sosyal demokrat  anlayışa sahip.  Burada da olsak ülkemizde ki bütün olaylarla yakından ilgileniyoruz. Türkiye’de maske sorunu yaşandığını gördük. Hemen 100 bin maske kampanyası başlattık. Bu kampanyamızda da başarılı olduk” dedi. 

AYRANI YOK İÇMEYE 

Özcan, kendilerinin maske için kampanya başlattıkları bir dönemde, Türkiye’nin ABD’ye sağlık malzemeleri yollamasını doğru bulmadıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Son olarak ABD'ye maske, yüz koruyucu, siperlik, göz koruyucu, N95 maske, tulum ve dezenfektandan oluşan tıbbi yardım malzemeleri gönderdiklerini açıkladı. Türkiye’de insanların ihtiyacı varken, sokağa çıkmak için maske bulamıyorken, bunun sıkıntısı yaşanıyorken böylesine kapsamlı bir yardım yapılması doğru bir davranış değildir. Hem de bunu dünyanın en zengin ülkesine yapıyorsunuz. Dünyanın en zengin ülkesine yardım malzemesi göndermek gösterişten başka bir şey değildir. Bu durum Anadolu’da, 'Ayranı yok içmeye At ile gider gezmeye’ diye izah edilir. Daha çok iç kamuoyuna yönelik bir tutum. Türkiye zengin desinler, ABD’ye bile yardım ediyor desinler için yapılıyor.” şeklinde konuştu. 

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan’ın,100 bin maske kampanyası ve kampanyaya yardımda bulunanların listesi şöyle:

MASKE DESTEK KAMPANYASI:

45,000 maske - Yurter Özcan

21,000 maske - Cem Yolbulan

20,000 maske - Roqos Bilişim A.Ş.

5,000 maske - Mustafa Merc

5,000 maske - KSK Construction

2,500 maske - Uğur Yıldız

1,500 maske - İsmet Odabaşı ve arkadaşları

Toplam: 100,000

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum